2013. évi LXXVII. törvény
2013. évi LXXVII. törvény
a felnőttképzésről1
Annak érdekében, hogy a hazánkban élő személyek meg tudjanak felelni a gazdasági, kulturális és technológiai fejlődés kihívásainak, eredményesen kapcsolódhassanak be a munka világába, sikeresek lehessenek életük során, és a felnőttkori tanulás és képzés segítségével az életvitel minősége javulhasson, szükség van a szakmai, a nyelvi és a támogatott képzések szervezettségének növelésére, tartalmuk minőségének és megvalósításuk ellenőrzésének erősítésére. E célkitűzések elérése érdekében az Országgyűlés a következő törvényt alkotja:
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. A törvény személyi és tárgyi hatálya
1. §2
2. Értelmező rendelkezések
2. §3
A FELNŐTTKÉPZÉSI TEVÉKENYSÉGHEZ KAPCSOLÓDÓ ELJÁRÁS ÉS INTÉZMÉNYRENDSZER
3. A felnőttképzési tevékenység folytatásának engedélyezése
3–5. §4
4. A felnőttképzési szakértői rendszer
6–9. §5
A FELNŐTTKÉPZÉS TARTALMI KÖVETELMÉNYEI
5. Az engedély feltételei
10–11. §6
6. A képzési program tartalma
12. §7
7. A felnőttképzési szerződés
13. §8
8. Minőségbiztosítási rendszer
14. §9
9. A felnőttképzési információs rendszer, a képzés megvalósításával összefüggő dokumentumok
15–16. §10
10. A felnőttképzést folytató intézmények tájékoztatási kötelezettsége
17. §11
FELNŐTTKÉPZÉSI SZAKMAI PROGRAMKÖVETELMÉNYEK, FELNŐTTKÉPZÉSI NYELVI PROGRAMKÖVETELMÉNYEK
18. § (1) A felnőttképzési szakmai programkövetelmények célja e törvény 1. § (2) bekezdés b) pontja szerinti képzésekre vonatkozó egységes követelményrendszer kialakítása.
(2) A felnőttképzési szakmai programkövetelmények elektronikus nyilvántartását a kamara vezeti. A nyilvántartásba vételről, a nyilvántartásba vétel módosításáról, valamint a nyilvántartásból történő törlésről öttagú bizottság dönt, amelybe a felnőttképzési programszakértők közül három tagot a kamara, egy tagot az agrárkamara, egy tagot a szakmai programkövetelményre irányuló javaslat OKJ–ban szereplő szakmacsoportjának megfelelő, a szakmacsoporton belüli szakképesítések többségéért felelős miniszter delegál. A bizottságnak a kamara és az agrárkamara által delegált tagjait és elnökét a miniszter nevezi ki és menti fel.
(3) A bizottság szervezeti és működési szabályzatát, valamint ügyrendjét a kamara elnöke az agrárkamara elnökének és a miniszternek az egyetértésével állapítja meg. A bizottság elnöke feladatkörében képviseli a testületet. A bizottság tagja nem lehet olyan személy, aki e törvény szerinti felnőttképzési tevékenységet folytató szervezetnek, illetve a szervezet jogi személyiséggel rendelkező szervezeti egységének vezető tisztségviselője, az alapítvány kezelő szervének, szervezetének tagja, tisztségviselője, egyesület ügyintéző vagy képviseleti szervének tagja, gazdasági társaságnak bármilyen arányban tulajdonosa.
(4) Felnőttképzési szakmai programkövetelmények nyilvántartásba vételére vonatkozó javaslatot bármely jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, egyéni cég, egyéni vállalkozó benyújthat – kizárólag elektronikus formában – a nyilvántartást vezető szervhez. A javaslatnak tartalmaznia kell
a) a szakmai programkövetelmény megnevezését és annak az OKJ-ban szereplő szakmacsoportnak a megjelölését, amelybe a programkövetelmény besorolható, valamint a programkövetelménynek az Európai Képesítési Keretrendszerhez kapcsolódó Magyar Képesítési Keretrendszer szerinti szintjének meghatározására és besorolására vonatkozó megjelölését,
b) a szakmai végzettség jellegétől függően a képzés megkezdéséhez szükséges bemeneti kompetenciákat, az iskolai és a szakmai előképzettséget, az egészségügyi alkalmassági követelményeket, valamint az előírt gyakorlatot,
c) a szakmai végzettséggel ellátható legjellemzőbb tevékenység vagy munkaterület rövid leírását,
d) a szakmai végzettség megszerzéséhez szükséges képzés képzési formától függő minimális és maximális óraszámát,
e) a szakmai követelmények leírását,
f) a szakmai végzettség jellegétől függően az elméleti és gyakorlati képzési idő arányát,
g) a szakmai végzettség megszerzését igazoló dokumentum kiadásának feltételeit.
(5) A felnőttképzési szakmai programkövetelmények nyilvántartásba vételére vonatkozó javaslat elutasítása esetén a javaslatot benyújtó az elutasításról szóló értesítés kézhezvételétől számított öt munkanapon belül az indok megjelölésével írásbeli kifogást nyújthat be a miniszterhez. A miniszter az elutasításról szóló döntés ellen benyújtott kifogás vizsgálatára irányuló eljárás során szakmai állásfoglalást kér a felnőttképzési szakmai programkövetelményre vonatkozó javaslattal érintett szakképesítésért felelős minisztertől a javaslat nyilvántartásba vételéről. A miniszter a kifogásról – a szakmai állásfoglalás kiadására jogosult miniszter válaszát követő – tíz munkanapon belül dönt, döntése ellen további kifogásnak helye nincs. A miniszter kifogásnak helyt adó döntése esetén a kamara – a miniszter erről szóló értesítése alapján – a felnőttképzési szakmai programkövetelményt nyilvántartásba veszi.
(6) A szakmai programkövetelmények nyilvántartása nyilvános, azt a kamara a honlapján közzéteszi. A nyilvántartás a (4) bekezdésben foglaltakat, valamint a szakmai végzettség azonosítóval ellátott szakmacsoportba sorolásának feltüntetését tartalmazza.
(7) A kamara az OKJ szerinti szakmacsoportos besorolás alapján elkészíti a szakmai végzettségek azonosítóval ellátott szakmacsoportba sorolását, valamint a programkövetelménynek az Európai Képesítési Keretrendszerhez kapcsolódó Magyar Képesítési Keretrendszer szerinti szintjének meghatározását és besorolását. A besorolás szempontjait, a nyilvántartásba vétel követelményeit és eljárási rendjét, valamint a szakmai végzettség megszerzését igazoló dokumentum tartalmát és formáját a miniszter rendeletben határozza meg.
(8) A felnőttképzési szakmai programkövetelmény nyilvántartásból való törlése vagy módosítása az érintett felnőttképzési szakmai programkövetelmény alapján indított képzéseket nem érinti.
(9) A kamara az (1)–(7) bekezdésben foglalt feladataival járó költségeket a gazdasági kamarákról szóló törvény alapján a közfeladatai ellátására biztosított bevételeiből fedezi.
19. § (1) A felnőttképzési nyelvi programkövetelmények nyilvántartásának célja e törvény 1. § (2) bekezdés c) pontja szerinti, általános nyelvi és támogatott egyéb nyelvi képzésekre vonatkozó egységes követelményrendszer kialakítása.
(2) A felnőttképzési nyelvi programkövetelmények elektronikus nyilvántartását a hatóság vezeti. A hatóság nyilvántartásba vételre irányuló eljárása a felnőttképzési nyelvi programkövetelmények (3) bekezdésben meghatározott tartalmi elemeinek vizsgálatára irányul.
(3) Felnőttképzési nyelvi programkövetelmények nyilvántartásba vételére vonatkozó javaslatot bármely jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, egyéni cég, egyéni vállalkozó benyújthat – kizárólag elektronikus formában – a nyilvántartást vezető szervhez. A javaslatnak tartalmaznia kell
a) a nyelv, valamint a nyelvi programkövetelménynek a megszerezhető nyelvi képzés szintjének, fajtájának, típusának megfelelő megnevezését,
b) a nyelvi képzés szintjének megfelelően a képzés megkezdéséhez szükséges bemeneti kompetenciákat,
c) a nyelvi képzettségi szint megszerzéséhez szükséges képzés képzési formától függő minimális és maximális óraszámát,
d) a nyelvi képzési követelmények leírását a lehetséges tananyagegységek megjelölésével,
e) a nyelvi képzettségi szint megszerzését igazoló dokumentum kiadásának feltételeit.
(4) A felnőttképzési nyelvi programkövetelmények nyilvántartása nyilvános, azt a hatóság a honlapján közzéteszi. A nyilvántartás a (3) bekezdésben foglaltakat, valamint a nyelvi képzettség (5) bekezdés szerinti besorolásának feltüntetését tartalmazza.
(5) A hatóság a felnőttképzési nyelvi programkövetelmények nyilvántartásba vétele érdekében elkészíti a nyelvi képzettség azonosítóval ellátott besorolását. A besorolás szempontjait, valamint a nyilvántartásba vétel követelményeit és eljárási rendjét a miniszter rendeletben határozza meg.
AZ ENGEDÉLLYEL RENDELKEZŐ KÉPZŐ INTÉZMÉNYEK ELLENŐRZÉSE, JOGKÖVETKEZMÉNYEK
20. §12
STATISZTIKAI CÉLÚ ADATNYILVÁNTARTÁS ÉS ADATSZOLGÁLTATÁS
11. A felnőttképzést folytató intézményekben kezelt személyes és különleges adatok
21. §13
A PÁLYAKÖVETÉS
22. §14
A FELNŐTTKÉPZÉSI TÁMOGATÁSI RENDSZER
12. A felnőttképzés támogatásának forrásai
23. §15
13. A felnőttképzés támogatási forrásainak felhasználása
24–27. §16
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
14. Felhatalmazó rendelkezések
28. §17
15. Hatályba léptető rendelkezések
29. § (1) Ez a törvény – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – 2013. július 1-jén lép hatályba.
(2) Az 1–17. §, a 20–28. §, a 30–37. §, a 38. § (1), (3)–(10) bekezdése és a 39. § a) és b) pontja 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
16. Átmeneti rendelkezések
30–33. §18
17. Az Európai Unió jogának való megfelelés
34. §19
18. Módosító rendelkezések
35–37. §20
38. § (1)21
(2) Az Szt. 5. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
(3)–(10)22
19. Hatályon kívül helyező rendelkezések
39. § Hatályát veszti
a)–b)23
A törvényt az Országgyűlés a 2013. június 3-i ülésnapján fogadta el. A kihirdetés napja: 2013. június 13.
Az 1. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 2. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 3–5. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 6–9. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 10–11. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 12. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 13. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 14. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 15–16. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 17. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 20. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 21. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 22. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 23. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 24–27. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 28. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 30–33. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 34. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 35–37. § a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 38. § (1) bekezdése a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 38. § (3)–(10) bekezdése a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 39. § a)–b) pontja a 29. § (2) bekezdése alapján 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás