626/2023. (XI. 16.) ORFK utasítás
626/2023. (XI. 16.) ORFK utasítás
a jelentőszolgálati rendszerről
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. Hatály
1. Az utasítás (a továbbiakban: utasítás) hatálya kiterjed
a) az Országos Rendőr-főkapitányságra (a továbbiakban: ORFK);
b) a Készenléti Rendőrségre (a továbbiakban: KR);
c) a Repülőtéri Rendőr Igazgatóságra (a továbbiakban: RRI);
d) a Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központra;
e) a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központra;
f) a Nemzetközi Oktatási Központra;
g) a vármegyei (fővárosi) rendőr-főkapitányságokra (a továbbiakban: VMRFK);
h) a rendőrkapitányságokra (a továbbiakban: RK);
i) a határrendészeti kirendeltségekre (a továbbiakban: HRK).
2. Értelmező rendelkezések
2. Az utasítás alkalmazásában
a) BM munkatárs: a Belügyminisztérium (a továbbiakban: BM), a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokság, a Nemzeti Védelmi Szolgálat (a továbbiakban: NVSZ), a Terrorelhárítási Központ (a továbbiakban: TEK), az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (a továbbiakban: OIF), az Országos Vízügyi Főigazgatóság, a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ és alárendelt szerveik, a rendvédelmi technikumok, valamint a Belügyminisztérium és a belügyminiszter irányítása alá tartozó szervek ügyeleti szolgálatai által teljesítendő tájékoztatási kötelezettség rendjéről, valamint a Kormányügyelet működéséről szóló 33/2011. (XII. 2.) BM utasítás (a továbbiakban: BM utasítás) hatálya alá tartozó egészségügyi intézmények állományának tagjai;
b) egészségügyi intézmény: az Országos Kórházi Főigazgatóság, az Országos Mentőszolgálat, az Országos Vérellátó Szolgálat, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ intézményei és az azok irányítása, fenntartása alá tartozó fekvőbeteg- vagy járóbeteg-szakellátó intézmény;
c) ORFK Főügyelet: az ORFK állandó ügyeleti szolgálati feladatait ellátó, az ORFK Rendészeti Főigazgatóság Ügyeleti Főosztály Ügyeleti Osztálya;
d) tevékenység-irányítási központ: a VMRFK-k és az RK-k ügyeleti feladatait központosított formában ellátó, osztály vagy főosztály jogállással létrehozott állandó ügyeleti szolgálati forma;
e) ügyeletes: a rendőrség szolgálati szabályzatáról szóló 30/2011. (IX. 22.) BM rendelet (a továbbiakban: BM rendelet) 2. § 15. pontjában meghatározott személy, valamint a tevékenység-irányítási központok alárendeltségében működő Kapcsolattartási Szolgálati Helyeken vagy az őrzött szállásokon ügyeleti szolgálatot ellátó személy;
f) ügyeleti szolgálat: a BM rendelet 68. § (1) bekezdésében meghatározottak szerinti szolgálati forma;
g) ügyeletvezető: a BM rendelet 2. § 16. pontjában meghatározott személy.
RÉSZLETES RENDELKEZÉSEK
3. A jelentési kötelezettség rendje
3. Az utasítás hatálya alá tartozó szervek állományának a feladatai végrehajtása során észlelt vagy tudomására jutott – az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerv (a továbbiakban: Rendőrség) intranetes honlapján közzétett –, jelentési kötelezettség alá tartozó eseményeket (a továbbiakban: eseménylista) az ügyeleti szolgálat részére azonnal, szóban, a hírforrás megjelölésével jelentenie kell.
4. Állampolgári bejelentés esetén a rendőr jelentési kötelezettségét az első rendőri intézkedés alapozza meg. Ha a rendőr jelentési kötelezettségének teljesítése az intézkedését hátráltatja vagy veszélyezteti, azt az intézkedést követően kell megtenni.
5. A jelentésnek tartalmaznia kell
a) az eseménnyel összefüggésben rendelkezésre álló, valamint kriminalisztikai szempontból releváns tényeket;
b) a tett intézkedéseket;
c) minden olyan eseményt, amely az irányítás és a vezetői döntések szempontjából jelentőséggel bírhat.
6. A rendőr helyszínről történő jelentését, értékelését követően az ügyeletes dönt arról, hogy az esemény az eseménylistában meghatározott jelentési kötelezettség alá tartozik-e.
7. A tevékenység-irányítási központ (a továbbiakban: TIK), a KR és az RRI ügyeleti szolgálatai az eseménylistában meghatározott eseményeket (bűncselekmények esetén azok kísérletét és előkészületét is) az ORFK Főügyeletnek – a határrendészeti eseményeket az ORFK Főügyelet szakmai irányítása alatt álló Nemzeti Koordinációs Központ (a továbbiakban: NKK) útján – jelentik, az alábbiak szerint:
a) az események elsődleges adatait – a hírforrás megjelölésével – azonnal, majd az ellenőrzést követően ismételten telefonon;
b) az élet és anyagi javak mentésére, a veszélyhelyzet elhárítása érdekében tett további intézkedéseket telefonon, a megtételüket követően azonnal;
c) a mentési és kárelhárítási munka befejezése, a helyszíni szemle megtartása után az eseményt, az előidéző okokat, következményeket, a megtett intézkedések addigi eredményét azonnal telefonon, majd elektronikus úton;
d) amennyiben a bekövetkezett esemény miatt kormányzati intézkedés is szükséges lehet, ennek tényét, tekintettel a BM utasítás 19. pont f) alpontjában foglaltakra.
8. Az ORFK Főügyelet és az NKK elektronikus levélben is kérhet jelentést a TIK-től, a KR és az RRI ügyeleti szolgálataitól.
9. A szóban jelentett eseményeket az írásos jelentés megérkezéséig a jelentést fogadó ügyeletvezetőnek folyamatosan figyelemmel kell kísérni.
10. Az eseményről készített összefoglaló jelentést az esemény tudomásra jutását követően írásban soron kívül, de legkésőbb 8 órán belül a Robotzsaru NEO és NOVA.Irat együttes integrált ügyviteli, ügyfeldolgozó és elektronikus iratkezelő rendszerben, valamint a Netzsaru rendszerben továbbítani kell.
11. A KR, az RRI, a VMRFK-k, a HRK-k ügyeletvezetői kötelesek intézkedni az illetékességi területükön történt, az eseménylistában fel nem sorolt, de közérdeklődésre számot tartó eseményeknek az ORFK Főügyelet részére – a szolgálati út betartásával – történő haladéktalan jelentéséről.
12. Az ORFK Főügyeletnek tett jelentésen kívül a TIK, a KR és az RRI az állományilletékes parancsnok által meghatározott módon és meghatározott személyi körnek is jelentést tesz.
13. A hiányosan, pontatlanul készített jelentések kiegészíttetésére a TIK és az ORFK Főügyelet intézkedik.
14. Az ORFK Főügyelet elektronikus levélben az eseménylistában felsorolt eseményeket és az abban nem szereplő, de közérdeklődésre számot tartó eseményeket a 7. pontban meghatározottak szerint jelenti az országos rendőrfőkapitánynak és az általa esetileg meghatározott személyeknek.
15. Az ORFK Főügyelet a TEK Ügyeleti és Objektumvédelmi Igazgatóság BM Ügyeleti Osztálynak, valamint a Nemzeti Információs Központ Kabinet Információs Készenléti Szolgálatának az eseménylistában „BM” kóddal megjelölt események vonatkozásában, a BM utasításban meghatározottak szerint teljesíti jelentési és tájékoztatási kötelezettségét.
4. Egyéb tájékoztatási feladatok
16. A konzuli képviseletet, valamint az OIF-ot a TIK tájékoztatja a nem magyar állampolgár
a) rendkívüli halálesetéről;
b) halálos kimenetelű vagy olyan személyi sérüléssel járó közlekedési balesetéről, amely miatt kórházi ellátásban részesül;
c) rendőri intézkedést igénylő eseménnyel összefüggő súlyos személyi sérüléséről vagy haláláról.
17. A TIK a 16. pontban meghatározott kötelezettségét az esemény tudomására jutását követően, legkésőbb 24 órán belül az 1. mellékletben szereplő adatlapnak megfelelő tartalommal teljesíti, melyet elektronikus úton megküld a Külgazdasági és Külügyminisztérium Konzuli Főosztálya által összeállított adatbázisban szereplő címre, valamint az OIF-nak.
18. Az autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő, megtett úttal arányos díj megfizetésével kapcsolatos ellenőrzési kötelezettség keretén belül a TIK a 2. melléklet kitöltésével elektronikus levélben tájékoztatja a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.-t, az útdíjköteles elemi útszakasz vagy útszakaszok lezárásáról, forgalmának eltereléséről, a lezárás és az elterelés megszüntetéséről. A kitöltött és megküldött adatlapokat a TIK osztályvezetője a tárgykört tartalmazó külön főszámon és annak alszámain iktatja, és az iratkezelésre vonatkozó szabályok szerint kezeli.
19. Az ORFK Főügyelet az NVSZ feladatkörében érintett vezetőjét, a TIK, a KR és az RRI ügyeleti szolgálata az NVSZ munkatársát szóban, azonnal tájékoztatja
a) a rendőri jelleg színlelésével elkövetett bűncselekményekről;
b) az eseménylistában külön meghatározott eseményekről, amennyiben azzal kapcsolatban a Rendőrség állományának tagja vagy BM munkatárs érintett, vagy azt az NVSZ állományába tartozó személy hozzátartozója sérelmére követték el.
20. A TIK, a KR és az RRI ügyelete az ORFK Főügyeletnek jelent az eseménylistában meghatározott munkavédelmi, valamint közegészségügyi-járványügyi (munkaegészségügyi) események bekövetkezése esetén. A jelentett eseményről az ORFK Főügyelet elektronikus úton tájékoztatja a Rendőrség munkavédelmi vagy közegészségügyi-járványügyi főfelügyelőjét.
21. Az eseménylistában külön meghatározott eseményekről az ORFK Főügyelet elektronikus úton a Rendőrség vezető főorvosát tájékoztatja.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
22. Ez az utasítás – a 23. pontban foglalt kivétellel – a közzétételét követő napon lép hatályba.
23. Az 1–21. pont és a 25. pont 2024. január 1-jén lép hatályba.
24.1
25. A rendészeti országos rendőrfőkapitány-helyettes az utasításban foglaltak egységes végrehajtásának biztosítása érdekében az eseménylistát köteles kidolgozni és azt közzétenni a Rendőrség intranetes honlapján. A Rendőrség szervezeti egységei és szervezeti elemei kötelesek az utasításban meghatározottak végrehajtása érdekében a rendészeti országos rendőrfőkapitány-helyettes által kiadott eseménylistába tartozó események jelentési rendjét egységesen alkalmazni. A rendészeti országos rendőrfőkapitány-helyettes szükséges esetben – így különösen jogszabályváltozás esetén – gondoskodik az eseménylista módosításáról.
1. melléklet a 26/2023. (XI. 16.) ORFK utasításhoz
2. melléklet a 26/2023. (XI. 16.) ORFK utasításhoz
A 24. pont a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás