• Tartalom

24/2006. (IX. 17.) OVB állásfoglalás

24/2006. (IX. 17.) OVB állásfoglalás

az önkormányzati képviselők mandátumának keletkezéséről az önkormányzati listás választásokon1

2010.08.31.

Az Országos Választási Bizottság a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 105/A. § (4) bekezdésének a) pontjában írt hatáskörében eljárva az önkormányzati képviselők mandátumának keletkezéséről az önkormányzati listás választásokon az alábbi

állásfoglalást

adja ki:
A helyi önkormányzati képviselők jogállásának egyes kérdéseiről szóló 2000. évi XCVI. törvény szerint:
1. § (1) A helyi önkormányzati képviselő (a továbbiakban: önkormányzati képviselő) megbízatása, jogai és kötelezettségei a megválasztásával keletkeznek, jogai és kötelezettségei a megbízatás megszűnésével szűnnek meg.
(2) Az önkormányzati képviselő a képviselő-testület, a közgyűlés (a továbbiakban együtt: képviselő-testület) alakuló ülésén, időközi választás esetén a megválasztását, illetőleg a kislistán, a kompenzációs listán, a megyei közgyűlési listán mandátumhoz jutott képviselők esetében a megbízólevelének átvételét – a választás eredménye elleni jogorvoslat esetén a jogorvoslati eljárás befejezését-követő ülésen a polgármesterre irányadó szöveggel – esküt vagy fogadalmat tesz, és erről okmányt ír alá.
2. § Az önkormányzati képviselő megbízatása megszűnik:
a) a megválasztását követő helyi önkormányzati általános választás napján,”
A Ve. a jelöltek kiesésére vonatkozóan az alábbiakat tartalmazza:
53. § (3) A listán legfeljebb háromszor annyi jelölt állítható, mint a listán megszerezhető mandátumok száma. A listán szereplő jelöltek sorrendjét a jelölő szervezet határozza meg, azt a lista bejelentése után nem lehet módosítani. Ha valamelyik jelölt a listáról kiesett, helyére a listán soron következő jelölt lép.”
58. § A jelölt kiesik, ha a szavazás megkezdése előtt a jelölésről írásban lemondott, választójogát elvesztette, vagy meghalt. A kiesett jelölt nevét a jelöltek nyilvántartásából, illetőleg a szavazólapokról törölni kell.”
67. § (3) Ha egy jelölt kiesett a szavazólapok elkészítése után, e tényről a szavazatszámláló bizottság köteles a szavazóhelyiségben elhelyezett hirdetményen, valamint szükség szerint szóban tájékoztatni a választópolgárokat. A kiesett jelölt nevét a szavazólapon át kell húzni.”
A listán megválasztott képviselő kiesésére vonatkozó szabályok az alábbiak:
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 2010. évi L. törvény (Övjt.) 21. §-a értelmében ha a megyei, a kompenzációs vagy a fővárosi listáról megválasztott képviselő kiesik, helyére az eredetileg bejelentett listáról a jelölő szervezet által bejelentett jelölt lép. Ha a jelölő szervezet a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény 115. § (2) bekezdésében meghatározott határidőig nem jelenti be a jelöltet, a megüresedett helyre a listán soron következő jelölt lép.
A Ve. 115. § (2) bekezdése szerint „Ha a megyei, a kompenzációs vagy a fővárosi listáról megválasztott képviselő kiesik, helyére a jelölő szervezet a megüresedéstől számított 30 napon belül jelentheti be az új jelöltet az illetékes választási bizottsághoz.”
Az Országos Választási Bizottság álláspontja szerint – a jogszabály szóhasználatának általánosan elfogadott jelentéstartalmára és az önkormányzati képviselet folytonosságára tekintettel – a helyi önkormányzati képviselők jogállásának egyes kérdéseiről szóló 2000. évi XCVI. törvény 1. § (1) bekezdését úgy kell értelmezni, hogy az önkormányzati általános választáson megválasztott helyi önkormányzati képviselő megbízatása az eredmény jogerőre emelkedésével, a választás napjára visszaható hatállyal keletkezik azzal, hogy az eskü letételéig az önkormányzati képviselő nem gyakorolhatja jogait.
Ennek az önkormányzati választások listás választásaira kiható jogkövetkezményei az alábbiak:
A szavazás megkezdéséig, azaz a szavazás napján reggel 6.00 óráig a listáról kiesett jelölt (Ve. 58. § első mondata) tekintetében a Ve. 58. § második mondatában, valamint a Ve. 67. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni. A kiesett jelölt helyére – a Ve. 53. § (3) bekezdés utolsó mondatának megfelelően – a listán soron következő jelölt lép.
A szavazás megkezdését követően a szavazás befejezéséig a listáról kiesett jelölt helyére – a Ve. 53. § (3) bekezdés utolsó mondata alapján – a listán soron következő jelölt lép. A szavazás megkezdése és a szavazás befejezése közötti időben kiesett jelölt vonatkozásában azonban nem alkalmazható a Ve. 58. § második mondata, illetve a Ve. 67. § (3) bekezdése, mert ez sértené a választójog egyenlőségét, azt a követelményt, hogy minden választópolgár egyenlő feltételekkel vesz részt a szavazásban.
A szavazás befejezését, azaz a szavazás napján 19.00 órát követően a megválasztott jelölt önkormányzati képviselőnek minősül. Így kiesése esetén reá az Övjt. 53. § (3) bekezdésében, valamint a Ve. 115. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni. A szavazás befejezése és az eredmény jogerős megállapítása közötti időszakban kiesett képviselő helyére szánt új jelölt bejelentéséről azonban – az erre hatáskörrel és illetékességgel rendelkező választási bizottság – csak az eredmény jogerőre emelkedését követően határozhat.
1

Az állásfoglalás szövege az 5/2010. (VIII. 31.) OVB állásfoglalás II. pontjával megállapított szöveg.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére