• Tartalom

173/2004. (XII. 30.) FVM rendelet

173/2004. (XII. 30.) FVM rendelet

a piaci árinformációs rendszer működtetéséről és az ehhez kapcsolódó feladatokról1

2008.02.02.

Az agrárpiaci rendtartásról szóló 2003. évi XVI. törvény 32. § (1) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § (1) Az agrárágazat irányításához, működtetéséhez és az európai uniós kötelezettségek ellátásához az Agrárgazdasági Kutató Intézet (a továbbiakban: AKI) Piaci Árinformációs Rendszert (a továbbiakban: PÁIR) működtet. Az AKI ezt a feladatot saját hatáskörében látja el.

(2) Az AKI feladatai közé tartozik az információgyűjtés, -ellenőrzés, -feldolgozás és -terjesztés, amelyet PÁIR keretében lát el.

2. § (1) Az AKI az európai unió által előírt rendben a feldolgozott adatokat az Európai Bizottság Mezőgazdasági Főigazgatóságának (a továbbiakban: DG Agri) továbbítja.

(2) A DG Agri felé irányuló adatszolgáltatás időpontját az EU Bizottsága vagy Tanácsa által alkotott rendeletek, és az ehhez kapcsolódó utasítások határozzák meg.

(3) A folyamatosan összesített és frissített adatok a https://pair.akii.hu honlapján (a továbbiakban: honlap) hozzáférhetőek.

3. § (1) Az adatszolgáltatást az AKI által összeállított és a honlapon közzétett adatlapok letöltésével, annak kitöltésével kell teljesíteni és az adatlapokon feltüntetett faxszámra elküldeni. Amennyiben technikai okok miatt erre nincs lehetőség, az adatlapokat az AKI irodáiban is át lehet venni.

(2) Az adatlap tartalmazza

a) a jelentésre kötelezett szervezet nevét és címét,

b) jelentési időszakot,

c) áradatokat,

d) mennyiségi adatokat,

e) a megfigyelésbe vont termékek körét,

f) aláírást, keltezést.

(3) Az adatokat a (2) bekezdés szerinti adatlapokon – e jogszabályban meghatározott kivétellel – hetente kell szolgáltatni. A jelentési időszak heti jelentési kötelezettség esetén hétfőtől az azt követő vasárnapig terjedő időszak (a továbbiakban: tárgyhét). A heti jelentéseket a tárgyhetet követő hét keddjén, 16 óráig kell az AKI-ba elküldeni.

4. §2 A termékpályán jelentésre kötelezett lehet a termelői, feldolgozói és a kereskedői szervezet. A jelentésre kötelezettnek a melléklet szerinti azonosító lapot kell kitöltenie. Az azonosító lapot az abban meghatározott címre évente egyszer, március 1-jéig vagy minden változást követő 15 napon belül kell visszaküldeni postai úton. Az azonosító lapot csak gazdasági társaságoknak (a továbbiakban: szervezet) kell kitölteni.

5. § A vágóbaromfira és baromfihúsokra vonatkozó heti jelentésre kötelezett

a) azon baromfihús feldolgozással (TEÁOR 15.12) foglalkozó szervezet, amely az előző naptári évben

aa) csirkét heti átlagban 90 tonna,

ab) pulykát heti átlagban 100 tonna,

ac) víziszárnyast heti átlagban 100 tonna felett vág;

b) azon baromfihús feldolgozással foglalkozó (TEÁOR 15.12) szervezet, amely az a) pontban foglaltaknál kevesebb csirkét, pulyát, illetve víziszárnyast vág, és az Európai Unió előírásai változásainak figyelembevételével a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter (a továbbiakban: miniszter) adatszolgáltatásra kijelöli.

6. § Az asztali borra vonatkozó heti jelentésre kötelezett szervezet:

a) azon asztali bor előállítással (TEÁOR 15.93) foglalkozó szervezet, amely a tárgyévet megelőző évben 10 000 hl-nél több asztali bort értékesített,

b) azon asztali bor előállítással foglalkozó szervezet, amely az a) pontban meghatározott mennyiségnél kevesebbet értékesített a tárgyévet megelőző évben, és az Európai Unió előírásai változásainak figyelembevételével adatszolgáltatásra a miniszter kijelöli.

7. § (1) A dohányra vonatkozó jelentésre kötelezett szervezet a dohányfelvásárlással és fermentálással foglalkozó szervezet.

(2) A nyers dohányra vonatkozó adatokat havonta kell szolgáltatni.

(3) Jelentési időszak tárgyhó első és utolsó napja közötti időszak.

(4) A nyers dohány termelői árára vonatkozó havi jelentést, a tárgyhót követő hónap 10-éig kell az AKI-ba elküldeni az adatlapon megjelölt faxszámra.

8. § (1) A gabonafélékre és gabonaalapú termékekre vonatkozó adatok esetén jelentésre kötelezett szervezetek:

a)3 azon malomipari termékek (TEÁOR 15.61), takarmányok (TEÁOR 15.71), etilalkohol (TEÁOR 15.92) és keményítő (TEÁOR 15.62) gyártásával, valamint forgalmazásával (TEÁOR 51.11, 51.17, 51.21, 51.34, 51.38) foglalkozó szervezetek, amelyek éves felhasználása az előző naptári évben:

aa) búzából (malmi I–II) a 10 000 tonnát,

ab) takarmánykukoricából a 10 000 tonnát,

ac) takarmánybúzából a 5000 tonnát,

ad) takarmányárpából a 3000 tonnát meghaladta;

b) azon malomipari termékek (TEÁOR 15.61) és takarmányok gyártásával (TEÁOR 15.71) foglalkozó szervezetek, amelyek a tárgyévet megelőző évben legalább

ba) 500 tonna zabot, vagy

bb) 1000 tonna rozst, vagy

bc) 500 tonna rizst, vagy

bd) 500 tonna cirkot

vásároltak fel.

(2) A gabonafélékre és gabonaalapú termékekre vonatkozó jelentést hetente, a takarmánykeverékekre vonatkozó adatokat havonta kell szolgáltatni.

(3) Havi jelentési kötelezettség esetén a jelentési időszak tárgyhó első és utolsó napja közötti időszak.

(4) A takarmánykeverékekre vonatkozó havi jelentést a következő hónap 10-éig kell az AKI-ba elküldeni az adatlapon meghatározott faxszámra.

9. § A húsfeldolgozással és élőállat (sertés, marha, juh, kecske) forgalmazással kapcsolatos heti jelentésre kötelezett szervezet

a) azon húsfeldolgozással (TEÁOR 15.11, 15.13) foglalkozó szervezet, amely az előző naptári évben:

aa) heti átlagban 1000-nél több sertést,

ab) heti átlagban 100-nál több marhát,

ac) 200 darabnál több bárányt vágott;

b) azon húsfeldolgozással foglalkozó (TEÁOR 15.11, 15.13) szervezet, amely az a) pontban foglaltaknál kevesebb sertést, marhát, illetve bárányt vágott, és adatszolgáltatásra kijelöli a miniszter;

c) azon élő szarvasmarha, illetve élő juh kereskedelemmel (TEÁOR 51.10, 51.23) foglalkozó szervezet, amely az előző naptári évben

ca) heti átlagban 500-nál több élő bárányt,

cb) heti átlagban 100-nál több élő szarvasmarhát vásárolt fel;

d) azon élő szarvasmarha, illetve élő juh kereskedelemmel (TEÁOR 51.10, 51.23) foglalkozó szervezet, amely a c) pontban foglaltaknál kevesebb élő szarvasmarhát, illetve élő bárányt vásárolt fel, és az Európai Unió előírásai változásainak figyelembevételével a miniszter adatszolgáltatásra kijelöli.

10. § (1) Az élő baromfi, baromfihús, tojás és tojástermék importjára vonatkozó kötelező adatszolgáltatás esetén jelentésre kötelezettek

a) az élő baromfit, illetve baromfihúst importáló szervezetek,

b) a tojást, illetve tojásterméket importáló szervezetek.

(2) Az élő baromfi, baromfihús, tojás és tojástermék határparitásos behozatali árára vonatkozó jelentést havonta kell szolgáltatni.

(3) Jelentési időszak tárgyhó első és utolsó napja közötti időszak.

(4) Az élő baromfi, baromfihús, tojás és tojástermék határparitásos behozatali árára vonatkozó havi jelentést, a tárgyhót követő hónap 10-éig kell az AKI-ba elküldeni az adatlapon megjelölt faxszámra.

11. § (1) Az élő juh és juhhús importjára vonatkozó kötelező adatszolgáltatás esetén jelentésre kötelezettek az élő juhot, illetve juhhúst importáló szervezetek.

(2) Az élő juh és juhhús határparitásos behozatali árára vonatkozó jelentést havonta kell szolgáltatni.

(3) Jelentési időszak tárgyhó első és utolsó napja közötti időszak.

(4) Az élő juh és juhhús árára vonatkozó havi jelentést, a tárgyhót követő hónap 10-éig kell az AKI-ba elküldeni az adatlapon megjelölt faxszámra.

12. §4 Az olajos magra, növényi olajra és darára vonatkozó kötelező adatszolgáltatás esetén heti jelentésre kötelezett szervezet:

a) azon növényi és állati olajgyártással (TEÁOR 15.4), illetve olajos mag forgalmazással (51.21) foglalkozó szervezet, amely az előző naptári évben 5000 tonnánál több olajos magot vásárolt fel,

b) azon növényi és állati olaj gyártásával (TEÁOR 15.4) foglalkozó szervezet, amely az a) pontban megjelölt olajos mag mennyiségénél kevesebbet vásárolt fel az előző naptári évben, és az Európai Unió előírásai változásainak figyelembevételével a miniszter adatszolgáltatásra kijelöli.

13. § A sörárpára vonatkozó kötelező adatszolgáltatás esetén heti jelentésre kötelezett

a) azon malátagyártással foglalkozó szervezet (TEÁOR 15.97), amely a tárgyévet megelőző évben sörárpát vásárolt fel,

b) azon kereskedő szervezet (TEÁOR 51.11, 51.21), amely a tárgyévet megelőző évben 1000 tonnánál több sörárpát vásárolt fel.

14. § (1) A tej és tejtermékekre vonatkozó kötelező adatszolgáltatás esetén jelentésre kötelezett

a) azon tejfeldolgozással (TEÁOR 15.51) foglalkozó szervezet, amelynek tárgyévet megelőző éves termelése meghaladta

aa) vajnál az 500 tonnát,

ab) érlelt sajtnál a 6000 tonnát,

ac) ömlesztett sajtnál a 600 tonnát;

b) azon tejfeldolgozással (TEÁOR 15.51) foglalkozó szervezet, amely tárgyévet megelőző nyerstej felvásárlása meghaladta a 10 000 tonnát; illetve

c) azon tejfeldolgozással (TEÁOR 15.51) foglalkozó szervezet, amely az a) pontban felsorolt tejtermékekből a megjelöltnél kevesebbet vagy más tejterméket állít elő, és az Európai Unió előírásai változásainak figyelembevételével a miniszter adatszolgáltatásra kijelöli;

d)5 Nyers tehéntej kivitellel foglalkozó termelő, (TEÁOR 01.21) feldolgozó (TEÁOR 15.51) és kereskedő szervezetek. (TEÁOR 51.17, 51.33, 51.90).

(2) A tejtermékekre vonatkozó adatokat hetente, a nyerstejre vonatkozókat pedig havonta kell szolgáltatni.

(3) A havi jelentési kötelezettség esetén a jelentési időszak tárgyhó első és utolsó napja közötti időszak.

(4) A nyerstejre vonatkozó havi jelentést a következő hónap 10-éig kell az AKI-ba elküldeni az adatlapon meghatározott faxszámra.

15. § A tyúktojásra vonatkozó kötelező adatszolgáltatás esetén heti jelentésre kötelezett

a) azon tojástermelő, illetve forgalmazó szervezet (TEÁOR 01.21, 01.24, 01.30, 51.33), amely a tárgyévet megelőző évben heti átlagban az „A” minőségi kategóriájú „M” és „L” méretosztály esetében legalább 500 000 darabot értékesített,

b) azon tojástermelő, illetve forgalmazó szervezet (TEÁOR 01.21, 01.24, 01.30, 51.33), amely az a) pontban megjelölt méretosztályra vonatkozóan heti átlagban kevesebbet értékesített, és az Európai Unió előírásai változásainak figyelembevételével a miniszter adatszolgáltatásra kijelöli.

16. § (1) A vetőmagra vonatkozó kötelező adatszolgáltatás esetén jelentésre kötelezettek a vetőmag termeltetéssel és forgalmazással (TEÁOR 01.11, 51.21) foglalkozó szervezetek.

(2) A vetőmagvak termelői árára vonatkozó jelentést évente egyszer kell szolgáltatni.

(3) A jelentési időszak a tárgyév január 1-je és december 31-e közötti időszak.

(4) A vetőmagra vonatkozó éves jelentést, a tárgyévet követő év október 1-jéig kell az AKI-ba elküldeni az adatlapon megjelölt faxszámra.

17. § (1) A hibridvetőmag importjára vonatkozó kötelező adatszolgáltatás esetén jelentésre kötelezettek a hibridvetőmagot importáló szervezetek.

(2) A hibridvetőmag-félék behozatali árára vonatkozó jelentést havonta kell szolgáltatni.

(3) Jelentési időszak tárgyhó első és utolsó napja közötti időszak.

(4) A hibridvetőmag árára vonatkozó havi jelentést, a tárgyhót követő hónap 10-éig kell az AKI-ba elküldeni az adatlapon megjelölt faxszámra.

18. § (1) Ez a rendelet 2005. január 1-jén lép hatályba.

(2) Ez a rendelet a következő közösségi rendeletek végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg:

a) A Bizottság 2003. március 27-i 546/2003/EK rendelete a 2771/75/EGK, a 2777/75/EGK és a 2783/75/EGK tanácsi rendeletnek a tojás- és baromfihús-ágazatban történő alkalmazásával kapcsolatos egyes értesítésekről;

b) A Bizottság 1973. november 14-i 3083/73/EGK rendelete a vetőmagok piacának közös szervezéséről szóló 2358/71/EGK rendelet végrehajtásához szükséges adatok közléséről;

c) A Bizottság 1999. december 16-i 2771/1999/EK rendelete a vaj- és tejszínpiaci intervenció tekintetében az 1255/1999/EK tanácsi rendelet alkalmazásával kapcsolatos részletes szabályok megállapításáról;

d) A Bizottság 2002. december 19-i 2273/2002/EK rendelete egyes szarvasmarha-félék árának reprezentatív közösségi piacokon történő felmérése tekintetében az 1254/1999/EK tanácsi rendelet részletes alkalmazási szabályainak megállapításáról;

e) A Bizottság 1999. július 8-i 1498/1999/EK rendelete a tej- és tejtermékágazatban a tagállamok és a Bizottság közötti információcsere tekintetében a 804/68/EGK tanácsi rendelet történő végrehajtási szabályainak megállapításáról;

f) A Bizottság 1996. február 16-i 295/96/EK rendelete a hasított testek közösségi osztályozási rendszere alapján a kifejlett szarvasmarhafélék piaci árának nyilvántartása tekintetében az 1892/87/EGK tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról;

g) A Bizottság 1979. december 13-i 2806/79/EGK rendelete a sertéshúsra vonatkozó egyes információk tagállamok és Bizottság közötti cseréjéről, illetve a 2330/74/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről;

h) A Bizottság 1993. február 26-i 461/93/EGK rendelete a vágott juhtestek közösségi osztályozási rendszerére vonatkozó részletes szabályok megállapításáról;

i) A bizottság 2002. február 20-i 315/2002/EK rendelete a friss vagy hűtött juh vágott testek árának a Közösségi reprezentatív piacain történő felméréséről;

j) A Bizottság 1990. december 19-i 3882/90/EGK rendelete az importbárány árának követésére vonatkozó részletes szabályok megállapításáról;

k) A Bizottság 1995. június 28-i 1484/95/EK rendelete a baromfihús- és tojáságazatra, valamint a tojásalbuminra vonatkozó kiegészítő importvám rendszer végrehajtására és a kiegészítő importvám megállapítására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról, valamint a 163/67/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről;

l) A Bizottság 1999. december 14-i 2636/1999/EK rendelete a 2000. évi betakarítástól kezdődően a dohányra vonatkozó információk közléséről, valamint az 1771/93/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről;

m) A Bizottság 2001. június 28-i 1282/2001/EK rendelete a bortermékek azonosításához szükséges információgyűjtés és a borpiac felügyelete tekintetében az 1493/1999/EK tanácsi rendelet részletes végrehajtási szabályainak megállapításáról, valamint az 1623/2000/EK rendelet módosításáról;

n) A Tanács 2003. szeptember 29-i 1784/2003/EK rendelete a gabonafélék piacának közös szervezéséről.

Melléklet a 173/2004. (XII. 30.) FVM rendelethez


AZONOSÍTÓ LAP
a piaci árinformációs rendszer működtetéséről és az ehhez kapcsolódó feladatokról szóló
FVM rendelet végrehajtásához

Az adatszolgáltató szervezet
megnevezése:     

címe:     

Szakágazat kódja:

⬜⬜⬜⬜



Az adatszolgáltató felelős vezetőjének neve:

Az adatszolgáltatást végző neve:
(nyomtatott betűvel)

beosztása:

beosztása:

telefonszáma:

telefonszáma:

aláírása:

aláírása:



Kelt: ....................................................., 200...... év ................................. hó .............. nap


P. H.
































Az azonosító lapot a következő címre kell visszaküldeni:
AKI Piaci Információs Osztály, 1355 Budapest, Pf. 5
1

A rendeletet a 127/2013. (XII. 18.) VM rendelet 20. §-a hatályon kívül helyezte 2014. január 1. napjával.

2

A 4. § a 10/2008. (I. 30.) FVM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

3

A 8. § (1) bekezdésének a) pontja a 10/2008. (I. 30.) FVM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

4

A 12. § a 10/2008. (I. 30.) FVM rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.

5

A 14. § (1) bekezdésének d) pontját a 10/2008. (I. 30.) FVM rendelet 4. §-a iktatta be.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére