• Tartalom

36/2012. (VIII. 24.) BM utasítás

36/2012. (VIII. 24.) BM utasítás

a belügyi szervek rendelkezésében lévő, lakásnak nem minősülő szállóférőhelyek, lakóegységek használatáról, valamint a bérleti, albérletidíj-hozzájárulás szabályairól

2019.09.27.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdésének c) pontjára figyelemmel, a Belügyminisztérium irányítása alá tartozó szervek rendelkezésében lévő, lakásnak nem minősülő szállóférőhelyek, lakóegységek használatának, valamint a bérleti, albérleti hozzájárulás szabályozása érdekében a következő utasítást adom ki:

1. Az utasítás hatálya

1. §1 Ezen utasítás hatálya kiterjed a belügyminiszter irányítása vagy felügyelete alá tartozó szervek (a továbbiakban: belügyi szerv) rendelkezése alatt álló épületek és épületrészek lakásnak nem minősülő – egyedülálló személyek, házaspárok, élettársak elhelyezésére szolgáló – szálló-férőhelyeire, lakóegységeire (a továbbiakban együtt: szállóférőhely).

1/A. §2 Az utasítás hatálya nem terjed ki a belügyminiszter vezetése vagy irányítása alatt álló, a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 2. § (1) bekezdésében meghatározott kormányzati igazgatási szervnél foglalkoztatott munkavállalókra.

2. Értelmező rendelkezések

2. § Ezen utasítás alkalmazásában

1. albérlet: a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 33. §-ában szabályozott jogintézmény,

2. belügyi rendelkezésű:

a) a Magyar Állam tulajdonában és a belügyi szervek vagyonkezelésében álló, elhelyezést szolgáló szállóférőhely, valamint

b) önkormányzati tulajdonban vagy más szerv, szervezet, személy tulajdonában álló, elhelyezést szolgáló szállóférőhely, amely fölött a rendelkezési jogosultságot a belügyi szerv megállapodás útján megszerezte,

3. központi lakásügyi szerv, helyi lakásügyi szerv: felsorolásukat a lakáscélú munkáltatói kölcsönről szóló belügyminiszteri rendelet tartalmazza,

4. lakásbérlet: az egész lakás kizárólagos használatba adása a bérlő részére; lakásbérleti jogviszonyban a bérlő önálló jogcímen használja a lakást,

5.3 méltányolható lakásigény mértéke: az együtt költöző, együtt lakó családtagok számától függően

aa) egy-két személy esetében: legfeljebb három lakószoba,

ab) három-négy személy esetében: legfeljebb négy lakószoba,

ac) minden további személy esetében: egy lakószobával nő;

6. szolgálati vagy munkahely vonzáskörzete: ahonnan a munkarendnek megfelelő gyakori hazautazásra, a szolgálati érdek sérelme nélkül lehetőség van.

2/A. §4 (1) Önálló lakásnak kell tekinteni a kérelmező vagy a házastársa (élettársa) és a velük együtt élő kiskorú gyermek tulajdonának tárgyát képező és birtokában lévő lakást, amennyiben a tulajdoni hányaduk – együttesen is – meghaladja az 50%-ot, továbbá az általuk bérlőként, bérlőtársként használt bérlakást, ha a lakás állami vagy önkormányzati tulajdonban van.

(2) Nem lehet önálló lakásnak tekinteni

a) az öröklés vagy ajándékozás jogcímén haszonélvezettel terhelt lakást, amennyiben a haszonélvező a lakásban igazoltan bent lakik;

b) a kérelmező tulajdonában álló lakást, amennyiben annak használatát a kérelmező házassági, illetve élettársi kapcsolat igazolt megszűnése miatt a házastársa, illetve élettársa vagy gyermeke részére átengedte, a lakáshasználat tárgyában hozott bírósági határozat jogerőre emelkedéséig vagy a lakáshasználatot rendező megállapodás hatálybalépéséig. A házasság megszűnését a házasságot felbontó jogerős bírósági határozattal, az élettársi kapcsolat megszűnését közjegyző által kiállított okirattal kell igazolni.

2/B. §5 A 2. § 5. pontja alkalmazásában nem minősül lakószobának az a lakóhelyiség, amelynek hasznos alapterülete nem haladja meg a 8 négyzetmétert. A lakószoba – a meglévő, kialakult állapotot kivéve – legfeljebb 30 négyzetméter, legalább egy 2 méter széles – ajtó és ablak nélküli – falfelülettel rendelkező lakóhelyiség. A 30 négyzetméternél nagyobb lakóhelyiséget két szobaként kell számításba venni. Ha a nappali szoba, az étkező és a konyha osztatlan közös térben van, és hasznos alapterületük együttesen meghaladja a 60 négyzetmétert, úgy két szobaként kell figyelembe venni. A 8 négyzetméternél nagyobb, de 12 négyzetmétert meg nem haladó lakóhelyiségek esetében két ilyen lakóhelyiséget egy lakószobaként kell figyelembe venni, azzal, hogy ha az így kapott szobaszám nem egész szám, a szobaszámot lefelé kerekítve kell megállapítani.

3. Szállóférőhelyek, lakóegységek használata

3. §6 A szállóférőhelyen történő elhelyezés annak a belügyi szervvel munkaviszonyban (a továbbiakban szolgálati jogviszony) álló személynek biztosítható, aki munka- vagy szolgálati helyén önálló lakással nem rendelkezik, és lakhatását egyéb módon megoldani nem tudja.

4. § A belügyi szerv rendelkezésében álló szállóférőhelyekre más jogosult szerv megállapodás alapján jelölhet vele szolgálati jogviszonyban álló személyt a szállón történő elhelyezésre.

5. § A szállóférőhelyen történő elhelyezés iránti kérelmet a közvetlen munkahelyi vezető javaslatával ellátva az illetékes helyi lakásügyi szervhez kell benyújtani. A kérelem elbírálására a helyi lakásügyi szerv vezetője jogosult.

6. § (1) A helyi lakásügyi szerv vezetője írásban értesíti

a) a kérelmezőt és a szállóval rendelkező szervet (a továbbiakban együtt: beutalásra jogosult szerv) a kijelölés tényéről és feltételeiről, vagy

b) szállóférőhely hiányában a kérelmezőt a nyilvántartásba vételről.

(2) A kérelmezőnek az (1) bekezdés a) pontjában foglalt értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül a beutalásra jogosult szervvel – az értesítésben meghatározott feltételekkel – az ezen utasítás 1. melléklete szerinti megállapodást kell megkötnie. A határidő elmulasztása esetén a kijelölés hatályát veszti.

(3) A megállapodás meghatározott időtartamra, de legfeljebb 5 évre köthető.

(4) A használati jogviszony meghosszabbítását indokolt esetben, a beutalt – közvetlen munkahelyi vezetőjének javaslatával ellátott – írásbeli kérelmére, a helyi lakásügyi szerv vezetője egy alkalommal, legfeljebb két évre engedélyezheti. Meg kell tagadni a meghosszabbítás iránti kérelem teljesítését, ha a kérelmező használati jogviszonya a belügyi szolgálati jogviszonyának megszűnése miatt szűnik meg.

(5)7 Az Belügyminisztérium kivételével a központi államigazgatási szervként működő belügyi szerv – az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerv esetében a középirányító szerv – (a továbbiakban együtt: önálló belügyi szerv) vezetője a helyi lakásügyi szerv javaslata alapján, szolgálati érdekből – a beosztásra, az ellátandó feladatra, a szolgálati tevékenységre, a szolgálatszervezési szempontokra, valamint a használati jogviszonyra jogosult személyi, családi körülményeire figyelemmel – felmentést adhat a (4) bekezdésben foglalt, a megállapodás meghosszabbításának gyakoriságára és időtartamára vonatkozó korlátozás alkalmazása alól.

(6)8 A szabad szállóférőhelyek hasznosításáról – a férőhellyel rendelkező szerv hozzájárulásával – az üzemeltető dönt. Kivételesen, egyedi esetekben a szabad szálló férőhelyek hasznosíthatók a szolgálati jogviszonyban álló személy Polgári Törvénykönyv szerinti közeli hozzátartozója számára, az üzemeltető döntése alapján legfeljebb 30 napra, a használati díj előzetes megfizetésével.

7. § (1) A megállapodás alapján a beutalásra jogosult szerv köteles a szállóférőhelyet a beutalt használatába adni, a beutalt pedig a szállóférőhely használatáért, továbbá a megállapodás keretében a beutalásra jogosult szerv által nyújtott szolgáltatásért használati díjat fizetni.

(2) A beutalt hozzájárulása alapján a használati díj az illetményéből kerül levonásra.

8. § (1) A szállóférőhely használati díját a tárgyévet megelőző tényleges üzemeltetési és fenntartási költségek, valamint a szolgáltatások költségei alapján a beutalásra jogosult szerv állapítja meg. Az így megállapított használati díj minimum a tényleges önköltségi ár. A használati díj tárgyévi mértékéről a beutalásra jogosult szerv évente egy alkalommal írásban tájékoztatja az érintetteket. A tényleges önköltségi árat a költségvetési szerv önköltség-számítási szabályzata alapján kell megállapítani.

(2)9 A szállóférőhely használója a használati díjat havonta – hozzájárulása alapján – a használat hónapjára vonatkozó illetményéből történő munkáltatói levonással fizeti meg. Ha a használati jogviszonyt létrehozó megállapodás megkötésére vagy a használati jogviszony megszűnésére nem a hónap első, illetve utolsó napján kerül sor, a szálló használója a töredék hónapban az időarányos használati díjat köteles megfizetni.

9. § (1) A beutalásra jogosult szerv a szállóférőhelyet rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban, a leltári tárgyakkal együtt jegyzőkönyv szerint adja át a szállóférőhely használója részére.

(2) A szállóférőhely rendeltetésszerű használatra alkalmas, ha az épület központi és egyéb berendezéseinek a szállóférőhelyen és az ahhoz tartozó helyiségekben lévő részei üzemképesek.

10. § A szállóférőhely használója köteles betartani a szálló házirendjét, amelynek megismerését beköltözésekor lehetővé kell tenni számára, és azt az épület gondnokánál aláírásával kell igazolnia.

11. § A szállóférőhely használója a szállóférőhelyre a megállapodásban megjelölt személyen kívül más személyt nem fogadhat be, a szállóférőhely használati jogát másnak nem engedheti át.

12. § (1) Megszűnik a használati jogviszony

a) a megállapodásban meghatározott időtartam lejártával,

b) ha a felek a megállapodást közös megegyezéssel megszüntetik,

c) az arra jogosult felmondásával,

d) a szállóférőhely használójának vagy házastársának, élettársának, kiskorú gyermekének lakásbérleti jogviszonya létesítésével vagy lakástulajdon szerzésével,

e) a szállóférőhely használója belügyi szolgálati jogviszonyának megszűnésével,

f) a szállóférőhely használójának halálával,

g) a szállóférőhely elemi csapás vagy más ok következtében történő megsemmisülésével, illetőleg ha az illetékes hatóság életveszély vagy egyéb ok miatt annak kiürítését rendelte el, és a beutaló szerv nem tud gondoskodni a szálló használójának elhelyezéséről.

(2) A beutalásra jogosult szerv a megállapodást írásban felmondhatja, ha

a) a szállóférőhely használója a használati díjat az írásbeli felszólításban megjelölt időpontig sem fizeti meg,

b) a szállóférőhely használója a megállapodásban vállalt vagy jogszabályban foglalt egyéb kötelezettségeit nem teljesíti,

c) a szállóférőhely használója vagy a vele együtt lakó személy a házirend előírásait több alkalommal vagy tartósan megszegi vagy a többi lakóval szemben az együttélés követelményeivel ellentétes, botrányos, tűrhetetlen magatartást tanúsít,

d) házaspári lakóegység esetében, ha a házastársak, élettársak életközösségüket felbontják vagy megszüntetik.

13. § (1) Ha a szállóférőhely használója a fizetésre megállapított időpontig a használati díjat nem fizeti meg, a beutalásra jogosult szerv köteles a beutaltat – a következményekre figyelmeztetéssel – a teljesítésre írásban felszólítani. Ha a szállóférőhely használója a felszólításnak 8 napon belül nem tesz eleget, a beutalásra jogosult szerv további 8 napon belül írásban felmondással élhet.

(2) Ha a felmondásra a szállóférőhely használója vagy a vele együtt élő személy magatartása szolgáltat alapot, – a szállóférőhely gondnokának jelzése alapján – a beutalásra jogosult szerv haladéktalanul, írásban felszólítja a magatartás megszüntetésére vagy annak megismétlésétől való tartózkodásra. Ha a szálló használója a felszólításnak 8 napon belül nem tesz eleget, a beutalásra jogosult szerv további 8 napon belül írásban felmondással élhet.

(3) Nem kell a szállóférőhely használóját előzetesen felszólítani, ha a magatartás olyan súlyos, hogy a beutalásra jogosult szervtől nem várható el a megállapodás fenntartása.

14. § (1) A szálló használójának halálát követően a lakóegységben maradt, a használó jogán a szállóférőhelyen tartózkodó személyek – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – 30 napon belül, elhelyezési igény nélkül kötelesek a szállót elhagyni. Ez az időtartam írásbeli kérelemre egy alkalommal további 30 nappal meghosszabbítható.

(2) A szálló használójának halálát követően a lakóegységben maradt, valamint a házaspári lakóegységek esetében a házastársi, élettársi életközösség felbontása, megszüntetése következtében a lakóegységben maradt, belügyi szervvel szolgálati jogviszonyban álló személy a 3. §-ban megállapított feltétel teljesítése esetén az eredetileg meghatározott időtartam lejártáig folytathatja a szállóhasználati jogviszonyt.

15. § A használati jogviszony megszűnésének napjával a szállóférőhely használója köteles a férőhelyet tisztán, rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban, a részére átadott leltári tárgyakkal, felszerelésekkel együtt a beutalásra jogosult szerv részére visszaadni. A visszaadás tényét a szálló gondnoka által kiállított átadás-átvételi jegyzőkönyv bemutatásával kell igazolnia.

16. § (1) A belügyi rendelkezésű szállóférőhely, lakóegység jogcím nélküli használójával haladéktalanul, de legkésőbb a jogcím nélkülivé válás tudomásra jutását követő 8 napon belül, írásban kell közölni használati jogviszonyának megszűnését vagy a jogcím nélkülivé válás tényét és annak következményeit.

(2) A szállóférőhely, lakóegység kiürítése önkéntes teljesítésének hiányában a helyi lakásügyi szerv köteles haladéktalanul – a teljesítési határidő leteltét követő 30 napon belül – intézkedni annak bírói úton történő érvényesítésére.

(3) A szállóférőhely jogcím nélküli használója használati díj megfizetésére köteles. Ennek nagysága a jogcím nélküli szállóférőhely-használat kezdetétől számított 30. naptól az érintett szállóra vonatkozó térítés kéthavi díjnak megfelelő, a 60. naptól az érintett szállóra vonatkozó térítési díj háromhavi díjának megfelelő összeg, a használati díjra támogatás nem nyújtható.

(4) Az üzemeltető és a jelölésre jogosult szerv külön megállapodás alapján számol el a térítési díj és a használati díj tekintetében.

4. Bérleti, albérleti hozzájárulás

17. § (1) A belügyi szervvel szolgálati jogviszonyban álló személy bérleti, albérleti, valamint operatív lízingdíj-hozzájárulásban részesíthető.

(2) A hozzájárulás nyújtható

a) a magán- vagy önkormányzati tulajdonú lakás egészének vagy egy részének bérletéhez, albérletéhez,

b) a szállodai jellegű szobabérlethez, valamint

c) lakásnak operatív lízingbe vételéhez.

d)10 kivételes szolgálati érdek fennállása esetén a BM rendelkezésű lakás bérleti jogviszonyának megszűnését követő, a lakás kiürítésére megállapított – legfeljebb 60 nap – lakáshasználatához.

(3) A hozzájárulás feltételeinek fennállását a helyi lakásügyi szerv igazolja.

(4)11 A belügyi szervvel szolgálati jogviszonyban álló személyek tekintetében a hozzájárulás kifizetését – a szerv gazdasági vezetőjének hozzájárulásával – a munkáltatói jogkör gyakorlója engedélyezi. A hozzájárulás alapja a szerződéssel és számlával vagy számviteli bizonylattal – a (2) bekezdés b) pontja esetében számlával – igazolt, rezsiköltséget nem tartalmazó bérleti díj, albérleti díj vagy lízingdíj. A számviteli bizonylat köztelező tartalmi elemei: a bizonylat sorszáma, a kibocsátás kelte, a kibocsátó neve és címe, a szolgáltatás igénybevevőjének neve és címe, a szolgáltatás ellenértéke, a szolgáltatás igénybevételének időszaka.

(5) A hozzájárulás összege nem lehet magasabb a szerződéssel és számlával igazolt bérleti, albérleti díjnál vagy lízing- díjnál, de legfeljebb a mindenkori köztisztviselői illetményalap száz százaléka.

(6)12 A hozzájárulás egy évig folyósítható. Az egyéves időtartam lejártát követően a támogatás iránti kérelem a feltételek fennállásának igazolásával ismételten benyújtható.

18. §13 (1)14 Kivételes szolgálati érdek vagy rendkívüli egyéni körülmények fennállása esetén a hozzájárulás összegét a munkáltatói jogkör gyakorlója – a dolgozó írásbeli kérelmére – a havi bérleti díj és a dolgozó által bérelt lakás alapterületével azonos belügyi vagyonkezelésű lakás havi lakbérének különbözeti összegének mértékéig, de havonta legfeljebb kettőszázezer forint összegig az önálló belügyi szerv vezetője előzetes engedélyével kiegészítheti. A kiegészítés összegét a kérelmező egyéni és családi körülményeinek vizsgálata alapján munkáltatói jogkör gyakorlója állapítja meg.

(2)15 Az önálló belügyi szerv vezetője az (1) bekezdésben meghatározott előzetes engedélyének beszerzéséhez a dolgozó írásbeli kérelmét – a 2. melléklet szerinti formanyomtatványon – a munka vagy szolgálati helye szerinti közvetlen vezetőjének részletes indokolásával ellátva, a szolgálati út betartásával a helyi lakásügyi szervhez nyújtja be.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott előzetes engedélyre irányuló kérelem felterjesztésének együttes feltételei:

a) a kérelmet a dolgozó munka- vagy szolgálati helye szerinti döntésre jogosult vezető záradékolja, amellyel igazolja a kivételes szolgálati érdek vagy a rendkívüli, méltányolható egyéni körülmények fennállását,

b) a dolgozó nyilatkozatban vállalja, hogy a juttatást megalapozó körülmények megszűnéséről azonnal tájékozatja a dolgozó munka- vagy szolgálati helye szerinti döntésre jogosult vezetőt,

c) a bérelt lakrész, vagy lakás a dolgozó méltányolható lakásigényének mértékét nem haladja meg, valamint

d) a dolgozó munka- vagy szolgálati helye szerint illetékes gazdasági vezető írásban nyilatkozik, hogy a hozzájárulás-kiegészítés összege a szervezet költségvetésében rendelkezésre áll.

(4) A helyi lakásügyi szerv a (3) bekezdésben felsorolt bármelyik feltétel hiányában a kérelmet vizsgálat nélkül elutasítja.

(5)16 Az önálló belügyi szerv vezetőjének engedélye alapján a hozzájárulás-kiegészítés a kivételes körülmények fennállásáig, de legfeljebb egy évig folyósítható. Az engedély érvényességének tartama alatt a kivételes körülmények fennállását figyelemmel kell kísérni. Az engedélyt megalapozó okok további fennállása esetén, a kivételes szolgálati érdek vagy a rendkívüli egyéni körülmények meglétének felülvizsgálata mellett a kérelem ismételten benyújtható.

(6) A hozzájárulás-kiegészítés iránti kérelem elbírálása szempontjából kivételes szolgálati érdeknek minősül különösen, ha a dolgozó jelenlegi szolgálati vagy munkahelyére történő áthelyezése nem saját kérelmére történt, és szolgálati vagy munkahelyének vonzáskörzetén kívüli településen önálló lakással rendelkezik.

19. § A hozzájárulás folyósítását meg kell szüntetni, ha az abban részesített személy a részére időközben felajánlott szállóférőhelyet vagy a méltányolható lakásigény mértékének megfelelő belügyi rendelkezésű lakást legalább két esetben, alapos indok nélkül nem fogadja el.

5. Záró rendelkezések

20. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően megkötött megállapodásokra kell alkalmazni.

(2) A Nemzeti Közszolgálati Egyetem azon dolgozóit – ideértve a kirendelt állományt is –, akik 2011. december 31-én a Rendőrtiszti Főiskolával szolgálati jogviszonyban álltak, jogviszonyuk megszűnéséig ezen utasítás alkalmazásában belügyi szolgálati jogviszonyban állónak kell tekinteni.

(3)17 A Nemzeti Szakértői és Kutató Központnál 2017. január 1-jével továbbfoglalkoztatott, 2016. december 31-én szállóférőhely használati jogosultsággal rendelkező vagy bérleti, albérletidíj-hozzájárulásban részesülők szállóférőhely használatai jogosultságát, bérleti, albérletidíj-hozzájárulását a foglalkoztatási jogviszony jellegének megváltozása nem érinti.

21. §18 Az utasításnak az egyes belügyi utasítások módosításáról, valamint hatályon kívül helyezéséről szóló 22/2018. (XII. 19.) BM utasítással (a továbbiakban: Mód. utasítás.) megállapított rendelkezéseit a Mód. utasítás hatálybalépésének időpontjában19 folyamatban lévő eljárásokban és megismételt eljárásokban is alkalmazni kell.

22. §20 (1) Az utasításnak a kormányzati igazgatásról szóló törvény közszolgálati szabályzatra vonatkozó rendelkezéseivel összefüggésben egyes miniszteri utasítások módosításáról szóló 18/2019. (IX. 26.) BM utasítással (a továbbiakban: Mód. utasítás2.) megállapított rendelkezéseit a Mód. utasítás2. hatálybalépésének21 időpontjában folyamatban lévő eljárásokban és megismételt eljárásokban is alkalmazni kell.

(2) A Belügyminisztériumban vagy más kormányzati igazgatási szervnél foglalkoztatott kormánytisztviselők és munkavállalók részére a Mód. utasítás2. hatálybalépésének22 napján biztosított szállóférőhelyen történő elhelyezésre a Mód. utasítás2. hatálybalépését követően a Belügyminisztérium közszolgálati szabályzatában foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni azzal, hogy a fennálló használati jogviszony folyamatosnak tekintendő.

(3) A Belügyminisztériumban vagy más kormányzati igazgatási szervnél foglalkoztatott kormánytisztviselők és munkavállalók részéről a Mód. utasítás2. hatálybalépését23 követően albérletidíj-hozzájárulás iránti kérelem nem nyújtható be. A Mód. utasítás2. hatálybalépését megelőző napon biztosított albérletidíj-hozzájárulás – ha a 17. § (6) bekezdése szerinti egyéves időtartam nem telik le korábban – 2020. január 1. napján szűnik meg.

1. melléklet a 36/2012. (VIII. 24.) BM utasításhoz

Szám:


MEGÁLLAPODÁS


amely létrejött a ......................................................................................................., mint szállóba történő beutalásra jogosult szerv (a továbbiakban: beutaló szerv) és ......................................................................................................., mint szállóférőhely-használó (a továbbiakban: beutalt) között, az alábbi feltételekkel:

1. Beutalt

Név:

Szül. hely, idő:

Anyja neve:

Beo. hely:

Beosztása:

BM szolg. visz. kezd.:

Állandó lakcíme:


Házastárs (élettárs)

Név:

Szül. hely, idő:

Anyja neve:

Munkahely:


elhelyezésre került a ...................................................................................... szám alatti garzon lakóegységbe (férőhelyre),

Határozott időre: ...........................................................................................

2. A beutalt kijelenti, hogy szolgálati, illetőleg munkahelyén önálló lakással nem rendelkezik.

3. A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény 26. § (1) bekezdés értelmében a beutalt köteles a beköltözés vagy kiköltözés után 3 munkanapon belül tartózkodási helyének címét a települési önkormányzat jegyzőjének nyilvántartásba vétel, illetve törlés céljából bejelenteni.

4. A beutalt tudomásul veszi, hogy a lakóegység gyermektelen házaspárok, illetve élettársak elhelyezésére szolgál. Nem minősül bérlakásnak, ezért a lakásbérlettel kapcsolatos jogszabályok nem irányadóak használatára.

A lakásnak nem minősülő szállóférőhelyekre a belügyi szervek rendelkezésében lévő, lakásnak nem minősülő szállóférőhelyek, lakóegységek használatáról, valamint a bérleti, albérletidíj-hozzájárulás szabályairól szóló 36/2012. (VIII. 24.) BM utasítás vonatkozik.

5. A beutalt tudomásul veszi, hogy a beutalás ………………… évre szól.

A szállóférőhely-használat meghosszabbítására a belügyi szervek rendelkezésében lévő, lakásnak nem minősülő szállóférőhelyek, lakóegységek használatáról, valamint a bérleti, albérletidíj-hozzájárulás szabályairól szóló 36/2012. (VIII. 24.) BM utasítás vonatkozik. A meghosszabbított határidő lejárta után a beutalásra jogosult szervnek nincs elhelyezési kötelezettsége. A beutalt tudomásul veszi, hogy a határnap lejártakor, illetve a felmondás kézhezvételétől számított 15 napon belül a lakóegységet csereelhelyezés, illetve térítési igény nélkül el kell hagynia.

A kiköltözés elmulasztása esetén – melynek időtartama a 30 napot nem haladhatja meg – a 30. naptól, mint jogcím nélküli szállóférőhely-használó, használati díjként, az érintett szállóra vonatkozó térítés kéthavi díjnak megfelelő, a 60. naptól háromhavi díjnak megfelelő összegű használati díjat köteles megfizetni.

Kiköltözési határidő elmulasztásakor a beutaló szerv intézkedni fog igényének bírói úton történő érvényesítéséről.

A beutalttal költöző személy kiköltözéséről a beutalt köteles gondoskodni.

6. A beutalt köteles a Megállapodás aláírásának napján a „Nyilatkozat”-ot aláírni, amellyel hozzájárul ahhoz, hogy a jelölésre jogosult szerv (…….) a térítési/használati díjat levonja illetményéből, figyelemmel a térítési díjhoz adott esetleges támogatás mértékére.

A lakóegység/szállóférőhely-térítési díj mértéke a megállapodás megkötésékor …………....... Ft/hó (mely az áfát tartalmazza).

7. A beutalt vállalja, hogy az elhelyezés időtartama alatt köteles önálló lakásmegoldásra törekedni.

8. A beutalt és házastársa (élettársa), együtt költöző családtag kötelezi magát az érvényes Házirend és Tűzvédelmi Szabályzat betartására, ennek megismerését, tudomásul vételét a megállapodás átvételekor, illetve a gondnoknál, aláírásával igazolja.

9. A lakóépület gondnoka szobaleltár alapján adja át a lakóegységet. A helyiségeket, azok berendezését és felszerelését rendeltetésüknek megfelelően kell használni. A lakószobák és egyéb helyiségek berendezésének átalakítása, előzetes írásbeli kérelem engedélyezését követően történhet. A lakóegységet a lakó maga köteles takarítani. Rovarirtás elvégzése érdekében köteles lehetővé tenni a bejutást. Az esetleges meghibásodásokat haladéktalanul jeleznie kell a gondnoknál. Kár- és azonnali hibaelhárítás céljából – a munkát végzők – a gondnok tudtával, vagy kíséretével, a lakóegység-használó távollétében is beléphetnek a lakóegységbe és a szükséges munkálatokat elvégezhetik, ehhez tartalékkulcsot köteles a lakóegység-használó leadni. A beutalt tudomásul veszi és hozzájárul, hogy kármegelőzés érdekében – zárcsere esetén vagy tartalékkulcs hiányában – a beutaló szerv képviselői zártöréssel is jogosultak bejutni a lakóegységbe.

10. A beutalt a személyi adatában, házastársi, élettársi életközösségének megszűnését követően, vagy állományviszonyában bekövetkezett változást 3 napon belül írásban köteles bejelenteni a jelölésre jogosult szerv vezetőjének.

11. A beutalt a megállapodásban megjelölt személyen kívül más személyt nem fogadhat be, és a férőhely használati jogát másnak nem engedheti át. A lakóegységbe albérlőt nem jelenthet be.

12. Ha a használati jogviszony létrejötte a tárgyhó 16-a, akkor a beutalt a töredékhónapban félhavi térítési díjat fizet. Használati jogviszony megszűnésekor félhavi térítési díj kerül visszatérítésre, ha a kiköltözés a hónap 15-ik napjáig megtörténik. Ha a kiköltözés a hónap 16–31-dike között történik az előre levont következő havi térítési díj teljes összege kerül visszatérítésre.

13. Megszűnik a használati jogviszony:

a) a megállapodásban meghatározott időtartam lejártával,

b) a megállapodás közös megegyezéssel történő megszüntetésével,

c) az arra jogosult felmondásával,

d) a beutalt, illetőleg házastársa, élettársa, kiskorú gyermekének lakásbérleti jogviszonyának létesítésével vagy lakástulajdon szerzésével,

e) a beutalt a – jelölésre jogosult szervnél – szolgálati jogviszonyának, illetve köztisztviselői, közalkalmazotti kinevezésének megszűnésével,

f) a beutalt halálával,

g) a szállóférőhely elemi csapás vagy más ok következtében történő megsemmisülése, illetőleg ha az illetékes hatóság életveszély vagy egyéb ok miatt annak kiürítését rendelte el, és a beutaló szerv nem tud gondoskodni a lakóegység használójának elhelyezéséről.

14. A beutaló szerv a megállapodást írásban felmondhatja ha:

a) a beutalt a térítési díjat az írásbeli felszólításban megjelölt időpontig nem fizeti meg,

b) a beutalt a megállapodásban vállalt, vagy jogszabályban foglalt egyéb kötelezettségeit nem teljesíti,

c) a beutalt, a házirend előírásait több alkalommal vagy tartósan megszegi, illetve a többi lakóval szemben az együttélés követelményeivel ellentétes, annak szabályait sértő magatartást tanúsít. Ezen rendelkezés a használóval együtt lakó személyre is vonatkozik.

d) ha a házastársak, élettársak életközösségüket felbontják, illetőleg megszüntetik.

e) a jelölésre jogosult szerv jelzése alapján (pl. nyilatkozat visszavonása miatt térítési díj nem fizetés).

15. A lakóegység leadásának rendje:

a) Kiköltözéskor a lakóegységet rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban, a beköltözéskor felvett szobaleltárban megnevezett berendezéssel együtt, hiánytalanul kell leadni az épület gondnokának. A beutalt kiköltözéskor köteles a lakás tisztasági festését a lakószoba tapétázását, vagy festését, valamint a nyílászárók mázolását elvégezni.

b) Abban az esetben, ha a leltári tárgyak hiánytalanul nincsenek meg, illetve rendeltetésszerű használatra nem alkalmasak, kárfelvételi jegyzőkönyvet kell készíteni, és az okozott kár értékét a beutaltnak meg kell térítenie.

c) Ha a beutalt a tisztasági festést, tapétázást, mázolást nem végzi el, a beutaló szerv a beutalt költségére elvégezteti, de a rendbetételi idő befejezéséig köteles a használati díjat fizetni.

16. A visszaadás tényét az épület gondnoka által kiállított „Igazolás” bemutatásával a beutaló és a jelölésre jogosult szervnek 1-1 példány átadásával kell igazolni.


Jelen megállapodásban nem rögzítettekre a 36/2012. (VIII. 24.) BM utasítás az irányadó.


Jelen Megállapodás egy példányát a beutalt a szállóba történő elhelyezéskor, az épület gondnokának tartozik átadni.



Budapest, dátum

............................................................................
beutalt

............................................................................
beutaló




A „Megállapodás” feltételeit elfogadom.

A „Házirend”-et elolvastam és tudomásul

vettem.

Mindkét irat 2+1 példányát átvettem:

............................................................................
beutalt

 


A megállapodásban feltüntetett adataim

a valóságnak megfelelnek. Hozzájárulok

személyes adataim kezeléséhez.

............................................................................
házastárs, élettárs

 

2. melléklet a 36/2012. (VIII. 24.) BM utasításhoz



MINTA
KÉRELEM

A kérelmező adatai

Neve:

Születési neve:

Állományviszonya:

Beosztása:

Jelenlegi beosztásának kezdeti időpontja:

Születési helye, ideje:

Anyja születési neve:

Személyi igazolvány száma:

Adóazonosító jele:

Munkahelye:

Munkahelyi telefonszáma:

Belügyi jogviszony kezdete:

Családi állapota:

Házastárs/élettárs neve:

Házastárs/élettárs munkahelye:

A kérelmezővel együtt lakó személyek (név, szül. év, rokoni kapcsolat):

A kérelmezővel együtt költöző személyek (név, szül. év, rokoni kapcsolat):

A kérelmezővel együtt költöző személyek egy főre jutó havi nettó jövedelme:

A kérelmező állandó lakásának adatai

A lakás címe:

A lakás személyi tulajdonú (társasház, családi ház) önkormányzati bérlakás, belügyi rendelkezésű bérlakás, más szerv kezelésében áll, egyéb: .................................................

A kérelmező jogcíme: tulajdonos (....) arányban, bérlő, bérlőtárs, társbérlő, albérlő, lízingbe vevő, családtag, eltartó, jogcím nélküli lakáshasználó, szívességi lakáshasználó, haszonélvező, egyéb:

A kérelmező tartózkodási helye, az albérlet, a bérelt, lízingelt lakás adatai (cím, szobaszám, alapterület, bérleti díj/lízing díj összege):

A bejelentkezés időpontja: ................. év ....................................... hó ......................... nap.

A jogcíme:

A kérelem indokolása:

Kijelentem, hogy a bérbeadóval sem én, sem a velem együtt költöző személyek nem állnak közvetlen hozzátartozói kapcsolatban.

A hozzájárulás igényelt összege: .................... Ft/hó. A kiegészítő támogatás igényelt összege: .................... Ft/hó.

Összesen: ........................................... Ft/hó.

Nyilatkozom, hogy a kérelem elbírálását befolyásoló, illetőleg a hozzájárulás folyósítását érintő változásokat 3 napon belül az állományilletékes parancsnoknak, illetőleg hivatali szervezet vezetőjének bejelentem. Tudomásul veszem, hogy a jogosulatlanul felvett hozzájárulás összegét a Ptk. szerinti kamatokkal terhelten vissza kell fizetnem.

 

......................................, .................... év ........................................ hó .......... nap

 

..................................................................................................
kérelmező aláírása

 

A kérelmező munkahelye szerinti vezető véleménye, részletes indokolása:

 

.................................................................................................
vezető P. H.

A helyi lakásügyi szerv igazolása a hozzájárulás feltételeinek fennállásáról:

.................................................................................................
vezető P. H.

A helyi lakásügyi szerv javaslata a kiegészítő támogatás mértékéről:

(Csak a kiegészítő támogatás kérelme esetén kell kitölteni.)

 

.................................................................................................
vezető P. H.

A szerv gazdasági vezetőjének záradéka a fedezet rendelkezésre állásáról:

 

.................................................................................................
vezető P. H.

A munkáltatói jogkör gyakorlójának engedélye:

 

......................................, .................... év ........................................ hó .......... nap

 

 

.................................................................................................
aláírás P. H.

 

A munkáltatói jogkör gyakorlójának javaslata kiegészítő támogatás összegére: ................ Ft/hó (Csak a kiegészítő támogatás kérelme esetén kell kitölteni.)

 

......................................, .................... év ........................................ hó .......... nap

 

 

.................................................................................................
aláírás P. H.

 

 

A munkáltatói jogkör gyakorlójának indokolása:

 

A hozzájárulás kiegészítésének folyósítását a 36/2012. (VIII. 24.) BM utasítás 18. § (5) bekezdése alapján ............... év ........................... hó .......... napjáig javaslom engedélyezni. (Csak a kiegészítő támogatás kérelme esetén kell kitölteni.)

 

 

.................................................................................................
aláírás P. H.

 

......................................, .................... év ........................................ hó .......... nap”

Engedélyezem:

...........................................................
belügyminiszter

Engedélyezem:

............................................................
közigazgatási államtitkár

 

P. H.

 

P. H.

1

Az 1. § a 18/2019. (IX. 26.) BM utasítás 3. § a) pontja szerint módosított szöveg.

2

Az 1/A. §-t a 18/2019. (IX. 26.) BM utasítás 1. §-a iktatta be.

3

A 2. § 5. pontja a 22/2018. (XII. 19.) BM utasítás 16. §-ával megállapított szöveg.

4

A 2/A. §-t a 7/2016. (V. 11.) BM utasítás 1. §-a iktatta be. E módosító utasítás 20. §-a alapján a 2016. május 12-ét követően indított belügyi rendelkezésű lakásigénylési ügyekre kell alkalmazni.

5

A 2/B. §-t a 22/2018. (XII. 19.) BM utasítás 17. §-a iktatta be.

6

A 3. § a 18/2019. (IX. 26.) BM utasítás 3. § b) pontja szerint módosított szöveg.

7

A 6. § (5) bekezdése a 22/2018. (XII. 19.) BM utasítás 18. §-ával megállapított, a 18/2019. (IX. 26.) BM utasítás 3. § c) pontja szerint módosított szöveg.

8

A 6. § (6) bekezdése a 7/2016. (V. 11.) BM utasítás 2. §-ával megállapított szöveg. E módosító utasítás 20. §-a alapján a 2016. május 12-ét követően indított belügyi rendelkezésű lakásigénylési ügyekre kell alkalmazni.

9

A 8. § (2) bekezdése a 7/2016. (V. 11.) BM utasítás 3. §-ával megállapított szöveg. E módosító utasítás 20. §-a alapján a 2016. május 12-ét követően indított belügyi rendelkezésű lakásigénylési ügyekre kell alkalmazni.

10

A 17. § (2) bekezdés d) pontját az 55/2012. (XII. 18.) BM utasítás 2. §-a iktatta be.

11

A 17. § (4) bekezdése a 38/2016. (XII. 29.) BM utasítás 16. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

12

A 17. § (6) bekezdését a 7/2016. (V. 11.) BM utasítás 4. §-a iktatta be. E módosító utasítás 20. §-a alapján a 2016. május 12-ét követően indított belügyi rendelkezésű lakásigénylési ügyekre kell alkalmazni.

13

A 18. § a 22/2018. (XII. 19.) BM utasítás 19. §-ával megállapított szöveg.

14

A 18. § (1) bekezdése a 18/2019. (IX. 26.) BM utasítás 3. § c) pontja szerint módosított szöveg.

15

A 18. § (2) bekezdése a 18/2019. (IX. 26.) BM utasítás 3. § c) pontja szerint módosított szöveg.

16

A 18. § (5) bekezdése a 18/2019. (IX. 26.) BM utasítás 3. § c) pontja szerint módosított szöveg.

17

A 20. § (3) bekezdését a 38/2016. (XII. 29.) BM utasítás 16. § (2) bekezdése iktatta be.

18

A 21. §-t a 22/2018. (XII. 19.) BM utasítás 20. §-a iktatta be.

19

A hatálybalépés időpontja: 2019. január 1.

20

A 22. §-t a 18/2019. (IX. 26.) BM utasítás 2. §-a iktatta be.

21

A hatálybalépés időpontja 2019. szeptember 27.

22

A hatálybalépés időpontja 2019. szeptember 27.

23

A hatálybalépés időpontja 2019. szeptember 27.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére