59/2007. (XII. 23.) IRM rendelet
59/2007. (XII. 23.) IRM rendelet
az egységes nyomozó hatósági és ügyészségi bűnügyi statisztikáról1
A büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 604. § (2) bekezdés q) pontjában kapott felhatalmazás alapján – az igazságügyi és rendészeti miniszter feladat- és hatásköréről szóló 164/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § h) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva – a legfőbb ügyésszel egyetértésben a következőket rendelem el:
1. § E rendelet hatálya a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: Be.) 36. §-a alapján folytatott nyomozási, nyomozás-felügyeleti, valamint vádelőkészítési tevékenységgel összefüggő statisztikai feladatok végrehajtására terjed ki.
2. § (1) Az egységes nyomozó hatósági és ügyészségi statisztikai rendszerben kell gyűjteni és feldolgozni a feljelentés elutasításáról, illetve a büntetőeljárás megindításától (nyomozás elrendelése) a nyomozás felfüggesztéséig, a nyomozás megszüntetéséig vagy a vádemelésig a nyomozó hatósági és ügyészségi bűnügyi statisztikai adatokat.
(2) A bűnügyi statisztikai adatokat folyamatosan kell gyűjteni és feldolgozni.
(3) A statisztikai adatszolgáltatási lapot a nyomozó hatóság eljáró tagja, ügyészségi nyomozások esetében a nyomozó ügyész, illetve az ügyészségi nyomozó (a továbbiakban együtt: ügyész) köteles kitölteni.
3. § Az egységes bűnügyi statisztika a Be. 63. §-ának (4) bekezdése alapján kiterjed a bűnözés alakulására bűncselekményenként és terheltenként, valamint a nyomozások törvényességi kérdéseire.
4. § (1) A statisztikai adatokat bűncselekményenként és terheltenként elkülönítve, adatszolgáltatási lapon kell gyűjteni.
(2) A bűncselekményi kategóriák megállapításánál és elnevezésénél a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény (Btk.) szerinti tényállásokat kell alapul venni.
5. § (1) Közhiteles
a) az a papír alapú adatszolgáltatási lap, amelyet a nyomozó hatóság eljáró tagja, illetve az eljáró ügyész az aláírásával, valamint az adott szerv bélyegzőjével ellátott, vagy
b) az az elektronikus úton továbbított adatszolgáltatási lap, amelyet a nyomozó hatóság eljáró tagja, illetve az eljáró ügyész külön jogszabályban meghatározott fokozott biztonságú elektronikus aláírással hitelesített.
(2) A bűnügyi statisztikai adatok gyűjtése, feldolgozása és továbbítása országosan egységes számítógépes programmal és a kitöltéshez szükséges iránymutatás alapján, elektronikus úton történik.
6. § (1) A statisztikai adatok gyűjtését, feldolgozását és szükség szerinti elemzését az ügyészség, a Rendőrség, a Vám- és Pénzügyőrség (a továbbiakban: adatszolgáltatók) végzi.
(2) A statisztikai adatok országos feldolgozását és elemzését az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium, valamint a Legfőbb Ügyészség végzi.
7. § (1) Ha a nyomozást a Rendőrség végzi, és
a) nyomozás megszüntetésére [Be. 190. § (2)] vagy felfüggesztésére [Be. 189. § (1)] kerül sor, az erről szóló határozat ügyészségnek történő megküldésekor a kitöltött statisztikai adatlapokat a nyomozást végző szerv székhelye szerint illetékes megyei rendőr-főkapitányságnak küldi meg,
b) az a) pont szerinti intézkedésre nem kerül sor, valamint az a) pont szerinti esetben, ha az ügyészség felügyeletet gyakorol a Rendőrség által önállóan végzett nyomozás felett, a Rendőrség a kitöltött statisztikai adatlapokat a nyomozás befejezését követően az ügy irataival együtt megküldi az ügyészségnek.
(2) Ha a nyomozást a Vám- és Pénzügyőrség végzi, és
a) a nyomozás megszüntetésére [Be. 190. § (2)] vagy felfüggesztésére [Be. 189. § (1)] kerül sor, az erről szóló határozat ügyészségnek történő megküldésekor a kitöltött statisztikai adatlapokat az eljáró nyomozó hatóság székhelye szerint illetékes megyei rendőr-főkapitányságnak küldi meg,
b) az a) pont szerinti intézkedésre nem kerül sor, valamint az a) pont szerinti esetben, ha az ügyészség felügyeletet gyakorol a Vám- és Pénzügyőrség által önállóan végzett nyomozás felett, a kitöltött statisztikai adatlapokat a nyomozás befejezését követően az ügy irataival együtt megküldi az ügyészségnek.
(3) Ha a nyomozást az ügyész végzi, a büntetőeljárás megindításától (nyomozás elrendelésétől) ő tölti ki a statisztikai adatlapot. A kitöltött statisztikai adatlapot a nyomozás megszüntetésekor vagy vádemeléskor megküldi az ügyészség székhelye szerint illetékes megyei rendőr-főkapitányságnak.
(4) Az ügyész a nyomozás-felügyeleti és vádelőkészítési tevékenysége keretében – a 2. § (3) bekezdésnek megfelelően – folytatja az adatok szolgáltatását, ellenőrzését és hitelesítését.
(5) A nyomozás felügyeletét ellátó ügyész – ideértve azt az esetet is, amikor a nyomozást az ügyész végzi – az adatlapokba folytatólagosan bejegyzi a felügyeleti körébe eső intézkedéseket, valamint ellenőrzi az addig történt kitöltés helyességét, szükség esetén azokat az iratok alapján helyesbíti.
(6)2 Az ügyész a büntetőeljárás vádemelési szakaszának lezárását követően az adatlapokat megküldi a székhelye szerint illetékes megyei rendőr-főkapitányságnak. Ha a nyomozást a Vám- és Pénzügyőrség végezte, az ügyészség a nyomozó hatóság székhelye szerint illetékes megyei rendőr-főkapitányságnak küldi az adatlapokat.
(7) A megyei rendőr-főkapitányság – ideértve a 7. § (1) bekezdésének a) és a 7. § (2) bekezdésének a) pontjában meghatározott eseteket is – a bűnügyi statisztikai adatlapokat összegyűjti, feldolgozza, szükség szerint elemzi, és minden hónap ötödik napjáig az addig befejezett ügyekről kitöltött statisztikai adatlapokat elektronikus formában, valamint az ezek feldolgozása és szükség szerinti elemzése során keletkezett adatokat megküldi az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumnak.
8. § (1) Ha az adatszolgáltató
a) a Rendőrség, a megyei rendőr-főkapitány,
b) a Vám-és Pénzügyőrség, a Vám- és Pénzügyőrség nyomozó hatóságának vezetője,
c) az ügyészség, a Legfőbb Ügyész
irányítja és ellenőrzi az általa irányított szerv adatgyűjtésének, feldolgozásának, elemzésének teljes folyamatát.
(2) Az adatok gyűjtésének, feldolgozásának és elemzésének tartalmi helyességéért az a személy felelős, aki a kitöltött statisztikai adatlap aláírására (hitelesítésére), valamint ezek továbbítására köteles.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározottak a 3. §-ban foglaltak szerint a vezető és irányító tevékenységükhöz szükséges, személyes adatokat nem tartalmazó más adatgyűjtést, feldolgozást és tájékoztatást is elrendelhetnek. Az így elrendelt önálló statisztikai adatgyűjtés, feldolgozás és tájékoztatás nem eredményezhet párhuzamos adatgyűjtést, feldolgozást és tájékoztatást.
9. § (1) Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium a nyomozó hatóságnál és az ügyészségnél keletkezett adatokat összesíti és azokat az érintett adatszolgáltató részére – minden hónap tizenötödik napjáig – visszajuttatja, valamint adatfeldolgozás céljából megküldi a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) részére.
(2) A feldolgozott statisztikai adatok közzététele havonta elektronikus úton történik.
(3) Minden év március 31-ig az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium és a Legfőbb Ügyészség évkönyvben teszi közzé az összesített statisztikai adatokat.
(4) A területi statisztikai adatfeldolgozást és tájékoztatást a nyomozó hatóságok és ügyészi szervek hatásköre és illetékessége szerinti tagolásban, továbbá országos összesítésben kell elvégezni.
(5) A nyomozó hatóság eljáró tagja, valamint az eljáró ügyész által kitöltött adatszolgáltatási lapok nem hozhatók nyilvánosságra. A befejezett ügyekről kitöltött statisztikai adatlapok feldolgozása és szükség szerinti elemzése során összesített adatok nyilvánosak.
10. § (1) Ez a rendelet 2008. január 1-jén lép hatályba.
(2) E rendelet rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell.
A rendeletet a 12/2011. (III. 30.) BM rendelet 16. § a) pontja hatályon kívül helyezte 2011. július 1. napjával.
A 7. § (6) bekezdése a 8/2008. (IV. 22.) IRM rendelet 3. §-ának 26. pontja szerint módosított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás