44/2005. (X. 19.) EüM rendelet
44/2005. (X. 19.) EüM rendelet
az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerek gyártásának személyi és tárgyi feltételeiről
Az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerekről és egyéb, a gyógyszerpiacot szabályozó törvények módosításáról szóló 2005. évi XCV. törvény (a továbbiakban: Gytv.) 32. § (5) bekezdésének k) pontjában kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem el:
1. § (1)1
(2)2
(3)3 E rendeletet a fejlett terápiás gyógyszerkészítményekről, valamint a 2001/83/EK irányelv és a 726/2004/EK rendelet módosításáról szóló, 2007. november 13-i 1394/2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet figyelembevételével kell alkalmazni.
(4)4 Gyógyszernek a Gytv. 4/A. § (2) bekezdésében foglaltak szerinti behozatala esetén a kutatást végző
a)5 a behozatalt megelőzően az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (a továbbiakban: OGYÉI) részére bejelenti:
aa) nevét, székhelyét, telefonszámát,
ab) a gyógyszer kutatási célú felhasználásáért felelős személy nevét, lakcímét,
ac) a behozni kívánt gyógyszer Gytv. 1. § 13. és 14. pontja szerinti nevét, kiszerelését, hatáserősségét és gyógyszerformáját, továbbá mennyiségét, valamint
ad) a kutatás célját;
b)6 a kutatás befejezését követően haladéktalanul az OGYÉI részére bejelenti
ba) a kutatás befejezésének napját,
bb) a kutatáshoz felhasznált és a kutatás befejezését követően megsemmisített gyógyszer nevét, kiszerelését, hatáserősségét és gyógyszerformáját, továbbá mennyiségét.
(5)7 A kutatást végző a Gytv. 4/A. § (2) bekezdése alapján behozott gyógyszer felhasználásáról nyilvántartást vezet.
(6)8 A gyógyszerek elsődleges és másodlagos csomagolásának gyártása és forgalmazása a forgalomba hozatali engedély jogosultjával kötött szerződés alapján lehetséges. A szerződés meglétét és a forgalmazás adatait az OGYÉI a csomagolóanyagok gyártójánál és forgalmazóinál is ellenőrizheti.
2. §9
3. §10 (1) A gyógyszergyártási engedély jogosultja a Gytv. 4. § (8) bekezdésében foglaltakon túl
a) betartja a gyógyszerekre, hatóanyagokra és segédanyagokra vonatkozó helyes gyártási gyakorlat elveit és iránymutatásait;
b) lehetővé teszi a meghatalmazott személy e rendeletben és a gyógyszerek minőségbiztosítása érdekében meghatalmazott személy képesítési feltételeiről szóló miniszteri rendeletben meghatározott feladatainak ellátását;
c) biztosítja a gyártáshoz és minőség-ellenőrzéshez szükséges személyzetet;
d) garantálja, hogy a forgalomba hozatalra engedélyezett gyógyszereket a hatályos jogszabályokban foglaltaknak megfelelően értékesíti;
e)11 a gyógyszer gyártásával összefüggő minőségi kifogásokról negyedévente minőségi jelentést küld az OGYÉI-nek;
f)12 azonnal tájékoztatja az OGYÉI-t, a rendőrséget és a forgalombahozatali engedély jogosultját, amennyiben tudomására jut, hogy a gyártási engedélyének hatálya alá tartozó gyógyszereket hamisítják vagy feltehetően hamisítják, függetlenül a gyógyszer forgalmazásának formájától;
g) ellenőrzi, hogy azokat a gyártókat, importőröket vagy forgalmazókat, akiktől a hatóanyagokat beszerzi, a letelepedésük szerinti tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságánál bejegyezték-e;
h) ellenőrzi a hatóanyagok és segédanyagok eredetiségét és minőségét.
(2) Az (1) bekezdés a) pontja alkalmazása során a gyógyszergyártási engedély jogosultja csak olyan hatóanyagot használhat fel, amelyet a hatóanyagok helyes gyártási gyakorlata alapján gyártottak és a hatóanyagok helyes forgalmazási gyakorlatának megfelelően forgalmaztak. Ennek érdekében a gyógyszergyártási engedély jogosultjának a hatóanyagok gyártójának és forgalmazóinak gyártási és forgalmazási létesítményeiben végzett vizsgálatok révén ellenőriznie kell, hogy a hatóanyagok gyártója és forgalmazói eleget tesznek-e az Európai Bizottság iránymutatásaiban és rendeletében foglalt helyes gyártási gyakorlatnak és az Európai Bizottság iránymutatásai szerinti helyes forgalmazási gyakorlatnak. Ezen ellenőrzést a gyártási engedély jogosultja saját maga, vagy – a jogszabály alapján fennálló felelősségét nem érintve – az ő nevében valamely személy szerződés alapján végzi.
(3) Az (1) bekezdés a) pontja alkalmazása során a gyógyszergyártási engedély jogosultjának a helyes gyártási gyakorlat megfelelő szabályainak betartása által biztosítania kell, hogy a segédanyagok alkalmasak legyenek a gyógyszerekben való felhasználásra. A segédanyagok tekintetében a helyes gyártási gyakorlat szabályait az Európai Bizottság iránymutatásaival összhangban végzett kockázatelemzés alapján kell megállapítani. A kockázatelemzés során figyelembe kell venni a megfelelő minőségbiztosítási rendszerek követelményeit, a segédanyagok forrását és tervezett felhasználását, valamint a minőségi hiányosságok korábbi eseteit. A gyógyszergyártási engedély jogosultjának biztosítania kell, hogy az ily módon megállapított megfelelő helyes gyártási gyakorlatot alkalmazzák. A gyártási engedély jogosultjának a meghozott intézkedéseket dokumentálnia kell.
4. § (1) A meghatalmazott személy a gyógyszergyártási engedély jogosultjával fennálló kapcsolatának sérelme nélkül gondoskodik a teljes körű minőség-ellenőrzés Magyarországon történő elvégeztetéséről a harmadik országból érkező gyógyszerek minden tétele vonatkozásában. A minőség-ellenőrzés kiterjed legalább a feltüntetett hatóanyagok mennyiségi ellenőrzésére, valamint a forgalomba hozatali engedélyben foglaltak szerinti, a gyógyszer minőségének biztosításához szükséges többi vizsgálatra.
(2) Az (1) bekezdésben említett vizsgálat alól mentesülnek azok a tételek, amelyekre vonatkozó minőség-ellenőrzést az EGT más tagállamában már elvégezték, amennyiben ezt a másik tagállamban meghatalmazott személy aláírásával igazolta. Az igazolás meglétét a magyarországi gyártó meghatalmazott személye ellenőrzi.
(3) Mentesül a meghatalmazott személy a (2) bekezdés szerinti ellenőrzés alól, ha az exportáló ország és az Európai Közösség vagy az EGT-vel megkötött nemzetközi szerződés alapján az EGT tagállama között megállapodás született arról, hogy a gyógyszer gyártója a gyártás során legalább az e rendeletben meghatározott helyes gyártási gyakorlat előírásaival egyenértékű előírásokat alkalmaz, és hogy az exportáló országban elvégzik az (1) bekezdésben említett ellenőrzéseket.
(4)13 A 3. § (2) bekezdésén túl hatóanyag harmadik országból csak az alábbi feltételek teljesülése esetén hozható be:
a) a hatóanyagok gyártása olyan, a helyes gyártási gyakorlatra vonatkozó előírásoknak megfelelően történt, amelyek egyenértékűek az Európai Bizottság iránymutatásaiban és rendeletében foglalt helyes gyártási gyakorlat szabályaival, és
b) a hatóanyagokat az exportáló harmadik ország hatáskörrel rendelkező hatóságától származó írásos nyilatkozat kíséri, amely igazolja, hogy:
ba) az exportált hatóanyagot gyártó üzemre a helyes gyártási gyakorlatot illetően olyan szabványok alkalmazandóak, amelyek legalább egyenértékűek az Európai Bizottság iránymutatásaiban és rendeletében foglalt szabályokkal,
bb) a szóban forgó gyártó üzem rendszeres, részletes és dokumentált ellenőrzés alatt áll, hatékonyan érvényesíti a helyes gyártási gyakorlat követelményeit és ennek érdekében ismétlődő és bejelentés nélküli vizsgálatokat is lefolytat, és
bc)14 amennyiben a szabványok megsértését tapasztalja, az ezzel kapcsolatos információkat az exportáló harmadik ország hatósága haladéktalanul átadja az OGYÉI részére.
(5)15 Hatóanyag harmadik országból történő behozatala során nincs szükség a (4) bekezdés b) pontja szerinti nyilatkozatra, amennyiben az exportáló ország szerepel az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek közösségi kódexéről szóló 2001. november 6-i 2001/83/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 111b. cikke alapján hozott bizottsági határozatok szerint létrejövő jegyzékben.
(6)16 Amennyiben a gyógyszerek hozzáférhetőségével összefüggő okból az szükséges, az OGYÉI eltekinthet a (4) bekezdés b) pontja szerinti nyilatkozat bemutatásától, amennyiben a kivitel céljából hatóanyagot előállító harmadik országbeli üzemben valamely EGT tagállam hatósága ellenőrzést hajtott végre, és megállapították, hogy a gyártóhely megfelel a helyes gyártási gyakorlat Európai Bizottság iránymutatásaiban és rendeletében foglalt követelményeinek. Az e bekezdés alapján adott mentesség időtartama nem lehet hosszabb, mint az EGT tagállam valamely hatósága által kiállított tanúsítvány érvényessége. Az OGYÉI e bekezdés alkalmazásáról haladéktalanul tájékoztatja az Európai Bizottságot.
4/A. §17 (1) Magyarországon székhellyel vagy telephellyel rendelkező hatóanyag importálóknak, gyártóknak és forgalmazóknak a Gytv. 22. § (2) bekezdése szerinti bejelentése az alábbi adatokat tartalmazza:
a) név vagy cégnév és állandó cím,
b) az importálni, gyártani vagy forgalmazni kívánt hatóanyagok telephelyek szerinti felsorolása,
c) a tevékenységhez igénybevett helyiségek és műszaki berendezések részletes bemutatása.
(2)18 Az OGYÉI-t évente tájékoztatni kell az (1) bekezdés szerinti nyilvántartásba vétel során közölt adatokban bekövetkezett változásokról. Bármely olyan változást, amely a gyártott, importált vagy forgalmazott hatóanyagok minőségét vagy biztonságát befolyásolhatja, haladéktalanul be kell jelenteni.
5. §19 A vizsgálati gyógyszerek helyes gyártási gyakorlatára a 6. § (1a) bekezdésében foglaltak figyelembevételével az 536/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az emberi felhasználásra szánt vizsgálati gyógyszerek helyes gyártási gyakorlatára vonatkozó alapelveknek és iránymutatásoknak, valamint az inspekció szabályainak meghatározása révén történő kiegészítéséről szóló, 2017. május 23-i (EU) 2017/1569 bizottsági felhatalmazáson alapuló rendelet az irányadó.
6. § (1) Ez a rendelet 2005. október 30. napján lép hatályba.
(1a)20 Az 536/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az emberi felhasználásra szánt vizsgálati gyógyszerek helyes gyártási gyakorlatára vonatkozó alapelveknek és iránymutatásoknak, valamint az inspekció szabályainak meghatározása révén történő kiegészítéséről szóló, 2017. május 23-i (EU) 2017/1569 bizottsági felhatalmazáson alapuló rendelet 26. cikkére figyelemmel e rendelet 2022. január 30-án hatályos rendelkezéseinek megfelelően gyártott vizsgálati készítmények alkalmazhatók 2025. január 30-ig azon klinikai vizsgálatok során,
a) amelyek engedélyezése iránt a kérelmet 2022. január 31-ét megelőzően nyújtották be, vagy
b) amelyek engedélyezése iránt a kérelmet 2023. január 30-ig a klinikai vizsgálatok engedélyezésére vonatkozó jogszabályok 2022. január 30-án hatályos rendelkezései alapján nyújtották be.
(2) Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:
a) az Európai Parlament és a Tanács 2001/83/EK irányelve (2001. november 6.) az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek közösségi kódexéről;
b) az Európai Parlament és a Tanács 2004/27/EK irányelve (2004. március 31.) az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek közösségi kódexéről szóló 2001/83/EK irányelv módosításáról;
c)21
d)22
e)23 az Európai Parlament és a Tanács 2010/84/EU irányelve (2010. december 15.) az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek közösségi kódexéről szóló 2001/83/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a farmakovigilancia tekintetében történő módosításáról;
f)24 az Európai Parlament és a Tanács 2011/62/EU irányelve (2011. június 8.) az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek közösségi kódexéről szóló 2001/83/EK irányelvnek a hamisított gyógyszerek jogszerű ellátási láncba való bekerülésének megakadályozása tekintetében történő módosításáról, 1. cikk 2. pont, 4-6. pont, 10. pont és 21. pont;
g)25 a Bizottság 2017. szeptember 15-i (EU) 2017/1572 irányelve a 2001/83/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek helyes gyártási gyakorlatára vonatkozó alapelvek és iránymutatások tekintetében történő kiegészítéséről.
(3)26 Ez a rendelet a fejlett terápiás gyógyszerkészítményekről, valamint a 2001/83/EK irányelv és a 726/2004. EK rendelet módosításáról szóló, 2007. november 13-i 1394/2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.
(4)27 Ez a rendelet az 536/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az emberi felhasználásra szánt vizsgálati gyógyszerek helyes gyártási gyakorlatára vonatkozó alapelveknek és iránymutatásoknak, valamint az inspekció szabályainak meghatározása révén történő kiegészítéséről szóló, 2017. május 23-i (EU) 2017/1569 bizottsági felhatalmazáson alapuló rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapít meg.
1. melléklet a 44/2005. (X. 19.) EüM rendelethez28
2. melléklet a 44/2005. (X. 19.) EüM rendelethez29
3. melléklet a 44/2005. (X. 19.) EüM rendelethez30
Az 1. § (1) bekezdését a 8/2018. (II. 13.) EMMI rendelet 29. § a) pontja hatályon kívül helyezte.
Az 1. § (2) bekezdését a 8/2018. (II. 13.) EMMI rendelet 29. § a) pontja hatályon kívül helyezte.
Az 1. § (3) bekezdését az 53/2008. (XII. 31.) EüM rendelet 3. § (1) bekezdése iktatta be.
Az 1. § (4) bekezdését a 2/2012. (I. 3.) NEFMI rendelet 15. §-a iktatta be, szövege a 10/2012. (VII. 19.) EMMI rendelet 15. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. § (4) bekezdés a) pont nyitó szövegrésze a 23/2015. (IV. 28.) EMMI rendelet 75. § a) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. § (4) bekezdés b) pont nyitó szövegrésze a 23/2015. (IV. 28.) EMMI rendelet 75. § b) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. § (5) bekezdését a 2/2012. (I. 3.) NEFMI rendelet 15. §-a iktatta be.
Az 1. § (6) bekezdését a 3/2014. (I. 16.) EMMI rendelet 20. §-a iktatta be, szövege a 23/2015. (IV. 28.) EMMI rendelet 75. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 2. §-t a 8/2018. (II. 13.) EMMI rendelet 29. § b) pontja hatályon kívül helyezte.
A 3. § az 53/2012. (XII. 28.) EMMI rendelet 13. §-ával megállapított szöveg.
A 3. § (1) bekezdés e) pontja a 23/2015. (IV. 28.) EMMI rendelet 75. § e) pontja szerint módosított szöveg.
A 3. § (1) bekezdés f) pontja az 53/2012. (XII. 28.) EMMI rendelet 18. § (2) bekezdése, a 23/2015. (IV. 28.) EMMI rendelet 75. § f) pontja szerint módosított szöveg.
A 4. § (4) bekezdését az 53/2012. (XII. 28.) EMMI rendelet 14. § (1) bekezdése iktatta be, szövege az 53/2012. (XII. 28.) EMMI rendelet 14. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 4. § (4) bekezdés b) pont bc) alpontja a 23/2015. (IV. 28.) EMMI rendelet 75. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 4. § (5) bekezdését az 53/2012. (XII. 28.) EMMI rendelet 14. § (3) bekezdése iktatta be.
A 4. § (6) bekezdését az 53/2012. (XII. 28.) EMMI rendelet 14. § (3) bekezdése iktatta be, szövege a 23/2015. (IV. 28.) EMMI rendelet 75. § b)–c) pontja szerint módosított szöveg.
A 4/A. §-t az 53/2012. (XII. 28.) EMMI rendelet 15. §-a iktatta be.
A 4/A. § (2) bekezdése a 23/2015. (IV. 28.) EMMI rendelet 75. § g) pontja szerint módosított szöveg.
Az 5. §-t újonnan a 17/2018. (VII. 4.) EMMI rendelet – 2/2022. (I. 14.) EMMI rendelet 34. §-a szerint módosított – 1. §-a iktatta be.
A 6. § (1a) bekezdését a 2/2022. (I. 14.) EMMI rendelet 25. §-a iktatta be.
A 6. § (2) bekezdés c) pontját a 2/2022. (I. 14.) EMMI rendelet 27. §-a hatályon kívól helyezte.
A 6. § (2) bekezdésének d) pontját a 31/2006. (VIII. 23.) EüM rendelet 2. §-a iktatta be, a 2/2022. (I. 14.) EMMI rendelet 27. §-a hatályon kívól helyezte.
A 6. § (2) bekezdés e) pontját a 15/2012. (VIII. 22.) EMMI rendelet 32. §-a iktatta be.
A 6. § (2) bekezdés f) pontját az 53/2012. (XII. 28.) EMMI rendelet 17. §-a iktatta be.
A 6. § (2) bekezdés g) pontját a 9/2019. (IV. 29.) EMMI rendelet 5. §-a iktatta be.
A 6. § (3) bekezdését az 53/2008. (XII. 31.) EüM rendelet 3. § (2) bekezdése iktatta be.
A 6. § (4) bekezdését a 17/2018. (VII. 4.) EMMI rendelet 2. § (2) bekezdése iktatta be.
Az 1. melléklet a 17/2018. (VII. 4.) EMMI rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.
A 2. melléklet a 10/2012. (VII. 19.) EMMI rendelet 17. §-a szerint módosított szöveg.
A 3. mellékletet a 24/2022. (VII. 29.) BM rendelet 2. §-a hatályon kívül helyezte.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás