• Tartalom

12/2009. (XI. 13.) IRM utasítás

12/2009. (XI. 13.) IRM utasítás

az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 9/2009. (VII. 10.) IRM utasítás módosításáról1

2009.11.14.

A központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2006. évi LVII. törvény 65. § (2) bekezdésében foglalt jogkörömben a következő utasítást adom ki:

1. § (1) Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 9/2009. (VII. 10.) IRM utasítás mellékletének (a továbbiakban: Szabályzat) 7. § f) és h)–j) pontjai helyébe a következő rendelkezés lép:

[Az igazságügyi államtitkár a miniszter által átruházott hatáskörben]

f) jóváhagyja a szakértői módszertani levél közzétételét,”
h) dönt a közjegyző kinevezéséről, felmentéséről, megállapítja a közjegyzői szolgálat megszűnését, dönt a közjegyzők kölcsönös áthelyezése és tevékenysége szünetelésének megállapítása ügyében és kiadja a közjegyzőkről szóló törvény szerinti nyelvi jogosítványt, ha a jogosítvány kiadása a miniszter hatáskörébe tartozik,
i) kinevezi és felmenti az önálló bírósági végrehajtót, megállapítja a végrehajtói szolgálat megszűnését, engedélyezi, illetve megállapítja a végrehajtói szolgálat szünetelését, valamint dönt az önálló bírósági végrehajtókkal szembeni fegyelmi eljárás kezdeményezéséről,
j) a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara, a területi közjegyzői kamarák és a területi kamarák elnöksége, a Magyar Ügyvédi Kamara és a területi ügyvédi kamarák, valamint a Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara és a területi kamarák feletti törvényességi felügyeleti jogkörben intézkedéseket tehet,”

(2) A Szabályzat 9. §-a a következő új (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A kabinetfőnök a miniszter által át nem ruházható munkáltatói jogkörök kivételével gyakorolja a közvetlen irányítása alatt álló szervezeti egységek, valamint a Belső Ellenőrzési Osztály köztisztviselői és munkavállalói feletti munkáltatói jogokat.”

(3) A Szabályzat 10. § (3) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A szakállamtitkár feladat- és hatáskörei elsősorban a következők:]

f) a miniszter által át nem ruházható munkáltatói jogkörök kivételével gyakorolja a közvetlen irányítása alatt álló szervezeti egységek köztisztviselői és munkavállalói feletti munkáltatói jogokat,”

(4) A Szabályzat 11. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A civilisztikai és igazságügyi szakállamtitkárt a Civilisztikai és Gazdasági Kodifikációs Főosztály vonatkozásában a Civilisztikai és Gazdasági Kodifikációs Főosztály vezetője, a Polgári Jogi Kodifikációs és Nemzetközi Magánjogi Főosztály vonatkozásában a Polgári Jogi Kodifikációs és Nemzetközi Magánjogi Főosztály vezetője, az Igazságügyi Kodifikációs és Szolgáltatási Főosztály vonatkozásában az Igazságügyi Kodifikációs és Szolgáltatási Főosztály vezetője helyettesíti.”

(5) A Szabályzat 31. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

31. § (1) A jelen utasításban meghatározott döntési jog egyben kiadmányozási jogkör is. A kiadmányozási jog jogosultja e jogkörét meghatározott ügyekre nézve a munkaköri leírásban átruházhatja.
(2) A Polgári Jogi Kodifikációs és Nemzetközi Magánjogi Főosztály vonatkozásában a civilisztikai és igazságügyi szakállamtitkár döntési joga az igazságügyi államtitkár jóváhagyásával gyakorolható.
(3) A Civilisztikai és Gazdasági Kodifikációs Főosztály vonatkozásában a civilisztikai és igazságügyi szakállamtitkár döntési joga az európai uniós jogi szakállamtitkár jóváhagyásával gyakorolható.”

2. § (1) A Szabályzat 2. számú függeléke 2.1. pontjának második mondata helyébe a következő szöveg lép:

[2.1. Miniszteri Kabinet]

„A Miniszteri Kabinet Miniszteri Titkárságra, Sajtó- és Kommunikációs Osztályra, valamint Külügyi és Protokoll Osztályra tagolódik.”

(2) A Szabályzat 2. számú függeléke 4.3. pontjának második mondata helyébe a következő szöveg lép:

[4.3. Igazságügyi Kodifikációs és Szolgáltatási Főosztály]

„A főosztály az Igazságügyi Kodifikációs Osztályra, az Igazságügyi Igazgatási Osztályra, a Pártfogó Felügyelői és Áldozatsegítési Osztályra, a Jogi Segítségnyújtási és Kárpótlási Osztályra, a Jogi Képviseleti Osztályra, a Bűnmegelőzési Osztályra és a Jogi Szakvizsga Osztályra tagozódik. A Jogi Szakvizsga Osztály ellátja a Jogi Szakvizsga Bizottság titkárságának feladatait.”

(3) A Szabályzat 2. számú függeléke 4.3/C. pontjának e), valamint g)–j) alpontjai helyébe a következő rendelkezés lép:

[C. Egyedi közhatalmi aktusokkal kapcsolatos feladatok]

e) előkészíti a miniszternek az igazságügyi szakértői szervezettel kapcsolatos döntéseit,”
g) ellátja az igazságügyi szakértői és a közvetítői névjegyzék vezetésével, a szakértői és a közvetítői igazolványok kezelésével, kiadásával kapcsolatos feladatokat; szervezi és lebonyolítja az igazságügyi szakértők rendszeres jogi oktatását és vizsgáztatását; hatósági ellenőrzés keretében megvizsgálja az igazságügyi szakértő tevékenységét,
h) dönt – a miniszter által átruházott hatáskörben – az igazságügyi alapismereti, valamint a jogi vizsga alóli felmentésről,
i) értesítéseket ad ki, továbbá intézkedik és dönt minden, a főosztály feladatkörébe és a Ket. hatálya alá tartozó, a miniszter és az államtitkár hatáskörébe nem utalt ügyben, ideértve a megkeresett szerv vezetője és az eljáró hatóság vezetője feladatkörébe tartozó kérdéseket is,
j) a miniszter által átruházott hatáskörben a bűnügyi nyilvántartás adatainak vizsgálata alapján dönt a közjegyzőhelyettes, a közjegyzőjelölt kamarai névjegyzékbe vételéhez és a közjegyzői irodai tagság létesítéséhez történő hozzájárulásról, továbbá a végrehajtó-helyettes kamarai nyilvántartásba vételének engedélyezéséről, valamint a végrehajtói irodai tagság létesítéséhez történő hozzájárulásról,”

(4) A Szabályzat 2. számú függeléke 4.3/E. pontjának r)–s) alpontjai helyébe a következő rendelkezés lép, továbbá a pont a következő t)–v) alpontokkal egészül ki:

[E. Egyéb feladatok]

r) ellátja a rendészeti szervek, valamint a rendészeti oktatási és tudományos tevékenységet végző intézmények bűnmegelőzési munkájának szakirányítását, különös tekintettel a társadalmi bűnmegelőzés nemzeti stratégiájára,
s) segíti az Országos Bűnmegelőzési Bizottság és a rendészeti bűnmegelőzés szakmai ismereteinek hasznosítását a rendészeti oktatásban és a képzésekben,
t) szervezi a jogi szakvizsgáztatást,
u) biztosítja a Jogi Szakvizsga Bizottság működési feltételeit, és
v) a jogi szakvizsgához szükséges kiadványokat szerkeszt és ad ki.”

3. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

(2) Hatályát veszti a Szabályzat 7. § k) pontja, valamint a 12. § b) és d)–i) pontja.

(3) Hatályát veszti a Szabályzat 2. számú függelékének 2.1.4. pontja, valamint 4.3/C. pontjának a) alpontja.

(4) A Szabályzat 2. számú függelékének 2. pontjában a „30 fő” szöveg helyébe a „26 fő” szöveg, a 3. pontjában a „125 fő” szöveg helyébe a „126 fő” szöveg, a 4. pontjában a „96 fő” szöveg helyébe a „99 fő” szöveg lép.

1

Az utasítást a 2/2011. (I. 31.) BM utasítás 37. § (2) bekezdése hatályon kívül helyezte 2011. február 1. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére