• Tartalom

74/2011. (VII. 8.) HM utasítás

74/2011. (VII. 8.) HM utasítás

a nemzetközi és belföldi (hazai) katonai együttműködéssel összefüggő egyes protokolláris és vendéglátási kérdésekről1

2013.03.02.

A honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény 52. § (1) bekezdés f) pontja alapján a nemzetközi és belföldi (hazai) katonai együttműködéssel összefüggő egyes protokolláris és vendéglátási kérdésekről a következő utasítást adom ki:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a honvédelmi miniszter közvetlen alárendeltségébe, közvetlen és fenntartói irányítása, valamint felügyelete alá tartozó szervezetekre, a Katonai Főügyészségre, a HM Tábori Lelkészi Szolgálatra, valamint a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire (a továbbiakban együtt: honvédelmi szervezetek) terjed ki.

(2) A honvédelmi miniszter, a HM parlamenti államtitkár (a továbbiakban: HM PÁT), a HM közigazgatási államtitkár (a továbbiakban: HM KÁT), a HM helyettes államtitkárok (a továbbiakban: HM HÁT), a Honvéd Vezérkar főnöke (a továbbiakban: HVKF), a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese (a továbbiakban: HVKFH), a HM kabinetfőnök és az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (a továbbiakban: MH ÖHP) parancsnoka és helyettesei, illetve az alárendelt szervezetek vezetői hivatalos külföldi és hazai rendezvényeinek, valamint a hivatalos külföldi vendégeik hazai programjai protokolláris teendőivel kapcsolatban felmerülő igényeinek egyeztetése, tervezése, szervezése a HM Protokoll és Rendezvényszervező Igazgatóság (a továbbiakban: HM PRI) – együttműködve a HM Miniszteri Titkársággal, a HM kabinetfőnökkel, a Honvéd Vezérkar Vezérkari Irodával (a továbbiakban: HVK VKI), a HM Sajtóirodával, a HM Nemzetközi Együttműködési és Fegyverzetellenőrzési Hivatallal (a továbbiakban: HM NEFEH) és az MH ÖHP kijelölt szerveivel – feladata.

(3)2 A HM PRI az attaséhivatalokat érintő esetekben a véderő-, katonai és légügyi attaséhivatalok irányításáról, vezetéséről és ellenőrzéséről, valamint a katonai attasékkal való kapcsolattartásról szóló 53/2007. (HK 12.) HM utasítás alapján a HM NEFEH útján együttműködik a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálattal (a továbbiakban: KNBSZ).

2. § Az utasítás alkalmazásában:

1. belföldi (hazai) rendezvény: az 1. § (2) bekezdésében felsorolt személyeknek és szervezeteknek a Magyar Köztársaság közigazgatási határain belül lebonyolításra kerülő rendezvényei. Hazai rendezvények különösen a 10. mellékletben felsoroltak;

2. HM objektum: a honvédelmi szervezetek objektumai;

3. keretgazda: az adott rendezvény költségvetési előirányzata tekintetében rendelkezési jogkörrel bíró személy;

4. tárgyaló delegáció: magában foglalja az érkező vendéget és kíséretét, valamint a fogadó (meghívó) felet, illetve általa a tárgyaláson való részvételre kijelölt személyeket;

5. tárgyaló delegáció állandó kísérete: a fogadó (meghívó) fél által a delegáció állandó kíséretére kijelölt személyek (pl.: tolmács, protokoll személyzet stb.);

6. vidéki objektum: a HM székhelyétől (Budapest) eltérő helységben található objektum;

7. technikai személyzet: a technikai személyzet tagja különösen a delegáció programjának lebonyolításához szükséges személyzet (pl.: protokolltiszt, delegációs gépkocsivezető, biztosító személyzet, fotós).

2. Az ellátás szabályai

3. § (1) Az utasításban meghatározott jogosultságok és járandóságok a (2) bekezdés szerinti személyi kategóriák szerint vehetőek igénybe.

(2) Személyi kategóriák:

a) „A” kategória: honvédelmi miniszter;

b)3 „B” kategória: a HM PÁT, a HM KÁT, a HM HÁT, a HVKF, a HVKFH, a KNBSZ főigazgatója és helyettese, a katonai főügyész, a HM kabinetfőnök, valamint a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú tagjainak beosztási kategóriába történő részletes besorolásáról, illetve a beosztásokban rendszeresített rendfokozatokról szóló 34/2007. (VIII. 17.) HM rendelet (a továbbiakban: R.) I. besorolási osztály IX–X. beosztási kategóriájába tartozó személyek;

c)4 „C” kategória: a HM főosztályvezetői, a Honvéd Vezérkar (a továbbiakban: HVK) csoportfőnökei, a HM hivatalok vezetői, főigazgatói, igazgatói, az MH vezénylő zászlós, valamint az R. I. besorolási osztály VII–VIII. beosztási kategóriájába tartozó személyek;

d)5 „D” kategória: az R. I. besorolási osztály, VI. beosztási kategóriájába tartozó személyek;

e) „E” kategória: az R. I. besorolási osztály, V. beosztási kategóriájába tartozó és az alacsonyabb beosztású személyek.

(3) A (2) bekezdésben nem nevesített köztisztviselők, kormánytisztviselők és a közalkalmazottak személyi kategóriákba sorolása az R. 1. Hadrenden kívüli szervezetek csoportja, A. I. BESOROLÁSI OSZTÁLY (általános előmeneteli rend) figyelembevételével, a betöltött beosztásuk szintjének megfelelő beosztási kategóriák szerint történik.

(4) A mellékletekben meghatározottaktól való eltérést a honvédelmi miniszter engedélyezhet.

4. § (1) A protokolláris és vendéglátási feladatok költségvetési igényei a jóváhagyott éves tervekben és az eseti rendezvények költségvetésében kerülnek jóváhagyásra.

(2) A protokolláris és vendéglátási teendőket a honvédelmi szervezetek tekintetében országos szinten a HM PRI szervezi és végzi.

(3) Belföldi (hazai) rendezvények lebonyolítása esetén a HM PRI igazgatója a rendezvény lebonyolításához szükséges személyi állományt, illetve eszközöket igényelhet az MH katonai szervezeteitől.

(4) A HM PRI igazgatója a (3) bekezdés szerinti igényét a HVKF részére terjeszti fel. A HM PRI igazgatója által felterjesztett igények teljesítése csak különösen indokolt esetben tagadható meg.

(5) A HM PRI feladata a belföldi (hazai) és nemzetközi protokolláris feladatokhoz szükséges szolgáltatások megrendelése, biztosítása az igénybevevők által beküldött 8. melléklet szerinti – előzetesen egyeztetett – igények alapján. A 8. melléklet szerinti igénylőlapon a programazonosító számot az igénylőnek minden esetben szerepeltetnie kell, a programazonosító szám hiánya, illetve hibás kitöltése esetén a HM PRI igazgatója 5 munkanapos határidővel hiánypótlásra szólítja fel az igénylőt. Hibás, illetve hiányos programazonosító szám esetén az igénylésben foglaltak nem teljesíthetőek.

(6) A 8. melléklet szerinti igénylőlaphoz csatolni kell az igényelt szolgáltatáshoz kapcsolódó rendezvény részletes programtervét is.

(7) Az éves tervben szereplő programokhoz szükséges szolgáltatásokat tartalmazó 8. melléklet szerinti igénylőlapot – a (8) bekezdésben foglalt kivétellel – legkésőbb 14 nappal a rendezvény megkezdése előtt kell megküldeni a HM PRI igazgatója részére. A rendezvényt megelőző 14 napon belüli igénylés esetén, az igénybevevőnek indokolással ellátott kérelmet kell felterjesztenie a HM kabinetfőnök részére, és az igény csak a HM kabinetfőnök jóváhagyása után teljesíthető. A rendezvény időpontjának változását kivéve a tervtől eltérő, illetve a terven felüli programokhoz a HM KÁT által kiadott jóváhagyó (engedélyező) levél csatolása szükséges.

(8) A HM NEFEH a nemzetközi fegyverzetellenőrzési tevékenységgel kapcsolatosan felmerülő igények esetében az ellenőrzésről történő tudomásszerzést követő 8 órán belül is megküldheti az (5) bekezdésben megjelölt igénylőlapot.

3. Szolgálati utazásokkal kapcsolatos jogosultságok

5. § (1)6 A kiutazások során a repülőjegy-ellátást a HM PRI végzi, a Magyar Honvédség külföldi szolgálatot teljesítő és külföldi tanulmányokat folytató személyi állománya devizaellátmányáról és egyes ellátmányon kívüli pénzbeli járandóságairól szóló 26/2007. (VI. 20.) HM rendelet szerint. A KNBSZ saját hatáskörében is végezheti saját repülőjegy ellátását.

(2) A repülőjegy, illetve szállás igényt legkésőbb 14 nappal az utazás előtt kell megküldeni a HM PRI igazgatója részére. Az utazást megelőző 14 napon belül küldött igénylés esetén az igénybevevőnek indokolással ellátott kérelmet kell felterjesztenie a HM kabinetfőnök részére, és az igény csak a HM kabinetfőnök jóváhagyása után teljesíthető.

(3) A (2) bekezdés szerinti igénylés kizárólag abban az esetben teljesíthető, ha az igénylő csatolja az engedélyezésre jogosult által aláírt kiutazási engedélyt.

(4)7 A kormányvárót csak a honvédelmi miniszter, a HM PÁT, a HM KÁT, a HVKF, a KNBSZ főigazgatója, és a Katonai Főügyész jogosultak igénybe venni. Indokolt esetben a „B” kategóriába tartozó személyek részére a HM KÁT engedélyezheti a kormányváró igénybevételét.

(5) A katonai repülőgéppel külföldre történő utazáshoz a 3. § (2) bekezdésben meghatározott személyek a gépen fedélzeti ellátásban részesülhetnek, amit a kiutazási rendelvényen fel kell tüntetni. A bekészítést a HM PRI az utazás idejére (oda-vissza) utanként – a beosztási kategóriától függően, az 1. mellékletben meghatározott normáknak megfelelően – biztosítja. A katonai repülőn utazók ellátásánál az utazók közül a legmagasabb kategóriába sorolt személy normái szerint kell az ellátást biztosítani.

(6) Az „A”–„B” kategóriába tartozó személyek szolgálati utazása során a házastársukkal (élettársukkal) történő közös utazás a külföldi partnerrel történő egyeztetés alapján kerülhet végrehajtásra. Az utazás során a házastárs (élettárs) az (1) bekezdés szerinti repülőjegy-ellátásra jogosult. A házastárs (élettárs) külföldi napidíjra nem jogosult.

6. § (1) Az „A”–„B” kategóriába tartozó személyek a fogadó országbeli gyakorlatnak megfelelően jogosultak viszont-rendezvényt tartani.

(2) A „C” kategóriába tartozó személyek szakmai elöljáró engedélyével tarthatnak viszont-rendezvényt. A „D”–„E” kategóriába tartozó személyek nem jogosultak rendezvény, viszont-rendezvény megtartására.

(3) Amennyiben a külföldre utazás során a szállásköltséget a magyar fél viseli, úgy a kiutazó delegációt, kategóriájának megfelelően a 2. mellékletben meghatározottak szerint kell elhelyezni. A 2. mellékletben foglaltaktól eltérést indokolt esetben a delegáció vezetőjének kérelmére a honvédelmi miniszter engedélyezhet.

4. Delegációk fogadása

7. § Az „A”–„B” kategóriába tartozó személyek meghívására érkező azonos vagy magasabb szintű külföldi delegációk, továbbá a „C” kategóriába tartozó személyekhez érkező magasabb szintű delegációk a kormányváró igénybevételére jogosultak.

8. § (1) A külföldi vendég, illetve delegáció ellátási szintjét a vendég, illetve a tényleges vendéglátó besorolása közül a magasabb szintű határozza meg. Vonatkozik ez a mozgás és személyi biztosítással kapcsolatos jogosultságokra is (rendőrségi, vagy katonai rendész felvezetés-zárás, mozgásbiztosítás, személyvédelem).

(2) A két vagy többoldalú nemzetközi kapcsolattartás során a hazánkba vendégként érkező delegációk tagjait elsősorban a HM kezelésében lévő objektumokban – Budapesten a Hotel Hadikban (1145 Budapest, Ajtósi Dürer sor 29. A–B) – kell elhelyezni. A Hotel Hadik, illetve a vidéki objektumok telítettsége esetén az érintett delegáció tagjai – a fogadó szervezettel történt egyeztetés alapján – a HM PRI-vel szerződéses viszonyban lévő, vagy együttműködési megállapodást kötött más budapesti vagy vidéki szállodában, illetve üdülőben kerülhetnek elhelyezésre, a HM PRI megrendelése alapján.

(3) Amennyiben a külföldi delegációk szállásának költségét a partnerszervezetekkel kötött két vagy többoldalú megállapodás alapján a magyar fél viseli, a delegáció elhelyezésére a 2. mellékletben meghatározottak az irányadóak. A 2. mellékletben foglaltaktól eltérést indokolt esetben a magyar fél kérelmére a honvédelmi miniszter engedélyezhet.

9. § (1) A külföldi delegáció tagjai részére napi háromszori étkezést (a napi teljes ellátásból a reggeli 15%, ebéd 45%, vacsora 40%) kell biztosítani. Amennyiben a magyar fél a költségviselő, akkor a 3. mellékletben megjelölt normák szerint kell eljárni. A 3. mellékletben meghatározott százalékos normák (a másik étkezési norma javára, illetve terhére) átcsoportosíthatóak. Amennyiben a szállásköltség tartalmazza a reggeli árát, a napi ellátási norma 85%-a (ebéd és vacsora) számolható el.

(2) A külföldi delegációk étkeztetését és rendezvényeik lebonyolítását Budapesten elsősorban a Hotel Hadikban, vidéken, illetve a Hotel Hadik telítettsége esetén a HM objektumokban, vagy a HM PRI által javasolt helyszínen kell végrehajtani.

(3) Az „A”–„C” kategóriákba tartozó személyek vendégeként érkező külföldi delegáció részére egy alkalommal díszétkezés biztosítható, amelyen a magyar tárgyaló delegáció is részt vesz. A díszétkezés normáit a 4. melléklet tartalmazza. A 4. mellékletben foglaltaktól eltérést indokolt esetben a magyar fél kérelmére a honvédelmi miniszter engedélyezhet.

(4) A külföldi delegáció főétkezésein – a díszétkezés kivételével – a fogadó magyar fél vezetője vagy a helyettesítésére kijelölt személy, valamint a delegáció állandó kísérete vehet részt. Amennyiben a díszétkezést munkaétkezés (munkaebéd, munkavacsora) helyettesíti, azon a fogadó fél tárgyaló delegációjának tagjai, valamint a delegáció állandó kíséretének tagjai jogosultak részt venni. Amennyiben a delegációt kiszolgáló technikai személyzet (pl.: személygépjármű-vezető) 8 órát meghaladóan vesz részt a feladat ellátásában, napi ellátásra (háromszori étkezésre) jogosult, a 4. mellékletben meghatározott normának megfelelően. A díszétkezések, állófogadások, napi étkezések normáinál a technikai személyzet kivételével, a legmagasabb kategóriába sorolt személy normái szerint kell az ellátást biztosítani.

(5) A külföldi delegáció programjának lebonyolításához szükséges személyzet (a tárgyaló delegáció állandó kísérete és a technikai személyzet) létszámát és ellátását a fogadási tervben kell szerepeltetni. A jóváhagyott létszámtól való eltérést indokolt esetben a fogadási tervet jóváhagyó személy engedélyezhet.

(6) A kulturális és büféköltségeket a résztvevők száma alapján az 5. mellékletben megjelölt normák szerint lehet megállapítani. Az 5. mellékletben foglaltaktól eltérést indokolt esetben a magyar fél kérelmére a honvédelmi miniszter engedélyezhet.

(7) A külföldi delegáció tagjainak a 6. mellékletben meghatározott mértékben, illetve az „A”–„C” kategóriába tartozó személyek esetében a viszonosság elve alapján adható hazánkat, kulturális értékeinket, katonai hagyományainkat, haderőnemeket reprezentáló emléktárgy, ajándéktárgy. Ha a viszonosság elve alapján történik a kölcsönös ajándékozás, azt a szolgáltatást igénylő lapon fel kell tüntetni. A 6. mellékletben foglaltaktól eltérést indokolt esetben a magyar fél kérelmére a honvédelmi miniszter engedélyezhet.

10. § (1) A külföldi delegáció hazai szállításának megszervezése, biztosítása a HM PRI feladata. A külföldi delegáció tagjainak szállítására elsődlegesen a HM PRI-nél – az MH katonai szervezeteit érintő esetekben a katonai szervezeteknél – rendelkezésre álló gépjárműveket kell igénybe venni.

(2) Amennyiben a saját, vagy HM, illetve MH szervezetnél nem áll rendelkezésre a delegációnak megfelelő minőségű, illetve mennyiségű gépjármű, abban az esetben igénylés alapján a szállítást HM PRI a minőségi, illetve mennyiségi követelményeket teljesítő szolgáltató igénybevételével biztosíthatja.

(3) Amennyiben a külföldi vendég „védett személy”, úgy részére a vonatkozó jogszabályok szerint kell biztosítani a védelem személyi és technikai feltételeit.

(4) Amennyiben a külföldi vendég nem „védett személy”, úgy részére egyedi kérelem alapján a (3) bekezdés szerinti szolgáltatások a vonatkozó jogszabályok szerint biztosíthatóak. A biztosítást a HM meghívásra érkező delegációk esetén a HM KÁT, az MH meghívására érkező delegációk esetén a HVKF engedélyezheti.

11. § Más állami szerv (pl. Országgyűlés, Kormány, minisztérium) vendégeként hazánkban tartózkodó hivatalos külföldi delegációk HM-et, illetve MH-t érintő látogatásainak programját, valamint a fogadó szerv kérelme alapján, az esetlegesen felmerülő költségeik elszámolását, a HM vonatkozásában a HM KÁT, az MH tekintetében a HVKF engedélyezheti.

12. § (1) A honvédelmi miniszter, illetve a HVKF szintjének megfelelő személy által vezetett hivatalos látogatásra érkező delegációk részére katonai tiszteletadással és zászlófelvonással egybekötött fogadást kell biztosítani.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározottaktól eltérő szintű delegációk esetében katonai tiszteletadással és zászlófelvonással egybekötött fogadás tartását csak a honvédelmi miniszter engedélyezheti.

5. Az ajándékozás rendje

13. § (1) Az utazások és fogadások megvalósítása során a 6. mellékletben meghatározottak szerinti emléktárgy, ajándéktárgy a kétoldalú kapcsolat viszonylatában minden esetben, a NATO szervezeteivel való kapcsolattartás esetében, valamint bármilyen konferencián való részvétel esetén csak a viszonosság elve alapján adományozható.

(2) Az „A”–„C” kategóriákba tartozók kölcsönös ajándékozása során, amennyiben a partner által adományozott ajándéktárgy, emléktárgy értéke meghaladja a 6. melléklet normáit, akkor attól a viszonosság elvének megőrzése érdekében a honvédelmi miniszter engedélyével el lehet térni.

14. § (1) A HM NEFEH, a HM Miniszteri Titkárság, a HM KÁT, a HM kabinetfőnök, a HVK VKI, valamint a HM Tervezési és Koordinációs Főosztály (a továbbiakban: HM TKF) szakmai javaslata alapján, a HM PRI összeállítja az emléktárgyak és ajándéktárgyak éves beszerzési tervét.

(2) Az éves utazási-fogadási tervben szereplő, továbbá az engedélyezett terven felüli utazásért – a fogadásért felelős szervezet vezetőjének írásos igényére, az utasításban szabályozott értékhatáron belül – az engedélyezett ajándéktárgyat és emléktárgyat a HM PRI adja ki a raktárából, és erről nyilvántartást vezet.

(3) Az ajándék és emléktárgyak utalványon kerülnek kiadásra, amelyen az átadó és átvevő aláírásával igazolja az átadás és átvétel megtörténtét. Ezzel egyidejűleg az utalványt közösen lezárják.

(4) Az „A”–„B” kategóriába tartozó személyek programjához szükséges emléktárgyakat, ajándéktárgyakat a HM Miniszteri Titkárság, a HM KÁT Titkárság, illetve a HVK VKI veszi át.

(5) Az „A”–„B” kategóriába tartozó személyek, valamint a HM NEFEH igazgató programjaihoz, a jóváhagyott éves tervhez igazodóan, több programhoz szükséges ajándéktárgy és emléktárgy együttesen is felvehető a HM PRI raktárából. Ebben az esetben a vételezett ajándéktárgyakról és emléktárgyakról az átvevő szervezetek mennyiségi nyilvántartást kötelesek vezetni. A mennyiségi nyilvántartásban a megajándékozott személyt is meg kell jelölni.

(6) Az üzleti ajándékok utáni SZJA fizetési kötelezettséget a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 69. § figyelembevételével a HM PRI havi adatszolgáltatása alapján a HM Közgazdasági és Pénzügyi Hivatal teljesíti.

6. A büféellátás rendje

15. § Az „A”–„B” kategóriába tartozó személyek programjaihoz, a jóváhagyott éves tervhez igazodóan, a szükséges büféanyagok együttesen is igényelhetőek a HM PRI-től. Ebben az esetben a vételezett büféanyagokról az átvevő, a HM Miniszteri Titkárság, a HM KÁT Titkárság és a HVK VKI mennyiségi nyilvántartást köteles vezetni.

7. A belföldi (hazai) rendezvények vendéglátási normái

16. § (1) A hazai rendezvények vendéglátási kérdéseinek megszervezése, biztosítása a HM PRI feladata.

(2) A hazai rendezvények vendéglátási normáit a 7. melléklet tartalmazza. A 7. mellékletben szereplő összegek a bruttó étel, illetve ital költségekre vonatkozó normákat tartalmazzák.

(3) A 7. mellékletben szereplő összegek nem tartalmazzák a rendezvény lebonyolításához szükséges egyéb költségeket.

(4) A HM PRI a beérkező igénylések kézhezvételét követően legkésőbb 8 munkanapon belül árajánlatot ad a rendezvény lebonyolításához szükséges költségekről a 7. mellékletben foglalt vendéglátási normák figyelembevételével.

(5) Az ajánlati ár a rendezvény étel és ital választékára vonatkozó árat, valamint a rendezvény lebonyolításához szükséges egyéb költségeket tartalmazza.

(6) A rendezvény lebonyolításához szükséges egyéb költségek lehetnek különösen az asztali virágdísz, teremdíszítés, esetenkénti területfoglalási díj, esetenként hűtő-gépkocsi bérlése, asztal, szék, könyöklő, textilek bérlése (több száz fős rendezvény esetén szükséges), esetenként külső munkaerő bérlése (szakács, felszolgáló, konyhai mosogató).

(7) Amennyiben az árajánlat megadását követően – a HM PRI feladatainak torlódása miatt – merül fel valamely az árajánlatban nem szereplő költség (pl. külső munkaerő bérlése), akkor arról a HM PRI kiegészítő árajánlatot készít, amit legkésőbb a kérdéses rendezvényt megelőző 8. napig elküld az igénylő részére.

8. Egyéb rendelkezések

17. § (1) A NATO-ban vagy NATO melletti magyar képviseleteken, illetve egyéb nemzeti képviseleteken (EU, CFE, NYEU, EBESZ stb.) szolgálatot teljesítők protokolláris tevékenységére és az alkalmazandó normákra az egyes külföldön szolgálatot teljesítő személyek vendéglátási és reprezentációs tevékenységéről szóló HM utasítást kell alkalmazni.

(2) Az utasításban meghatározott elvek és normák alkalmazásának helyességét a nemzetközi feladatban illetékes szervezet – a HM NEFEH félévente utólag, a HM PRI a programok megvalósítása előtt minden esetben – köteles ellenőrizni.

18. § A 4–16. §-ban nem szabályozott egyéb költségek (pl.: hajóbérlés, tolmácsolás, gépjármű-igénybevétel, idegenvezető, csomagszállítás, taxi, parkolódíj, gépkocsi mosatás stb.) a 9. melléklet alapján, az elrendelő engedélyével, számla vagy bizonylat ellenében számolhatóak el.

19. § A hazánkba érkező delegációk fogadása alkalmával az „A”–„B” kategóriába tartozó személyek jogosultak partnereik házastársát (élettársát) meghívni. A „C” kategóriába tartozó személyek a viszonosság elve alapján a HM KÁT engedélyével jogosultak „Hozzátartozói program” szervezésére.

20. §8 A KNBSZ külföldi kiküldetés, hazai rendezvény címén a saját költségvetésében tervez előirányzatokat a nemzetközi és belföldi kapcsolatokból eredő különféle rendezvények kiadásaira.

21. § Az utasítás mellékleteiben szereplő összegek bruttó (áfával növelt) összegként értendőek.

22. § (1) A HM és háttérintézményei vonatkozásában a HM TKF, az MH katonai szervezetei vonatkozásában a HVK VKI évente legkésőbb október 31-ig kötelesek megküldeni a 12. melléklet szerinti listát a következő évben tervezett rendezvényeikről a HM PRI részére.

(2) A HM PRI az (1) bekezdés alapján beérkezett listák, valamint a rendelkezésre álló költségvetési fedezet figyelembevételével elkészíti az összesített rendezvénytervet és legkésőbb november 30-ig felterjeszti jóváhagyásra a HM kabinetfőnök útján a HM KÁT részére. A HM PRI a HM KÁT által jóváhagyott rendezvénytervet a kézhezvételtől számított 8 napon belül megküldi a HM Sajtóiroda részére.

(3) A HM KÁT által jóváhagyott összesített tervben nem szereplő rendezvény csak a HM KÁT előzetes engedélyével tartható meg.

23. §9 A KNBSZ főigazgatója az utasításban szabályozott tárgyköröket saját hatáskörében az utasításra figyelemmel szabályozhatja.

9. Záró rendelkezések

24. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

(2) Hatályát veszti a nemzetközi katonai együttműködéssel összefüggő egyes protokolláris és vendéglátási kérdésekről szóló 49/2006. (HK 11.) HM utasítás.

1. melléklet a 74/2011. (VII. 8.) HM utasításhoz


Katonai repülőgépen utazók utankénti ellátási normái

Kategória

0–4 óra repülési időtartam

4 óra repülési időtartam felett

A

6000 Ft-ig/fő

8000 Ft-ig/fő

B

5000 Ft-ig/fő

7000 Ft-ig/fő

C

3000 Ft-ig/fő

5000 Ft-ig/fő

D–E

2000 Ft-ig/fő

4000 Ft-ig/fő

2. melléklet a 74/2011. (VII. 8.) HM utasításhoz


Szállodai elhelyezések besorolása

Kategória

Külföldi szállodai elhelyezés esetén

 

szálloda kategória

elhelyezés

A

**** vagy a felett

apartman

B

**** vagy annak megfelelő

apartman

C

*** vagy annak megfelelő

1 ágyas szoba/2 ágyas szoba*

D-E

*** vagy annak megfelelő

1 ágyas szoba/2 ágyas szoba*

Kategória

Hazai szállodai elhelyezés esetén

 

szálloda kategória

elhelyezés

A

**** vagy a felett

apartman

B

**** vagy annak megfelelő

apartman

C

*** vagy annak megfelelő

1 ágyas szoba/2 ágyas szoba*

D–E

*** vagy annak megfelelő

1 ágyas szoba/2 ágyas szoba*


Amennyiben a vendég, illetve vendéglátó személy besorolási kategóriája különbözik egymástól, a magasabb besorolási kategóriát kell figyelembe venni a szállodai elhelyezés biztosítása során.

* A C, valamint a D–E kategóriák esetében az elhelyezés módjáról (1 ágyas szoba/2 ágyas szoba) a keretgazda dönt.

3. melléklet a 74/2011. (VII. 8.) HM utasításhoz


Napi ellátás költségei nem HM és MH alárendeltségében, külső szolgáltatónál

Kategória

Napi ellátás

Villásreggeli

A

18 000 Ft-ig/fő

6 000 Ft-ig/fő*

B

16 000 Ft-ig/fő

5 000 Ft-ig/fő*

C

14 000 Ft-ig/fő

D

12 000 Ft-ig/fő

E

9 000 Ft-ig/fő

A delegációt kiszolgáló technikai személyzet

9 000 Ft-ig/fő


Amennyiben a szállodai elhelyezés magában foglalja a reggeli biztosítását, abban az esetben a napi ellátás összege 15%-kal csökken. A napi ellátásnál az egyes étkezések a napi költség keret arányosan elosztott százalékai: reggeli 15%, ebéd 45%, vacsora 40%.
* Az A–B kategóriák esetében, villásreggelit a keretgazda engedélyezhet, a többi kategóriában villásreggelire nincs lehetőség.



Napi ellátás költségei a HM és MH alárendeltségében lévő szolgáltatónál

Kategória

Napi ellátás

Villásreggeli

A

13 500 Ft-ig/fő

4 000 Ft-ig/fő*

B

11 900 Ft-ig/fő

3 000 Ft-ig/fő*

C

8 800 Ft-ig/fő

D

6 500 Ft-ig/fő

E

5 600 Ft-ig/fő

A delegációt kiszolgáló technikai személyzet

4 200 Ft-ig/fő


* Az A–B kategóriák esetében, villásreggelit a keretgazda engedélyezhet, a többi kategóriában villásreggelire nincs lehetőség.

4. melléklet a 74/2011. (VII. 8.) HM utasításhoz


Díszétkezések és állófogadások költségei nem HM és MH alárendeltségében,
külső szolgáltatónál

Vendég,
Vendéglátó kategória

Díszétkezés

Állófogadás

Terembérlet

Zeneszolgáltatás vagy műsor

A

17 000 Ft-ig/fő

12 000 Ft-ig/fő

60 000 Ft-ig/alkalom

50 000 Ft-ig/alkalom

B

16 000 Ft-ig/fő

10 000 Ft-ig/fő

60 000 Ft-ig/alkalom

50 000 Ft-ig/alkalom

C

14 000 Ft-ig/fő

8 000 Ft-ig/fő

D

-

-

E

-

-

A delegációt kiszolgáló technikai személyzet

6 000 Ft-ig/fő

3 000 Ft-ig/fő




Díszétkezések és állófogadások költségei a HM és MH alárendeltségében lévő szolgáltatónál

Vendég, Vendéglátó kategória

Díszétkezés

Állófogadás

A

8 000 Ft-ig/fő

5 500 Ft-ig/fő

B

7 000 Ft-ig/fő

5 000 Ft-ig/fő

C

6 000 Ft-ig/fő

4 000 Ft-ig/fő

D

3 000 Ft-ig/fő

E

2 500 Ft-ig/fő

A delegációt kiszolgáló technikai személyzet

2 000 Ft-ig/fő

1 500 Ft-ig/fő

5. melléklet a 74/2011. (VII. 8.) HM utasításhoz


A jóváhagyott program alapján számítható kulturális, büfé és minibár költségek
nem HM és MH alárendeltségében, külső szolgáltatónál

Kategória

Kulturális költség (Ft/fő/alkalom)

Büfé költség (Ft/fő/nap)

Szállodai elhelyezés esetén minibár (Ft/fő/nap)

A

6 000 Ft-ig

4 000 Ft-ig

4 000 Ft-ig*

B

5 000 Ft-ig

3 000 Ft-ig

3 000 Ft-ig*

C

4 000 Ft-ig

2 000 Ft-ig

2 000 Ft-ig*

D–E

3 000 Ft-ig

1 000 Ft-ig


* Minibár költség az A–C kategóriákban csak a delegáció vezetője részére számolható el, a kategóriának megfelelő összeghatárig, a D és az E kategóriákban minibár költség elszámolására nincs lehetőség.




A jóváhagyott program alapján számítható büfé és minibár költségek
a HM és MH alárendeltségében lévő szolgáltatónál

Kategória

Büfé költség Ft/fő/nap

Szállodai elhelyezés esetén minibár Ft/fő/nap

A

2 000 Ft-ig

2 000 Ft-ig*

B

1 500 Ft-ig

1 500 Ft-ig*

C

800 Ft-ig

800 Ft-ig*

D

E


* Minibár és büfé költség az A–C kategóriákban csak a delegáció vezetője részére számolható el, a kategóriának megfelelő összeghatárig, a D és az E kategóriákban minibár és büfé költség elszámolására nincs lehetőség.

6. melléklet a 74/2011. (VII. 8.) HM utasításhoz


A külföldi partnerek számára adható ajándékok keretösszegei áfával
és díszdobozzal (csomagolóanyaggal) személyenként

Ajándékozott

Ajándékozó

A kategória

B kategória

C kategória

D kategória

E kategória

A kategória

60 000 Ft–ig

50 000 Ft–ig

40 000 Ft–ig

B kategória

50 000 Ft–ig

40 000 Ft–ig

30 000 Ft–ig

C kategória

30 000 Ft–ig

25 000 Ft–ig

20 000 Ft–ig

D kategória

E kategória


Az A–B–C kategóriába tartozó vezetők személyes, illetve a Honvédelmi Minisztériumot és Magyar Honvédséget és a haderőnemeket jelképező szimbolikus ajándéktárgy átadására jogosultak. A külföldi partnerek számára adható ajándékok keretösszegeinél a viszonosság elve az irányadó, azzal a kitétellel, hogy ajándék csak a delegáció vezetője részére adható. Az ajándékozás keretösszegétől történő eltérést az A–B–C kategóriánál a honvédelmi miniszter engedélyezhet. Olyan hazai rendezvényen, amelyen csak magyar fél vesz részt, ajándék csak a honvédelmi miniszter engedélyével adható.

7. melléklet a 74/2011. (VII. 8.) HM utasításhoz


A belföldi (hazai) rendezvények vendéglátási normái

Kategória

Állófogadás alkohollal
-ig/fő

Állófogadás
alkohol nélkül
-ig/fő

Munkaebéd, munkavacsora
-ig/fő

Koktélparti
-ig/fő

Büfé
-ig/fő

A

5 500 Ft

4 500 Ft

4 000 Ft

2 500 Ft

2 500 Ft

B

5 000 Ft

3 500 Ft

3 000 Ft

2 000 Ft

2 000 Ft

C

4 000 Ft

3 000 Ft

2 500 Ft

1 200 Ft

1 000 Ft

D

3 000 Ft

2 500 Ft

2 000 Ft

E

1 500 Ft


A mellékletben szereplő összegek a bruttó étel, illetve ital költségekre vonatkozó normákat tartalmazzák.
A mellékletben szereplő összegek nem tartalmazzák a rendezvény lebonyolításához szükséges egyéb költségeket.

8. melléklet a 74/2011. (VII. 8.) HM utasításhoz

.............................................................
szerv megnevezése

............................................. számú példány

 

............................................... Keret terhére!

Nyt. sz.:

(NÉV)
HM Protokoll és Rendezvényszervező Igazgatóság

Tárgy: Hazai Nemzetközi Vendégfogadási Szolgáltatások Igénylése
Programazonosító szám: .................................................................

A ...................................................................................................................... meghívására
érkező .................................................................................................................. delegáció:

A) A delegációra vonatkozó adatok:
1. Ország:    
2. Fogadó szerv, személy:     
3. Érkező delegáció vezetője:     
4. Érkező delegáció létszáma:     
5. A delegáció érkezési ideje:     
elutazási ideje:    
6. A magyar delegáció vezetője:     
7. A magyar delegáció létszáma:     
8. A delegáció kiszolgáló technikai személyzet létszáma:     
9. Állandó kísérő:     
10. Ügyintéző neve, telefonszáma:     
11. Besorolási kategória:     
12. Egyéb:     

B) Igényelt szolgáltatások:
1. Kormányváró biztosítása ........................................... fő részére érkezéskor, elutazáskor.
2. Ideiglenes határnyitás biztosítása ................................ fő részére érkezéskor, elutazáskor.
3. A delegáció szállítására ...................... db személygépkocsi, .............. db kisbusz biztosítása
20......... év .............................. hónap .......... naptól ....................... hónap ............ napig.
A gépjármű kiállítási ideje: ...................................................................................................
A gépkocsivezetők jelentkezzenek: ......................................................................................
4. Szállás biztosítása ................................................. fő részére, a következő megoszlásban:
...................db lakosztály, ......................db kétágyas szoba, ..................db egyágyas szoba
Helye: .................................................................................................................................
20......... év .............................. hónap .......... naptól ....................... hónap ............ napig.
Szállásköltség viselője:
5. Étkezés biztosítása .......................... fő vendég és ................... fő közreműködő részére.
Helye: ................................................................................................................................
Ideje: .................................................................................................................................
6. Munkareggeli biztosítása ................. fő vendég és .................... fő közreműködő részére.
Helye: ................................................................................................................................
Ideje: .................................................................................................................................
7. Díszétkezés biztosítása.................... fő vendég és .................... fő közreműködő részére.
Helye: ................................................................................................................................
Ideje: .................................................................................................................................
8. Állófogadás biztosítása.................... fő vendég és .................... fő közreműködő részére.
Helye:     
Ideje:     
9. Büfé biztosítása: ............................ fő részére, ........................................... alkalommal.
10. .................. fő tolmács biztosítása. (.................. fő ........................................... nyelvű,
................. fő ................................... nyelvű, .................. fő .................................. nyelvű)
20......... év .............................. hónap .......... naptól ...................... hónap ............ napig.
11. Ajándék biztosítása ..................................................................................... fő részére.
Gravírozás biztosítása: .................................db ajándék .................................... fő részére.
Felirat:     
12. Kulturális program biztosítása ........................... fő részére, ....................... alkalommal.
Helye:     
13. Delegációt biztosító szerv:     
Biztosítók létszáma: ....................................................................................................... fő
14. Hatósági díjak, illetékek, idegenforgalmi adó:
15. Egyéb, esetlegesen felmerülő szolgáltatások megrendelése:
a) Terembérlet:
Helye:     
Ideje:     
b) Virág ............................................ fő részére .............................................. alkalommal
c) Zászló
d) Zeneszolgáltatás:
Helye:
Ideje:
e) Autópályaköltség:
Útvonal:     
Ideje:
f) Dekoráció megnevezése (pl.: névtábla, virág stb.):
Helye:     
Ideje:     
g) Fotó, videó:
Helye:     
Ideje:     
h) Idegenvezető:     
Helye:     
Ideje:     
Alkalom:
i) Irodaszer: ..................................... fő vendég, .......................... fő közreműködő részére
j) Mobiltelefon, telefonkártya: ............................................................. fő részére
Ideje: ......................................................-tól .................................................................-ig
k) Koszorú (szalag): ............................................................................................... alkalom
Helye:     
l) Technikai biztosítás (hangosítás, vetítés, konferenciabeszélgetés):
Helye:     
Ideje:     
16. Szakértői és tiszteletdíj:
17. További, meg nem nevezett szolgáltatások:
Jellege:     
Helye:     
Ideje:     

C) Előzetes költségvetés:

F.sz.

Szolgáltatás

Időtartam/nap

Kategória

Egységár Ft/fő

Szolgáltatás részletesen

Összesen

B/1

Kormányváró

 

 

 

 

 

B/2

 

 

 

 

 

 

 

Ideiglenes határnyitás

 

 

 

 

 

B/3

Szállítás*

 

 

 

 

 

B/4

Szállás**

 

 

 

 

 

B/5

Étkezés***

 

 

 

 

 

B/6

Munkareggeli

 

 

 

 

 

B/7

Díszétkezés

 

 

 

 

 

B/8

Állófogadás

 

 

 

 

 

B/9

Büfé

 

 

 

 

 

B/10

Tolmács

 

 

 

 

 

B/11

Ajándék****

 

 

 

 

 

B/12

Kulturális költség*****

 

 

 

 

 

B/13

Személyi biztosítás, biztonsági szolgáltatás

 

 

 

 

 

B/14

Hatósági díjak, illetékek, idegenforgalmi adó

 

 

 

 

 

B/15

Egyéb szolgáltatások:

 

 

 

 

 

a)

Terembérlet

 

 

 

 

 

b)

Virág

 

 

 

 

 

c)

Zászlóbérlés, -vásárlás

 

 

 

 

 

d)

Zeneszolgáltatás

 

 

 

 

 

e)

Autópályaköltség

 

 

 

 

 

f)

Dekoráció

 

 

 

 

 

g)

Fotó, videó

 

 

 

 

 

h)

Idegenvezetői díj

 

 

 

 

 

i)

Irodaszer

 

 

 

 

 

j)

Mobiltelefon-, illetve telefonhasználat

 

 

 

 

 

k)

Koszorú (szalag)

 

 

 

 

 

l)

Technikai biztosítás

 

 

 

 

 

B/16.

Szakértői és tiszteletdíj

 

 

 

 

 

B/17.

További, meg nem nevezett szolgáltatások:

 

 

 

 

 

B/

 

 

 

 

 

 

B/

 

 

 

 

 

 

B/18.

Egyéb******

 

 

 

 

 

Összesen

 

 

 

 

 

 

Ebből: HM PRI költség

 

 

 

 

 

 

Ebből készpénz felvétel

 

 

 

 

 

 



Az igénylőlaphoz csatolni kell az igényelt szolgáltatáshoz kapcsolódó rendezvény részletes programtervét is!


Megjegyzés:

*

A „szolgáltatás részletesen”-ben megjelölendő

– személygépkocsi

 

 

– kisbusz

 

 

– nagybusz

**

A „szolgáltatás részletesen”-ben megjelölendő

– lakosztály

 

 

– kétágyas szoba

 

 

– egyágyas szoba

***

A „szolgáltatás részletesen”-ben megjelölendő

– csak reggeli

 

 

– félpanzió

 

 

– 3 x étkezés

 

 

– 1 db főétkezés (ebéd vagy vacsora)

****

A „szolgáltatás részletesen”-ben megjelölendő

– virág

 

 

– ajándéktárgy

 

 

– emléktárgy

 

 

– ital

 

 

– egyéb

*****

A „szolgáltatás részletesen”-ben megjelölendő

– belépőjegy

 

 

– utazás

******

A „szolgáltatás részletesen”-ben megjelölendő

– helyi közlekedés

 

 

– csomagszállítás

 

 

– taxi,

 

 

– parkolódíj,

 

 

– gépkocsimosatás

9. melléklet a 74/2011. (VII. 8.) HM utasításhoz


A vendégfogadás során felmerülő egyéb költségek

Fsz.

Megnevezés

Biztosító szerv szerint

B/1

Tolmácsolás

A szolgáltatást a 8. melléklet szerinti igénylés alapján a HM PRI központi keretből biztosítja

B/2

Gépjármű-biztosítás

A szolgáltatást a 8. melléklet szerinti igénylés alapján a HM PRI központi keretből biztosítja

B/3

Hajóbérlés

A szolgáltatást a 8. melléklet szerinti igénylés alapján a HM PRI a fogadó fél KNET/MET kerete terhére biztosítja *

B/4

Útlevél

A szolgáltatást a 8. melléklet szerinti igénylés alapján a HM PRI központi keretből biztosítja

B/5

Idegenvezető

A szolgáltatást a 8. melléklet szerinti igénylés alapján a HM PRI a fogadó fél KNET/MET kerete terhére biztosítja*

B/6

Személyi és mozgásbiztosítás

A biztosítást végző szerv által számított költségeket a költségvetési tervben megjelölt (vendéglátó) szerv biztosítja.


*KNET/MET: kétoldalú nemzetközi együttműködési terv/multilaterális együttműködési terv



Melléklet: Programtervezet









......................................., 20......, év ......................... hó ........ nap


………………………………………
(programfelelős/végrehajtó/szerv
vezető aláírás)



......................................., 20......, év ......................... hó ........ nap

Pénzügyi ellenjegyző:

……………………………………….
(HM kabinetfőnök/HM PRI igazgató)

(ellenjegyző szerv/vezető aláírás)

10. melléklet a 74/2011. (VII. 8.) HM utasításhoz


A hazai rendezvények, és a hozzájuk kapcsolódó egyes vendéglátási típusok

Állófogadás alkohollal:
– Március 15., központi ünnepségek;
– Május 21., honvédelem napi rendezvények (több helyszínen);
– Augusztus 20., Központi ünnepségek (több helyszínen);
– Augusztus 20., Tisztavatás;
– Október 23., központi ünnepségek (több helyszínen: Juta-domb, HM HIM);
– Tiszthelyettes avatás;
– Nemzetvédelmi Egyetem kibocsátó ünnepség;
– Katonacsaládok Találkozója (Komáromi Erőd);
– Miniszter úr, Vezérkari főnök úr adventi estéje;
– Missziós búcsúztató és visszafogadó rendezvények;
– Magyar kultúra napja;
– Ludovika-fesztivál;
– Kecskeméti Repülőnap külön parancs szerint;
– Esetleges honvéd bál, külön parancs szerint.
Állófogadás alkohol nélkül:
– Missziós Karácsony;
– Fegyvernemi Napok;
– Központi szervek rendezvényei;
– Szolgálatteljesítés közben elhunytak családjainak köszöntése.
Munkaebéd, munkavacsora:
– Magyar Tartalékosok Szövetsége rendezvények;
– Honvédelmi Tudósítók Köre rendezvényei;
– Idősek Világnapja;
– Katonaözvegyek találkozója;
– Sajtórendezvények (munka reggelik, munkaebéd);
– HM-tárcaközi rendezvények;
– HVKF vezetői értekezlet;
– MH fegyelmi értekezlet;
– HM és HVKF éves feladatszabó rendezvények;
– Kegyeleti koszorúzások, megemlékezések (november 1.).
Koktélparti:
– Éves attaséköszöntés;
– Maléter Pál kopjafa koszorúzás;
– Újévi és év végi vezetői rendezvények.
Büfé:
– Tárcaközi és többpárti egyeztetések;
– „Úszó Erőd” Balaton átúszás;
– Bécs–Budapest szupermarathón;
– HÉF ülése;
– Kegyeleti rendezvények (békeidőben elhunytak évenkénti koszorúzása, esetleges temetés, pl. hejcei repülőkatasztrófa).

A felsorolás nem taxatív, a felsorolt rendezvények megtartása nem kötelező, a rendelkezésre álló költségvetési fedezet függvényében korlátlanul van helye törlésnek.
A honvédelmi miniszter engedélyével indokolt esetben itt meg nem jelölt rendezvény is tartható, illetve szintén honvédelmi miniszteri engedéllyel a felsorolt rendezvények más vendéglátási típusban is megtarthatóak.

11. melléklet a 74/2011. (VII. 8.) HM utasításhoz


Étkezéssel egybekötött hivatalos rendezvények

Állófogadás:
A büféasztalon hideg- meleg ételek, különféle friss saláták, desszert és gyümölcs van.
Az italasztalon hazai fehér, vörös és rosé borok, szénsavas és szénsavmentes üdítők vannak.
Az érkező vendégek részére a felszolgálók tálcáról aperitifet kínálnak.
A vendégek önkiszolgáló módon állva fogyasztják az ételt és italt.
Ún. könyöklő és lerámoló asztalok biztosítása szükséges.
A büféasztalokra élővirág dekorációt helyezni célszerű.

Büféebéd vagy büfévacsora (Buffet dinner)
A büféasztalon hideg-meleg ételek, különféle friss saláták, desszert és gyümölcs van.
Az italasztalon hazai fehér, vörös és rosé borok, szénsavas és szénsavmentes üdítők vannak.
Az érkező vendégek részére a felszolgálók tálcáról aperitifet kínálnak.
A vendégek önkiszolgáló módon ülve fogyasztják az ételt és italt.
Kerek asztalos elhelyezés szükséges.
Nincs kijelölt ülésrend, a vendégek bárhova ülhetnek.
A büfé és a kerek asztalokra élő virág dekoráció elhelyezése célszerű.

Munkaebéd, munkavacsora:
Tárgyalások szünetében javasolt étkezési forma.
Három fogásnál több nem szükséges.
Az étkezéskor elegendő a rostos és szénsavas, szénsavmentes vizek és üdítők felszolgálása.
Pohárköszöntő valamint protokolláris ültetési rend nem szükséges.
Célszerű külön teremben az étkezést lebonyolítani, mivel a tárgyalás az étkezés közben is folytatható.
Asztali virágdísz, menükártya nem szükséges.

Díszétkezések (ebéd, vacsora):
Ünnepélyes jellegű protokolláris vendéglátási forma.
A menü négy, ill. több fogásból állhat.
Az italkínálat az aperitifen kívül magába foglalja az ételsorhoz illő hazai borokat is.
Az étkezés külön teremben történjen, az ültető- és a menükártya elhelyezése kötelező.
Minden díszétkezés alkalmával a protokoll szabályainak megfelelő ültetési rendet kell készíteni, azt egy – a gyülekezés helyén külön teremben elhelyezni –, hogy a résztvevők megtekinthessék. Itt történjen az aperitif kínálása is (italkocsi vagy italasztal)
A protokoll segít a vendégek helyre vezetésében.
Élővirág dekoráció az asztalokon szükséges.

Villásreggeli:
A kora délelőtti órákban célszerű a rendezvényt tartani.
Ilyenkor a szokásos reggelihez képest bővebb, hideg, meleg ételeket és gyümölcsöt célszerű felszolgálni, meleg reggeli italokkal, ill. rostos üdítőkkel.
Az alkohol kínálása külön döntés szerint.

Koktélparti:
Az ilyen típusú rendezvényeknél ún. hideg és meleg falatkákat szolgálnak fel tálcáról, szerény italkínálattal.
A vendégek állva fogyasztanak mindent, könyöklő asztalok szükségesek.

Pohárköszöntő:
Díszétkezések szokásos eleme (de nem kötelező).
Célszerű az étkezések megkezdése előtt elmondani.
Sorrendben először a házigazda, majd őt követően a fővendég.
A pohárköszöntő elhangozhat még a főétel tányérjainak leszedése után is, a sorrend ua., házigazdát követően a fővendég.
Az étkezésekkor figyelemmel kell lenni a vendégek vallási hovatartozására (sertéshús, marhahús fogyasztása), az esetleges ételallergiákra és étkezési szokásokra (vegetáriánus).

12. melléklet a 74/2011. (VII. 8.) HM utasításhoz

Fsz.

Program-
azonosító

Tervezett felső-
vezetői jelenlét

Helyszín

Időpont

Felelős

Együttműködők

Megjegy-
zés

költségviselő szervezet(ek) (az összegek E Ft-ban)

Költségek összesen (az összegek
E Ft-ban)

A
szervezet

B
szervezet

C
szervezet

D
szervezet

E
szervezet

 

 

 

 









 

 







 

 







 

 







1

Az utasítást a 47/2020. (VIII. 31.) HM utasítás 44. §-a hatályon kívül helyezte 2020. szeptember 10. napjával. Alkalmazására lásd e hatályon kívül helyező utasítás 40. §-át.

2

Az 1. § (3) bekezdése a 90/2012. (XII. 29.) HM utasítás 37. § a) pontja szerint módosított szöveg.

3

A 3. § (2) bekezdés b) pontja a 90/2012. (XII. 29.) HM utasítás 37. § b) pontja szerint módosított szöveg.

4

A 3. § (2) bekezdés c) pontja a 15/2013. (III. 1.) HM utasítás 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

5

A 3. § (2) bekezdés d) pontja a 15/2013. (III. 1.) HM utasítás 1. § (2) bekezdése szerint módosított szöveg.

6

Az 5. § (1) bekezdése a 90/2012. (XII. 29.) HM utasítás 37. § c) pontja szerint módosított szöveg.

7

Az 5. § (4) bekezdése a 90/2012. (XII. 29.) HM utasítás 37. § d) pontja szerint módosított szöveg.

8

A 20. § a 90/2012. (XII. 29.) HM utasítás 36. §-ával megállapított szöveg.

9

A 23. § a 90/2012. (XII. 29.) HM utasítás 37. § e) pontja szerint módosított szöveg.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére