13/2021. (XI. 16.) IM rendelet
13/2021. (XI. 16.) IM rendelet
a bírósági végrehajtói és a bírósági végrehajtási ügyintézői szakvizsgáról
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 307. § (2) bekezdés e) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 109. § 1. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
SZAKVIZSGA
1. A szakvizsga célja
1. § A bírósági végrehajtói szakvizsga és a bírósági végrehajtási ügyintézői vizsga (a továbbiakban együtt: szakvizsga) célja, hogy a szakvizsgára jelentkező személy (a továbbiakban: jelölt) számot adjon a bírósági végrehajtói, illetve a bírósági végrehajtási ügyintézői feladatkör ellátásához szükséges elméleti ismereteiről, gyakorlati szaktudásáról és jogalkalmazási készségéről.
2. Felkészülés a szakvizsgára
2. § (1) A jelöltnek a szakvizsgára való felkészülését segíteni kötelesek azok a személyek és szervek, akiknél, illetve amelyeknél a jelölt a végrehajtási szakmai gyakorlat (a továbbiakban: szakmai gyakorlat) megszerzése céljából tevékenykedik.
(2) A szakvizsgára való felkészülést elősegítő rendszeres oktatásról az igazságügyi alkalmazottak esetén a törvényszék elnöke, az önálló bírósági végrehajtójelöltek esetén az Igazságügyi Szolgálatok Jogakadémiája (a továbbiakban: Jogakadémia) gondoskodik.
3. § (1) A Jogakadémia az önálló bírósági végrehajtójelöltek részére a végrehajtói szakvizsgára felkészítő, húsz előadásból álló képzést szervez. A képzésen való részvételről a Jogakadémia tanúsítványt állít ki.
(2) Ha az önálló bírósági végrehajtójelölt négy előadásnál többről hiányzik, akkor a képzés nem teljesített részét 2 éven belül köteles megismételni.
(3) Az igazságügyért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) látja el az oktatás és a végrehajtói szakvizsga feletti szakmai felügyeletet.
4. § Az önálló bírósági végrehajtójelölteknek a 3. § (1) bekezdésében meghatározott képzésre történő jelentkezését a Jogakadémia képzésszervezést támogató informatikai rendszere útján kell benyújtani.
3. Vizsgabizottság
5. § (1) A szakvizsgát a Bírósági Végrehajtási Szakvizsga Bizottság (a továbbiakban: Szakvizsga Bizottság) tagjaiból a Jogakadémia által esetenként kijelölt vizsgabizottság előtt kell letenni.
(2) A Szakvizsga Bizottság tagjait a miniszter nevezi ki 5 évre a bírósági végrehajtási jogterület szakemberei közül.
(3)1 Az esetenként kijelölt vizsgabizottság 5 főből áll, akik közül a vizsgabizottság elnöke ellátja a vizsgabizottsági adminisztratív teendőket. A vizsgabizottságot úgy kell megalakítani, hogy abban
a) az Igazságügyi Minisztériumnak (a továbbiakban: minisztérium),
b) a bíróságoknak vagy az Országos Bírósági Hivatal elnökének,
c) a Magyar Bírósági Végrehajtói Karnak (a továbbiakban: Kar),
d) a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának és
e) valamely egyetem jogi karának
képviselői részt vegyenek.
BÍRÓSÁGI VÉGREHAJTÓI SZAKVIZSGA
4. Jelentkezés a bírósági végrehajtói szakvizsgára
6. § (1) Bírósági végrehajtói szakvizsgára (a továbbiakban: végrehajtói szakvizsga) az jelentkezhet, aki
a) egyéves végrehajtójelölti szakmai gyakorlatot szerzett, és – a törvényszéki végrehajtójelöltek kivételével – a végrehajtójelölti képzésen való részvételét tanúsítvánnyal igazolja, vagy
b) jogi szakvizsgával rendelkezik.
(2) A szakmai gyakorlat idejébe azt az időt lehet beszámítani, amelyet a jelölt a középfokú iskolai végzettség megszerzése után önálló bírósági vagy törvényszéki végrehajtójelöltként töltött el.
(3) A különböző munkakörökben szerzett szakmai gyakorlatok idejét össze kell adni, és együttesen kell figyelembe venni.
(4) A szakmai gyakorlat megkezdése után a végrehajtói szakvizsgára való jelentkezés szempontjából – a jelölt kérelmére – legfeljebb 1 hónap tartamáig be kell számítani a szakmai gyakorlat idejébe azt az időt, amely alatt a jelölt ténylegesen nem végzett végrehajtási tevékenységet az alábbi ok miatt:
a) táppénzes állomány,
b) szülési szabadság, gyermekgondozást segítő ellátás igénybevétele.
(5) A (4) bekezdés szerint beszámított időtartamok együttesen sem haladhatják meg az 1 hónapot.
(6) Nincs helye a beszámításnak, ha a jelölt a sikertelenség miatt megismételt végrehajtói szakvizsgára jelentkezett.
7. § (1) A szakmai gyakorlat tartamára vonatkozó adatokat önálló bírósági végrehajtójelölt esetén a Kar hivatali szerve, törvényszéki végrehajtójelölt esetén a törvényszék elnöke igazolják.
(2) Az igazolásnak tartalmaznia kell a jelölt tevékenységének rövid értékelését is.
8. § (1) A jelölt a végrehajtói szakvizsgára történő jelentkezését a Jogakadémia képzésszervezést támogató informatikai rendszere útján nyújthatja be.
(2) A jelöltnek a jelentkezéssel egyidejűleg a Jogakadémia képzésszervezést támogató informatikai rendszerébe a következő dokumentumokat kell feltöltenie:
a) a legmagasabb iskolai végzettséget igazoló eredeti bizonyítványt vagy annak hiteles másolatát,
b) a Jogakadémia által kiállított, az oktatáson való részvételt igazoló tanúsítványt vagy a jogi szakvizsga letételét igazoló eredeti bizonyítványt vagy a tanúsítvány, illetve a bizonyítvány hiteles másolatát,
c) a szakmai gyakorlat teljesítéséről és – adott esetben – az abba beszámítható időről szóló igazolást és
d) a szakvizsgára készített, a Jogakadémia által közzétett tartalmi és formai követelményeknek megfelelő írásbeli vizsgamunkát (szakdolgozat).
9. § (1) A szakdolgozat önálló munkán alapuló, szakmai szempontok szerinti kidolgozása a választott tárgykörnek, amely a jelölt tárgyi ismereteiről és ezek alkalmazásában szerzett jártasságáról tanúskodik.
(2) A Jogakadémia a képzésszervezést támogató informatikai rendszerén közzéteszi a szakdolgozatok tartalmi és formai követelményeit és azoknak a témaköröknek a felsorolását, amelyek tárgyában szakdolgozat nyújtható be a szakvizsgára.
(3) A szakdolgozat terjedelme legalább 48 000 karakter, amelybe nem számít bele a fedlap, a tartalomjegyzék, a felhasznált irodalom jegyzéke, a jogszabályok, valamint azon mellékletek szövege, amelyek nem a szakdolgozat szerzőjének szellemi termékei.
10. § A végrehajtói szakvizsgára bocsátásról a Jogakadémia határoz; kitűzi a végrehajtói szakvizsga helyét és időpontját, kijelöli a vizsgabizottság elnökét és 4 tagját.
5. Végrehajtói szakvizsga kitűzése
11. § A Jogakadémia félévente egy alkalommal tűz ki szakvizsgát, kivéve, ha a szakvizsgára bocsátásukat kérő jelöltek nagyobb száma további szakvizsga kitűzését indokolja.
6. Végrehajtói szakvizsga tárgyai
12. § A végrehajtói szakvizsga tárgyai a következők:
a) a bírósági végrehajtásról szóló törvény és a bírósági végrehajtásra vonatkozó egyéb jogszabályok,
b) az általános közigazgatási rendtartásról, az adóhatóság által foganatosítandó végrehajtási eljárásokról, valamint a természetes személyek adósságrendezéséről szóló törvény végrehajtási eljárásra (végrehajtásra) vonatkozó rendelkezései,
c) a zálogtárgyak értékesítésére vonatkozó jogszabályok,
d) a bírósági végrehajtói ügyvitel és pénzkezelés,
e) a bírósági végrehajtói díjszabás,
f) az Alaptörvény főbb rendelkezései, továbbá az igazságügyi szervezetre és az igazságügyi alkalmazottak szolgálati viszonyára vonatkozó főbb szabályok,
g) a bírósági végrehajtói tevékenység ellátásához szükséges jogi alapismeretek (a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény, a polgári perrendtartásról szóló törvény, a Büntető Törvénykönyvről szóló törvény, a büntetőeljárásról szóló törvény, a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvény, a szerkezetátalakításról szóló törvény, valamint a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvény).
7. Végrehajtói szakvizsga lefolytatása
13. § (1) A végrehajtói szakvizsga a Jogakadémia által meghatározott helyszínen megtartott írásbeli és szóbeli vizsgából áll.
(2) A végrehajtói szakvizsga nyelve magyar.
14. § (1) Az írásbeli vizsgán a jelölt a Jogakadémia által kijelölt személy jelenlétében a végrehajtói tevékenységgel kapcsolatos írásbeli feladatot old meg.
(2) Az írásbeli feladat megoldása céljából két óra áll a jelölt rendelkezésére.
(3) A jelölt az írásbeli vizsgán jogszabályszöveget használhat.
15. § (1) A szóbeli vizsgán a vizsgabizottság a tagjai által feltett kérdésekre adott válaszok alapján meggyőződik arról, hogy a jelölt rendelkezik-e azokkal a jogi és gyakorlati ismeretekkel, amelyeknek tudása a végrehajtói tevékenység eredményes végzéséhez szükséges.
(2) A szóbeli vizsgán a jelölt szóban ismerteti az írásbeli vizsgamunkájának tartalmát, és válaszol az abban foglaltakkal kapcsolatos kérdésekre.
(3) A szóbeli vizsga nyilvános.
16. § A vizsgabizottság a végrehajtói szakvizsgát az írásbeli és a szóbeli vizsga eredményének együttes mérlegelése alapján, zárt tanácskozásban értékeli, és a végrehajtói szakvizsga eredményét nyilvánosan hirdeti ki.
17. § A végrehajtói szakvizsgán értékelt szempontok figyelembevételével a vizsgabizottság úgy dönt, hogy amennyiben a jelölt a szükséges ismereteket elsajátította a végrehajtói szakvizsgán megfelelt, ellenkező esetben nem felelt meg.
8. Bírósági végrehajtói oklevél
18. § (1) Az eredményesen letett végrehajtói szakvizsgáról az 1. melléklet szerinti bírósági végrehajtói oklevelet kell kiállítani, amelyet a vizsgabizottság elnöke és tagjai aláírnak.
(2) A bírósági végrehajtói oklevelet a vizsgabizottság a Jogakadémia bélyegzőjével látja el.
19. § Az elveszett, megsemmisült vagy megrongálódott bírósági végrehajtói oklevél pótlására a kérelmező kétséget kizáró igazolása alapján a 2016. július 1. napja után teljesített szakvizsga esetén a Jogakadémia, az ezt megelőzően teljesített szakvizsga esetén a minisztérium tanúsítványt állít ki.
9. Végrehajtói szakvizsga megismétlése
20. § (1) Ha a jelölt a végrehajtói szakvizsgán nem felelt meg, a vizsgabizottság őt a végrehajtói szakvizsga megismétlésére utasítja.
(2) A végrehajtói szakvizsga többszöri megismétlésének lehetősége nincs korlátozva.
10. Jegyzőkönyv
21. § (1) A végrehajtói szakvizsgáról jelöltenként külön jegyzőkönyvet kell készíteni, és ebben fel kell tüntetni
a) a jelölt nevét, születési nevét, anyja nevét, születési helyét és idejét,
b) a végrehajtói szakvizsga helyét és időpontját,
c) az írásbeli kérdéssor megjelölését,
d) a jelölt számára a szóbeli vizsgán feltett kérdéseket,
e) azt, hogy a jelölt a végrehajtói szakvizsgán megfelelt vagy nem felelt meg, és ez utóbbi esetben a vizsgabizottság a végrehajtói szakvizsga megismétlésére utasította.
(2) A jegyzőkönyvet a vizsgabizottság elnöke és tagjai aláírják.
11. Irattári őrzés
22. §2 A végrehajtói szakvizsga teljes iratanyagát a Jogakadémia őrzi, a vizsgáról készült jegyzőkönyv másolatát megküldi a Kar hivatali szervének a végrehajtói szakvizsgára vonatkozóan és az Országos Bírósági Hivatal elnökének a bírósági végrehajtási ügyintézői vizsgára vonatkozóan.
12. Vizsgadíj
23. § (1) A végrehajtói szakvizsga díja 25 000 Ft, ideértve a megismételt végrehajtói szakvizsgát is.
(2) A jelöltnek a végrehajtói szakvizsga díját a Jogakadémia által meghatározott és a képzésszervezést támogató informatikai rendszerén közzétett módon kell befizetnie.
(3) A vizsgabizottság elnökét és tagját jelöltenként a befizetett vizsgadíjból 4000 Ft vizsgáztatói díj illeti meg.
(4) Ha a végrehajtói szakvizsgán a jelölt – anélkül, hogy előzetesen jelezte volna távolmaradását – nem jelenik meg, a vizsgáztató részére 2000 Ft vizsgáztatói díj jár.
13. Halasztás
24. § (1) A jelölt 6000 Ft halasztási díj befizetése mellett a szakvizsga elhalasztását kérheti.
(2) Ha a jelölt a vizsga időpontja előtt legalább 3 nappal a már kitűzött vizsga elhalasztását kérte, vagy a szakvizsgán nem jelent meg, de távolmaradását a szakvizsga időpontjától számított 8 napon belül kimentette, és újabb szakvizsgaidőpontot kért, a soron következő szakvizsgára kell beosztani további szakvizsgadíj fizetése nélkül. Ha a jelölt a távolmaradását nem mentette ki, vagy a halasztási díjat nem fizette be, a befizetett vizsgadíjat elveszíti.
(3) Ha a jelölt a távolmaradását a (2) bekezdésben megjelölt időpontig kimentette, de újabb vizsgaidőpont kitűzését nem kérte, kérelmére a vizsgadíjat – a vizsgabizottság tagjainak a 23. § (4) bekezdése alapján fizetendő díj levonásával – vissza kell utalni.
BÍRÓSÁGI VÉGREHAJTÁSI ÜGYINTÉZŐI SZAKVIZSGA
14. Jelentkezés a bírósági végrehajtási ügyintézői szakvizsgára
25. § A bírósági végrehajtási ügyintézői szakvizsgára (a továbbiakban: végrehajtási ügyintézői vizsga) az jelentkezhet, aki
a) felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkezik, és
b) az arra kijelölt bíró irányításával és felügyelete mellett [a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 262. § (1) bekezdés] egy éven át a végrehajtási ügyintézői feladatkörben szakmai gyakorlatot szerzett, vagy ötéves bírósági végrehajtói gyakorlattal rendelkezik.
26. § A jelöltnek az ügyintézői vizsgára való jelentkezéssel egyidejűleg a Jogakadémia képzésszervezést támogató informatikai rendszerébe a következő dokumentumokat kell feltöltenie:
a) a felsőfokú iskolai végzettséget igazoló eredeti bizonyítványt vagy annak hiteles másolatát,
b) a szakmai gyakorlat teljesítéséről szóló – a vizsgázó tevékenységének értékelésére is kiterjedő –, a törvényszék elnöke által kiállított igazolást, és
c) a szakvizsgára készített, a Jogakadémia által közzétett tartalmi és formai követelményeknek megfelelő írásbeli vizsgamunkát (szakdolgozat).
27. § A végrehajtási ügyintézői vizsgára történő jelentkezésre, a vizsgabizottság összetételére, a végrehajtási ügyintézői vizsga lefolytatására, díjára, a szakdolgozat elkészítésére, a vizsgadíj befizetésére, a vizsgáztatók díjazására és a vizsga elhalasztására a végrehajtói szakvizsgára vonatkozó rendelkezések megfelelően irányadók.
28. § A végrehajtási ügyintézői vizsgán a vizsgázó arról ad számot, hogy a bíróság részéről a bíró feladatkörében eljárva végrehajtási ügyintézőként a végrehajtás elrendelése és foganatosítása terén ismeri és alkalmazni tudja azokat a rendelkezéseket, amelyeket a következő jogszabályok állapítanak meg:
a) a Vht.,
b) a Vht.-ban kapott felhatalmazás alapján kibocsátott kormányrendeletek és rendeletek,
c) a bírósági ügyviteli és pénzkezelési szabályok,
d) az Alaptörvény főbb rendelkezései, továbbá az igazságügyi szervezetre és az igazságügyi dolgozók szolgálati viszonyára vonatkozó főbb szabályok,
e) a felsorolt szabályokhoz kapcsolódó polgári jogi, polgári eljárásjogi, büntetőjogi, büntető eljárásjogi, közigazgatási jogi és pénzügyi jogi rendelkezések.
29. § (1) Az eredményesen letett végrehajtási ügyintézői vizsgáról a 2. melléklet szerinti bírósági végrehajtási ügyintézői oklevelet kell kiállítani.
(2) A bírósági végrehajtási ügyintézői oklevélre és a vizsgáról készült jegyzőkönyvre a végrehajtói oklevélre és a végrehajtói szakvizsgáról készült jegyzőkönyvre vonatkozó rendelkezések megfelelően irányadóak, azzal, hogy a jegyzőkönyv másolatát a Kar hivatali szervének nem kell megküldeni.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
30. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
31. § E rendelet rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
32. §3 E rendeletnek a jogi szakvizsgáról szóló 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet és a bírósági végrehajtói és a bírósági végrehajtási ügyintézői szakvizsgáról szóló 13/2021. (XI. 16.) IM rendelet módosításáról szóló 13/2022. (IV. 29.) IM rendelettel (a továbbiakban: Módr.) módosított 5. § (3) bekezdését és 22. §-át a Módr. hatálybalépését4 követően lefolytatásra kerülő szakvizsgák során kell alkalmazni.
1. melléklet a 13/2021. (XI. 16.) IM rendelethez
...................................................... |
...................................................... |
a vizsgabizottság tagja |
a vizsgabizottság tagja |
...................................................... |
...................................................... |
a vizsgabizottság tagja |
a vizsgabizottság tagja |
2. melléklet a 13/2021. (XI. 16.) IM rendelethez
...................................................... |
...................................................... |
a vizsgabizottság tagja |
a vizsgabizottság tagja |
...................................................... |
...................................................... |
a vizsgabizottság tagja |
a vizsgabizottság tagja |
Az 5. § (3) bekezdése a 13/2022. (IV. 29.) IM rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.
A 22. § a 13/2022. (IV. 29.) IM rendelet 5. §-a szerint módosított szöveg.
A 32. §-t a 13/2022. (IV. 29.) IM rendelet 4. §-a iktatta be.
A hatálybalépés időpontja 2022. április 30.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás