29/2012. (V. 8.) HM utasítás
29/2012. (V. 8.) HM utasítás
a honvédségi közfoglalkoztatási program végrehajtásáról
A honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény 36. § (2) bekezdés e) pontja, valamint a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 290/2011. (XII. 22.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdés g) pontja alapján, figyelemmel a közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CVI. törvényben foglaltakra, a következő utasítást adom ki:
1. Általános rendelkezések
1. §1 Az utasítás hatálya
a) a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM),
b) a honvédelemért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) irányítása alá tartozó központi hivatalokra,
c) a miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetre, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatra, a miniszter fenntartói irányítása alá tartozó köznevelési intézményre, valamint
d) a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire
[a továbbiakban az a)–d) pontok együtt: közfoglalkoztató], továbbá
e) a közfoglalkoztatási programba bevont közfoglalkoztatási jogviszonyban álló személyekre (a továbbiakban: közfoglalkoztatott)
terjed ki.
2. § (1) A közfoglalkoztatót és a közfoglalkoztatottat egyaránt megilletik mindazon jogok és terhelik mindazon kötelezettségek, amelyeket a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Mvt.) a munkáltató és munkavállaló vonatkozásában meghatároz.
(2) A közfoglalkoztatónál létesített közfoglalkoztatási jogviszonyra – a munkaviszonyra irányadó munkavédelmi szabályokon túlmenően – a honvédelmi ágazatra vonatkozó sajátos munkavédelmi szabályokat is alkalmazni kell.
2. A közfoglalkoztatási program előkészítése
3. § (1)2 A HM fejezethez tartozó bármely honvédségi szervezetnél közfoglalkoztatási programot indítani csak a miniszter előzetes engedélyével lehet.
(2) Az (1) bekezdés szerinti engedély birtokában a közfoglalkoztató a közfoglalkoztatási program indítása és a kapcsolódó állami támogatás igénylése érdekében a közfoglalkoztatáshoz nyújtható támogatásokról szóló 375/2010. (XII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm.R1.) 7. § (1) bekezdése szerinti kérelmet nyújt be az illetékes munkaügyi központhoz.
(3) A kérelem mellékletét képező, a Magyar Államkincstár által kiadandó törzskönyvi igazolás (a továbbiakban: igazolás) kiadásához szükséges eljárás megindítását a kérelmet benyújtó közfoglalkoztató legkésőbb a kérelem benyújtási határidejét megelőző 5. napig a HM Tervezési és Koordinációs Főosztály (a továbbiakban: HM TKF) felé kezdeményezi, a kérelem azonosító adatainak megküldésével egyidejűleg.
(4) A kérelem HM TKF-hez történő beérkezését követően a HM TKF intézkedik az igazolás érintett szervezetek részére történő megküldésére.
(5)3 A Korm.R1. 7. § (5) bekezdése szerinti hatósági szerződés megkötését követően a közfoglalkoztató az intézményi és központi költségvetési javaslatok elkészítésének és jóváhagyásának rendjéről szóló szabályokban meghatározottak szerint pótköltségvetést készít mind a felmerülő kiadások, mind a várhatóan realizálódó bevételek és a szükséges költségvetési támogatás vonatkozásában, melyet soron kívül felterjeszt a HM Védelemgazdasági Hivatal (a továbbiakban: HM VGH) részére.
(6)4 A Korm.R1. 7. § (5) bekezdése szerinti hatósági szerződés megkötését vagy meghosszabbítását követően a közfoglalkoztató a hatósági szerződés másolatát postai vagy elektronikus úton haladéktalanul megküldi a HM Humánpolitikai Főosztály részére.
4. § (1) A közfoglalkoztatók a közfoglalkoztatás feltételeinek biztosítását, a szükséges eszközök, áruk, szolgáltatások beszerzését a honvédelmi szervezetek beszerzéseinek eljárási rendjéről szóló HM fejezeti szintű szabályozó előírásai szerint hajtják végre.
(2)5
3. A közfoglalkoztatási jogviszony létesítésének feltételei, a közfoglalkoztatási szerződés
5. § (1) A munkaügyi központ által kiközvetített álláskeresőkkel (a továbbiakban: jelentkező) a közfoglalkoztatási jogviszony létesítésének megkönnyítése érdekében az 1. melléklet szerinti tartalmú jelentkezési adatlapot kell kitöltetni.
(2) A közfoglalkoztatott – az Mvt. 49–50. §-ainak rendelkezései alapján – csak olyan munkára alkalmazható, amelyhez rendelkezik az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges személyi feltételekkel.
(3) A közfoglalkoztatási jogviszony létesítésekor, továbbá a munkavégzés során figyelembe kell venni az Mvt. 50/A.–51. §-ainak rendelkezéseit is.
(4) A jelentkezőkkel a (2)–(3) bekezdés szerinti feltételek megléte, valamint az (5)–(6) bekezdés szerinti előzetes vizsgálatoknak való megfelelés esetén lehet csak a 6. § szerinti foglalkoztatási szerződést kötni.
(5) A közfoglalkoztatottak honvédségi objektumokba történő beléptetési feltételei meglétének megelőző ellenőrzése érdekében a közfoglalkoztató biztonsági főtisztje végrehajtja a közfoglalkoztatottak előzetes biztonsági átvilágítását. Előzetes biztonsági átvilágításnak minősül a közfoglalkoztatott bűnügyi nyilvántartásban, Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának nyilvántartásaiban, nemzetbiztonsági szolgálatok nyilvántartásaiban és Legfőbb Ügyészségi nyilvántartásban való ellenőrzése.
(6) A közfoglalkoztatottnak a munka alkalmasság egészségügyi feltételeinek meglétét előzetesen háziorvosi vélemény, valamint a kötelező egészségbiztosítás keretében igénybe vehető betegségek megelőzését és korai felismerését szolgáló egészségügyi szolgáltatásokról és a szűrővizsgálatok igazolásáról szóló 51/1997. (XII. 18.) NM rendeletben meghatározott esetekben mellkasszűrő-vizsgálat eredményével kell igazolnia.
(7) A (4)–(6) bekezdés szerinti vizsgálatoknak való megfelelés esetén a 6. § szerint szerződés megkötésével jogviszonyt létesítő közfoglalkoztatottakat – a tényleges munkavégzés megkezdését megelőzően – munka-, baleset- és tűzvédelmi oktatásban kell részesíteni.
6. § Az 5. § szerinti feltételek vizsgálatát követően – az alkalmasnak ítélt jelentkezőkkel – a közfoglalkoztató a 2. melléklet szerinti tartalommal közfoglalkoztatási jogviszony létesítésére irányuló szerződést (a továbbiakban: szerződés) köt, és a mindkét fél által aláírt szerződés harmadik példányát haladéktalanul megküldi az illetékes munkaügyi központ részére.
4. A munkavégzés rendje, anyagi-technikai biztosítása
7. § (1) A közfoglalkoztatott rendes napi munkaidejét a 6. § szerinti szerződésben kell rögzíteni, amelynek időtartama megegyezik a Korm.R1. 7. § (5) bekezdése szerinti hatósági szerződésben előírt munkaidő mértékével.
(2)6
(3) A közfoglalkoztatott munkavégzésének folyamatos és közvetlen irányítására, felügyeletére és ellenőrzésére a közfoglalkoztató szerv vezetője a szervezet katona-, vagy közalkalmazotti állományából a szükséges számban arra alkalmas személy(eke)t jelöl ki.
(4) A közfoglalkoztatott adott munkanapon való munkahelyi jelenlétének a munkaidő végén történő leigazolására az irányítására kijelölt személy mint közvetlen felettes jogosult.
(5) A munkahelyi jelenlétet, illetve az adott napi munkavégzés megtörténtét jelenléti íven kell dokumentálni, amelyet a közfoglalkoztatott és a (3) bekezdés szerinti közvetlen felettes aláírásával lát el.
(6) A közfoglalkoztató biztosítja a közfoglalkoztatott részére a munkavégzéshez szükséges munka- és munkavédelmi eszközöket, valamint a személyes és kizárólagos használatú munkaruhát.
5. 7 A közfoglalkoztatottak költségtérítése, természetbeni juttatása
8. §8
9. § (1) A közfoglalkoztatott a közfoglalkoztatási béren túlmenően egyéb pénzbeli vagy természetbeni juttatásra a közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CVI. törvény 3. §-a szerinti feltételekkel jogosult.
(2)9 Amennyiben a közfoglalkoztatott napi munkába járása során a munkavégzés helye és a közfoglalkoztatott lakóhelye között naponta – tömegközlekedési eszközzel – történő oda- és visszautazás ideje a három órát, illetve tíz éven aluli gyermeket nevelő nő és tíz éven aluli gyermeket egyedül nevelő férfi esetében a két órát nem haladja meg, az esetben a közfoglalkoztatott helyközi utazási költségtérítésére – feltéve, hogy a napi munkába járáshoz a közfoglalkoztató térítésmentes szállítást részére nem biztosít – az egyes költségtérítésekről szóló 19/2013. (IX. 6.) HM rendelet (a továbbiakban: R.) közalkalmazottakra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.
(3) A közfoglalkoztatott részére az utazási költségtérítés kifizetése
a) készpénzben,
b) havonta egy alkalommal utólag,
c)10 az elszámolás alapjául szolgáló okmányok leadásával,
d) az R. szerinti eljárásrendnek megfelelően történik.
10. §11 A jelen utasításban foglalt feladatok végrehajtásának elősegítése érdekében a HM VGH főigazgatója a kapcsolódó pénzügyi feladatok technikai végrehajtása szabályozásának előkészítése érdekében intézkedik.
6. Záró rendelkezések
11. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
12. §12 Ezen utasításnak az egyes honvédelmi miniszteri utasítások módosításáról szóló 59/2012. (VIII. 24.) HM utasítással megállapított 1. mellékletét 2012. július 1-jétől kell alkalmazni.
13. §13 Ezen utasításnak a honvédségi közfoglalkoztatási program végrehajtásáról szóló 29/2012. (V. 8.) HM utasítás módosításáról szóló 34/2013. (V. 31.) HM utasítással módosított 2. mellékletét 2013. április 1-jétől kell alkalmazni.
1. melléklet a 29/2012. (V. 8.) HM utasításhoz14
Név: |
Születési név: |
Születési hely, idő: |
Anyja neve: |
Személyazonosító igazolvány száma: |
Lakcímet igazoló hatósági igazolvány száma: |
Tartózkodási hely címe: |
Levelezési címe: |
TAJ száma: |
Adóazonosító jele: |
Magánnyugdíjpénztár-tagság: igen/nem* |
Magánnyugdíjpénztár neve, tagsági okirat száma, belépés kelte: |
Iskolai végzettsége (bizonyítvány száma, a másolatokat mellékelni kell): |
Szakképzettsége(i): |
Telefonos elérhetősége: |
A munkabérből bírósági határozat vagy jogszabály alapján levonandó tartozás: |
Van/nincs* |
Tartozás összege: |
Jogosultja: |
* A megfelelő szöveg bekarikázandó!
jelentkező aláírása
2. melléklet a 29/2012. (V. 8.) HM utasításhoz15
Nyt. szám: |
. sz. pld. |
KÖZFOGLALKOZTATÁSI SZERZŐDÉS
(MINTA)
amely létrejött egyrészről a Magyar Honvédség ………………………………………………………, képviseletére jogosult természetes személy neve: ………………………………………………………………………………… mint közfoglalkoztató (a továbbiakban: közfoglalkoztató),
másrészről
Név: |
|
Születési név: |
|
Anyja neve: |
|
Születési hely, idő: |
|
Lakóhely: |
|
Tartózkodási hely: |
|
Adóazonosító jel: |
|
TAJ szám: |
|
Szig. szám: |
|
Lakcímig. száma: |
|
a …………………………… Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központ Kirendeltség által kiközvetített közfoglalkoztatott (a továbbiakban közfoglalkoztatott) között az alulírott napon, az alábbi feltételekkel:
1. A közfoglalkoztatási jogviszony időtartama
A közfoglalkoztató a közfoglalkoztatottat – Országos Közfoglalkoztatási Program keretében a …………………… számú hatósági szerződés alapján – …. év …………. hónap …… napjától …. év …………. hónap …… napjáig, határozott időtartamra alkalmazza.
A közfoglalkoztatott kijelenti, hogy a közfoglalkoztatóval közfoglalkoztatási jogviszonyt létesít.
2. A munkába lépés napja:
……… év ……………… hónap ……… napja
3. A munkavégzés helye:
A közfoglalkoztató és a közfoglalkoztatott megállapodnak abban, hogy a közfoglalkoztatott a közfoglalkoztatási jogviszony tartama alatt ……………………………………… munkahelyen végzi munkáját.
4. A munkakör
A közfoglalkoztató a közfoglalkoztatottat …………………… munkakörben foglalkoztatja.
A munkakör FEOR száma: …………
5. Közfoglalkoztatási bér
A közfoglalkoztatási bér és a közfoglalkoztatási garantált bér megállapításáról szóló 170/2011. (VIII. 24.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése alapján a közfoglalkoztató a közfoglalkoztatott személyi alapbérét havi bruttó …………… Ft-ban, azaz …………………………… forintban állapítja meg.
6. A munkarend, munkaidő
A közfoglalkoztatott munkaideje: napi ……… óra.
Az irányadó munkarend: a munkaidő napi időtartama egyenlőtlenül is beosztható, de napi 4 óránál rövidebb, illetve 12 óránál hosszabb nem lehet.
7. Bérfizetés
A közfoglalkoztatási bért a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény alapján a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig kell készpénzben kifizetni, vagy a közfoglalkoztatott által meghatározott fizetési számlára átutalni.
8. Szabadság, betegszabadság, fizetés nélküli szabadság
A közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CVI. törvény (a továbbiakban: Törvény) alapján a közfoglalkoztatottat megillető szabadság mértéke naptári évenként 20 munkanap.
A közfoglalkoztatott tudomásul veszi, hogy amennyiben a közfoglalkoztatási jogviszonya év közben kezdődött vagy szűnt meg, részére a szabadság időarányos része jár.
A közfoglalkoztatott szabadsága tartamára a közfoglalkoztatási bér (közfoglalkoztatási garantált bér), betegszabadsága tartamára a közfoglalkoztatási bér (közfoglalkoztatási garantált bér) 70%-a illeti meg.
Részmunkaidős foglalkoztatás esetén a közfoglalkoztatottat a szabadsága és a betegszabadsága tartamára a törvényben meghatározott bér időarányos része illeti meg.
A közfoglalkoztató köteles a közfoglalkoztatott részére fizetés nélküli szabadságot engedélyezni, ha a közfoglalkoztatott a foglalkoztatási jogviszony időtartama alatt a Törvény 1. § (3) bekezdése hatálya alá nem tartozó munkáltatónál legalább 3, legfeljebb 90 nap időtartamú határozott idejű munkaviszonyt létesít. A fizetés nélküli szabadság engedélyezésének feltétele, hogy a közfoglalkoztatott a határozott idejű munkaviszonyról szóló munkaszerződést a közfoglalkoztatónak a fizetés nélküli szabadság megkezdése előtt legalább 5 munkanappal bemutatja. Ez a rendelkezés nem alkalmazható, ha a közfoglalkoztató a közfoglalkoztatott számára közfoglalkoztatási jogviszony keretében a munkavégzéshez kapcsolódóan a képzés lehetőségét is biztosítja.
9. A közfoglalkoztatott kötelezettségei
A közfoglalkoztatott – a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 60. §-ában meghatározott kötelezettségein túlmenően – köteles:
9.1. A közfoglalkoztatási jogviszony létesítése előtt a munkaalkalmassági orvosi vizsgálat igazolását a közfoglalkoztatónak leadni, melynek költsége – számla leadása ellenében – a közfoglalkoztatót terheli.
9.2. Az előírt helyen és időben, munkára képes állapotban megjelenni és a munkaidejét munkában tölteni, illetőleg ez alatt munkavégzés céljából a közfoglalkoztató rendelkezésére állni.
9.3. Munkáját az elvárható szakértelemmel és gondossággal, a munkájára vonatkozó szabályok, előírások és utasítások szerint végezni.
9.4. A közfoglalkoztatási jogviszonyra vonatkozó szabályban megállapított, a munkaköréhez kapcsolódó előkészítő és befejező munkát elvégezni.
9.5. Munkatársaival együttműködni, és munkáját úgy végezni, valamint általában olyan magatartást tanúsítani, hogy ez más egészségét és testi épségét ne veszélyeztesse, munkáját ne zavarja, anyagi károsodást vagy helytelen megítélést ne idézzen elő.
9.6. Munkáját személyesen ellátni.
9.7. A munkája során tudomására jutott titkot – a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 2:47. §-ában foglaltak figyelembevételével –, valamint a közfoglalkoztatóra, illetve a tevékenységére vonatkozó alapvető fontosságú információkat megőrizni. Ezen túlmenően sem közölhet illetéktelen személlyel olyan adatot, amely munkaköre betöltésével összefüggésben jutott a tudomására, és amelynek közlése a közfoglalkoztatóra vagy más személyre hátrányos következménnyel járna. A titoktartás nem terjed ki a közérdekű adatok nyilvánosságára és a közérdekből nyilvános adatra vonatkozó, külön törvényben meghatározott adatszolgáltatási és tájékoztatási kötelezettségére.
9.8. Ha a közfoglalkoztatott előre nem látható okból nem tud a munkahelyén megjelenni, úgy azt haladéktalanul köteles közvetlen felettesével közölni, megjelölve a távollét okát, annak várható időtartamát, a távollét utáni újabb munkábaállás időpontját.
10. A közfoglalkoztató a munkavégzéshez az alábbi feltételeket biztosítja:
10.1. Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges feltételeket – figyelemmel a munkavégzés sajátos körülményeire – kiemelten:
10.1.1. A munkavégzéshez szükséges munka- és védőeszközöket.
10.1.2. A munkavégzéshez szükséges felszereléseket (munkaruha, védőital, tisztálkodószer), egyéb körülményeket (tisztálkodási, melegedési, pihenési lehetőség).
10.1.3. Oktatás keretében gondoskodik arról, hogy a közfoglalkoztatott elsajátítsa és a foglalkoztatás teljes időtartama alatt rendelkezzen az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés elméleti és gyakorlati ismereteivel, megismerje a szükséges szabályokat, utasításokat és információkat.
10.2. A szokásos munkavégzés helyétől eltérő munkavégzés esetén térítésmentes oda- és visszaszállítást.
11. Munkáltatói és utasítási jogkör
A közfoglalkoztatási jogviszonyból eredő munkáltatói jogokat …………………………… gyakorolja.
A munka közvetlen felügyeletére, utasítására és ellenőrzésére vonatkozó jogkört a közvetlen felettes, ………………… …………… jogosult gyakorolni.
12. Egyéb kikötések, megállapodások
A közfoglalkoztatott a jogviszony fennállása alatt – kivéve, ha erre jogszabály feljogosítja – nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel a közfoglalkoztató jogos érdekeit veszélyezteti.
A közfoglalkoztatott a jogviszonyából eredő kötelezettségének megszegésével okozott kárért, illetve a visszaszolgáltatási vagy elszámolási kötelezettséggel átvett dolgokban bekövetkezett hiány, illetve kár esetén kártérítési felelősséggel tartozik.
A közfoglalkoztatott kijelenti, hogy jelen szerződés megkötésével egyidejűleg a közfoglalkoztató tájékoztatta a foglalkoztatásával kapcsolatos feltételekről.
Jelen szerződés által nem szabályozott kérdésekben
– a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény;
– a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény;
– a közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CVI. törvény;
– a közfoglalkoztatási bér és a közfoglalkoztatási garantált bér megállapításáról szóló 170/2011. (VIII. 24.) Korm. rendelet
rendelkezései az irányadóak.
A szerződést a szerződő felek csak közös megegyezéssel, írásban módosíthatják.
A szerződő felek az e szerződésből eredő vitáikat megkísérlik megegyezés útján rendezni.
A szerződő felek az esetleges munkaügyi jogvitáik rendezésére a …………………… Munkaügyi Bíróság illetékességét kötik ki.
Jelen szerződést a felek elolvasták, azt megértették, és mint akaratukkal mindenben egyezőt, jóváhagyólag aláírták.
Ezen szerződés 3 eredeti példányban készült, melynek egy példányát a közfoglalkoztató a közfoglalkoztatottnak az aláírás napján átadta.
Kelt: …………………….,………. év ………….……… hó …… napján
…………………………………………… |
…………………………………………… |
közfoglalkoztató |
közfoglalkoztatott |
Készült: 3 példányban
Egy példány: 4 lap
Kapják: 1. sz. pld.: közfoglalkoztatott
2. sz. pld.: közfoglalkoztató
3. sz. pld.: illetékes munkaügyi központ
Az 1. § a 4/2015. (I. 21.) HM utasítás 1. §-ával megállapított szöveg.
A 3. § (1) bekezdése a 4/2015. (I. 21.) HM utasítás 3. § a) pontja szerint módosított szöveg.
A 3. § (5) bekezdése a 11/2013. (II. 15.) HM utasítás 3. §-a, a 4/2015. (I. 21.) HM utasítás 3. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 3. § (6) bekezdését a 4/2015. (I. 21.) HM utasítás 2. §-a iktatta be.
A 4. § (2) bekezdését a 9/2017. (III. 10.) HM utasítás 1. §-a hatályon kívül helyezte.
A 7. § (2) bekezdését a 34/2013. (V. 31.) HM utasítás 5. §-a hatályon kívül helyezte.
Az 5. alcím címe a 34/2013. (V. 31.) HM utasítás 1. §-ával megállapított szöveg.
A 8. §-t a 34/2013. (V. 31.) HM utasítás 5. §-a hatályon kívül helyezte.
A 9. § (2) bekezdése a 4/2015. (I. 21.) HM utasítás 3. § c) pontja szerint módosított szöveg.
A 9. § (3) bekezdés c) pontja a 34/2013. (V. 31.) HM utasítás 2. §-ával megállapított szöveg.
A 10. § a 4/2015. (I. 21.) HM utasítás 3. § d) pontja szerint módosított szöveg.
A 12. §-t az 59/2012. (VIII. 24.) HM utasítás 4. §-a iktatta be, szövege a 11/2013. (II. 15.) HM utasítás 4. §-a szerint módosított szöveg.
A 13. §-t a 11/2013. (II. 15.) HM utasítás 1. §-a iktatta be, szövege a 34/2013. (V. 31.) HM utasítás 3. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. melléklet az 59/2012. (VIII. 24.) HM utasítás 5. §-ával megállapított szöveg.
A 2. melléklet a 34/2013. (V. 31.) HM utasítás 4. §-ával megállapított, a 4/2015. (I. 21.) HM utasítás 3. § e) pontja szerint módosított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás