• Tartalom

8/2015. (VI. 8.) LÜ utasítás

8/2015. (VI. 8.) LÜ utasítás

a talár viseléséről

2015.06.12.

Az ügyészségről szóló 2011. évi CLXIII. törvény 8. § (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, a legfőbb ügyész, az ügyészek és más ügyészségi alkalmazottak jogállásáról és az ügyészi életpályáról szóló 2011. évi CLXIV. törvény 73. § (4) bekezdésére figyelemmel – az ügyészségi alkalmazottak érdek-képviseleti szerveinek és az Ügyészségi Alkalmazottak Országos Tanácsa véleményének figyelembevételével – a következő utasítást adom ki:

1. § (1) Az ügyész, az alügyész és az ügyészségi fogalmazó (a továbbiakban együtt: tárgyaló ügyész) a bírósági tárgyaláson, illetve a tárgyalóteremben tartott eljárási cselekménynél a Melléklet szerinti talárt visel.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak nem vonatkoznak

a) a katonai tanács előtt eljáró katonai ügyészre, továbbá

b) a tárgyaló ügyészre, ha a bíró, illetve az eljáró tanács elnöke nem visel talárt.

(3) A tárgyaló ügyész a talárt begombolva viseli, és a talár által nem fedett ruházatának is méltónak kell lennie hivatásához.

(4) A tárgyalótermen kívül a tárgyaló ügyész a talárt csak a tárgyaláshoz közvetlenül kapcsolódó tevékenység során viselheti.

2. § (1) A talár az ügyészség tulajdona, a tárgyaló ügyész köteles megőrizni és megfelelő állapotban tárolni.

(2) A tárgyaló ügyész ügyészségi szolgálati viszonyának megszűnésekor köteles a talárt az ügyészség részére visszaszolgáltatni.

(3) A (2) bekezdésben írtaktól eltérően a tárgyaló ügyész a talárt

a) nyugállományba vonulásakor vagy

b) a legfőbb ügyész, a fellebbviteli főügyész, illetve a főügyész egyedi döntése alapján kivételesen megtarthatja.

3. § (1) A talárral kapcsolatos teendők ellátása (a talárszükséglet felmérése, elkészíttetés, tisztíttatás, nyilvántartás) a tárgyaló ügyész szolgálati helye szerint illetékes gazdasági feladatokat ellátó szervezeti egység feladata.

(2) A Legfőbb Ügyészség önálló szervezeti egységének a vezetője – a Gazdasági Hivatal osztályvezetője útján – javaslatot tehet az elhasználódott talárok selejtezésére, amelyről a gazdasági főigazgató dönt.

(3) A fellebbviteli főügyészségen és a főügyészségen – a járási és járási szintű ügyészségekre kiterjedően is – a gazdasági feladatokat ellátó szervezeti egység vezetője javaslatot tehet az elhasználódott talárok selejtezésére, amelyről a fellebbviteli főügyész, illetve a főügyész dönt.

4. § Ez az utasítás a közzétételét követő 3. napon lép hatályba.

5. § (1) A Mellékletben írtaktól eltérő szabású vagy szín-összeállítású talárok az utasítás hatálybalépése után nem viselhetők, selejtezésük iránt a gazdasági feladatokat ellátó szervezeti egység késedelem nélkül intézkedik.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak nem vonatkoznak

a) a tépőzárral kapcsolódó selyemzsabós és

b) a tíz évnél nem régebben készített

talárokra, melyek elhasználódásukig továbbra is viselhetők.

6. §1

Melléklet a 8/2015. (VI. 8.) LÜ utasításhoz


A talár leírása

A talár
a)    színe: fekete;
b)    anyaga: vékony, kevert szövet;
c)    eleje: lefelé bővülő vonalú, hosszú, alul bővülő raglánujjú kabát, selyem- (szerzs-) béléssel, a bélésben egy belső zsebbel, kívül egyszegélyes bevágott zsebekkel; egysoros, rejtett gombolással, álló gallérral, a galléron – a talárhoz rejtett patenttal kapcsolódó – bordó selyemzsabóval; a zsabó lefelé bővülő, alul háromszög alakú, két díszrakással ellátott nyakdísz;
d)    háta: hátközépen 5-5 centiméter mélységben a lapockavonalon dupla dísztűzéssel levarrt hóllal;
e)    díszítése: a raglánujj bevarrási vonala és a gallér alsó széle bordó – a zsabóval megegyező – selyemmel szegélyezett.


1

A 6. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére