24/2015. (V. 26.) NFM rendelet
a nagy hatásfokú, hasznos hőenergiával kapcsoltan termelt villamos energia és a hasznos hő mennyisége megállapításának számítási módjáról szóló 110/2007. (XII. 23.) GKM rendelet módosításáról1
2015.06.07.
„(1) E rendeletet kell alkalmazni
a) a megújuló energiaforrásból és a nagy hatásfokú kapcsolt energiatermelésből nyert villamos energia származásának igazolásáról szóló 309/2013. (VIII. 16.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Szgr.) szerinti erőműegység minősítés megadását és a származási garancia kiállítását megalapozó nagy hatásfokú kapcsolt energiatermelés megvalósulásának megállapítására, és b) az energiahatékonyságról szóló törvény végrehajtásáról szóló kormányrendelet szerinti, a kapcsolt energiatermeléssel kapcsolatos statisztikai jelentések, adatszolgáltatások, értékelések elkészítésére.”
(E rendelet alkalmazásában:)
„7a. kapcsolt energiatermelő mikroegység: olyan kapcsolt energiatermelő egység, amelynek maximális teljesítménye kevesebb, mint 50 kWe,”
(E rendelet alkalmazásában:)
„5a. kapcsolt energiatermelésből származó villamos energia: olyan villamos energia, amely hasznos hő termeléséhez kapcsolt folyamat során kerül előállításra, és amelynek mennyiségét az 1. számú mellékletben megállapított módszer szerint kell kiszámítani,”
(E rendelet alkalmazásában:)
„7. kis kapcsolt energiatermelő egység: olyan kapcsolt energiatermelő egység, amelynek névleges villamos teljesítménye kisebb 1 MWe-nél,”
(E rendelet alkalmazásában:)
„12. villamos energia/hő arány: a kapcsolt energiatermelésből származó villamos energia és a hasznos hő aránya teljes kapcsolt energiatermelési üzemmódban, az adott egység üzemeltetési adatainak felhasználásával számítva.”
„(1) A nagy hatásfokú kapcsolt energiatermelésből származó villamos energia mennyiségét az 1. számú melléklet szerint kell meghatározni.
4. § Az R. 3/D. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„3/D. § (1) A fejlesztés alatt álló vagy működésük első évében lévő kapcsolt energiatermelő erőműegységek esetében, ha a mért adatok nem állapíthatók meg, akkor a villamos energia/hő aránya a teljes kapcsolt energiatermelő üzemmódra tervezett érték alapján határozható meg. A kapcsoltan termelt villamos energiát az 1. számú melléklet 1.3.1. pontjában foglalt képlet alapján kell meghatározni. (2) Ha a kapcsolt energiatermelő erőműegységben tényleges villamos energia/hő arány nem ismert, a ténylegesen termelt villamos energiát a (3) és (4) bekezdés szerint kell meghatározni. (4) A (3) bekezdés szerinti esetben az üzemeltetőnek értesítenie kell a Hivatalt arról, hogy a) miért nem ismert a tényleges villamos energia/hő arány,
b) melyik az az időszak, amelyre nézve hiányoznak az adatok és
c) milyen intézkedéseket tettek a hiányzó adatok beszerzése érdekében.”
„(3) A külön történő villamosenergia-termelés energiaigényének meghatározásához alkalmazandó hatásfok-referenciaértékeket a 3. számú melléklet szerint kell meghatározni. (4) A külön történő hőenergia-termelés energiaigényének meghatározásához alkalmazandó hatásfok-referenciaértékeket a 4. számú melléklet tartalmazza.”
6. § Az R. 3/F. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„3/F. § A Hivatal – e rendelet rendelkezéseivel összhangban – az erőműegység Szgr. szerinti minősítése és a származási garancia kiállítása iránti eljárásáról, az 1. § (2) bekezdésében meghatározott eljárások szerint differenciált, részletes számítási eljárásra vonatkozó módszertani útmutatót dolgozhat ki. A módszertani útmutatót a Hivatal honlapján közzéteszi.”
„(1) Ez a rendelet az energiahatékonyságról, a 2009/125/EK és a 2010/30/EU irányelv módosításáról, valamint a 2004/8/EK és a 2006/32/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2012. október 25-i 2012/27/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 2. cikk 33–39. pontjának, valamint I. és II. mellékletének való megfelelést szolgálja.”
c) 3. § (3) bekezdésében a „Magyar Energia Hivatal” szövegrész helyébe a „Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal” szöveg,
10. § (1) Hatályát veszti az R.
(2) Hatályát veszti az R.
a) 2. § (1) bekezdés 9. pontjában a „vagyis: összhatásfok = (energiatermelés)/ (tüzelőanyag-felhasználás alapján számított betáplált energia)” szövegrész,
11. § Ez a rendelet 2015. június 7-én lép hatályba.
12. § Ez a rendelet az energiahatékonyságról, a 2009/125/EK és a 2010/30/EU irányelv módosításáról, valamint a 2004/8/EK és a 2006/32/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2012. október 25-i 2012/27/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 2. cikk 33–39. pontjának, valamint I. és II. mellékletének való megfelelést szolgálja.
1. melléklet a 24/2015. (V. 26.) NFM rendelethez
1. A kapcsolt energiatermelésből származó villamos energia kiszámításának szabályai
1.1. A kapcsolt energiatermelésből származó villamos energia kiszámításához felhasznált értékek meghatározása az adott egység várható vagy tényleges rendeltetésszerű használata során tapasztaltak alapján történik. A mikroegységek esetében a számítást hiteles értékekre lehet alapozni.
1.2. A kapcsolt energiatermelésből származó villamos energia mennyiségét a következő esetekben az adott egységnek a főgenerátorok generátorkapcsán mért teljes évi villamosenergia-termelésével azonosnak kell tekinteni:
1.2.2. az 1. § (2) bekezdés a) és c) pont szerinti típusú kapcsolt energiatermelő egységek esetében, amelyeknek a megállapított éves összhatásfoka legalább 80 %. 1.3. Az 1.2. pontban megállapított éves összhatásfokot el nem érő energiatermelő egységek
1.3.1. Azok a kapcsolt energiatermelő egységek esetében, amelyek nem érik el az 1.2. pontban megállapított éves összhatásfokot, a kapcsolt energiatermelést a következő képlet szerint kell kiszámítani:
1.3.2. Az 1.3.1. pontban szereplő képlet alkalmazásában:
1.3.2.1. ECHP: a kapcsolt energiatermelésből származó villamos energia mennyisége;
1.3.2.2. C: a villamos energia/hő arány;
1.3.2.3. HCHP: a kapcsolt energiatermelésből származó hasznos hő mennyisége: a teljes hőtermelésből ki kell vonni a külön kazánokban termelt hőmennyiséget vagy azt a frissgőzelvételt, amelyet a gőztermelés során vesznek le a turbina előtt.
1.4. A villamos energia/hő arány (C) értéknek méréssel történő meghatározása
1.4.1. A villamos energia/hő arány (C) értéknek méréssel történő meghatározására a következő képletet kell alkalmazni:
1.4.2. Az 1.4.1. pontban szereplő képlet alkalmazásában:
1.4.2.1. E0: a kapcsolt energiatermelő erőműegységnek a teljes kapcsolt üzemmódban mért villamosenergia-termelése (MWh);
1.4.2.2. Q0: a kapcsolt energiatermelő erőműegységnek a teljes kapcsolt üzemmódban mért hasznoshő-termelése (MWh).
1.5. A kapcsolt energiatermelésből származó villamos energia kiszámításához a tényleges villamos energia/hő arányt kell felhasználni. Amennyiben valamely, kapcsolt energiatermelő egység tényleges villamos energia/hő aránya nem ismert, az e pontban meghatározott alapértékekkel kell számolni, különösen statisztikai számítások céljából, az 1. § (2) bekezdés a)-e) pont szerinti, kapcsolt energiatermelő egységek esetében, feltéve, hogy a számított kapcsolt energiatermelésből származó villamos energia értéke kisebb az egység tényleges összvillamosenergia termelésénél, vagy megegyezik azzal:
|
A |
B |
1. |
Egység típusa |
Alapértelmezett villamos energia/hő arány (C) |
2. |
Gáz- és gőzturbinával kombinált ciklusú körfolyamatban |
0,95 |
3. |
Ellennyomású gőzturbina |
0,45 |
4. |
Kondenzációs megcsapolás (elvezetés) gőzturbina |
0,45 |
5. |
Gázturbinás erőmű |
0,55 |
6. |
Belső égésű motor |
0,75 |
1.6. Amennyiben a kapcsolt energiatermeléshez felhasznált tüzelőanyag energiatartalmának egy részét vegyi anyagok formájában visszanyerik és azokat újra felhasználják, ezt a részt le kell vonni a felhasznált tüzelőanyag mennyiségéből, mielőtt a 1.2-1.4. pontban említett összhatásfok kiszámítását elvégeznék.
1. ábra: Kapcsolt rész, nem kapcsolt rész és kizárólag hőtermelésre szolgáló kazánok ugyanazon erőművön belül
2. melléklet a 24/2015. (V. 26.) NFM rendelethez
A nagy hatásfokú kapcsolt hő- és villamosenergia-termelés primerenergia-megtakarítási feltétele
1. A nagy hatásfokú kapcsolt energiatermelésnek a következő követelményeknek kell megfelelnie:
a) a kapcsolt energiatermelő egységekből származó kapcsolt energiatermelésnek a 2. pont szerint számítva legalább 10 %-os primerenergia-megtakarítást kell elérnie a 3. és 4. számú melléklet szerinti, külön hőtermelésre, illetve külön villamosenergia-termelésre vonatkozó referenciaértékekhez képest, b) a primerenergia-megtakarítást biztosító, kapcsolt energiatermelő kis- és mikroegységek termelése nagy hatásfokú kapcsolt energiatermelésnek minősíthető.
2. A kapcsolt energiatermelésből származó primerenergia-megtakarítás kiszámítását a következő képlet alapján kell elvégezni:
3. A 2. pontban szereplő képlet alkalmazásában:
3.1. PES: a primerenergia-megtakarítás,
3.2. CHP Hη: a kapcsolt energiatermelés hőtermelési hatásfoka, amelyet az éves hasznos hőtermelésnek a kapcsolt energiatermelésből származó hasznos hő és villamos energia előállítására felhasznált tüzelőanyag mennyiségével történő elosztásával lehet meghatározni,
3.3. Ref Hη: a külön hőtermelés hatásfokának referenciaértéke,
3.4. CHP Eη: a kapcsolt energiatermelésből származó villamosenergia-termelés hatásfoka, amelyet a kapcsolt energiatermelésből származó éves villamos energiának a kapcsolt energiatermelésből származó hasznos hő és villamos energia előállítására felhasznált tüzelőanyag mennyiségével történő elosztásával lehet meghatározni. Ha a kapcsolt energiatermelő egység mozgási energiát is előállít, a kapcsolt energiatermelésből származó éves villamos energia mennyiségét meg kell növelni egy olyan kiegészítő értékkel, amely a mozgási energia mennyiségével egyenértékű villamos energiának felel meg, ha a mozgási energia felhasználása hiteles mérésekkel bizonyított. Ez a kiegészítő elem azonban nem jogosít fel arra, hogy a származási garanciáról szóló kormányrendeletnek megfelelően származási garanciát állítsanak ki.
3.5. Ref Eη: a külön villamosenergia-termelés hatásfokának referenciaértéke.