37/1977. (IX. 29.) MT rendelet
a Magyar Népköztársaság1 Kormánya és a Spanyol Állam2 Kormánya között a növényvédelmi együttműködés tárgyában Budapesten 1976. augusztus 24. napján aláírt egyezmény kihirdetéséről
2014.09.05.
(Az egyezmény jóváhagyásáról szóló jegyzékváltás 1977. február hó 3. napján megtörtént.)
1. § A Minisztertanács a Magyar Népköztársaság3 Kormánya és a Spanyol Állam4 Kormánya között a növényvédelmi együttműködés tárgyában Budapesten, 1976. augusztus hó 24. napján aláírt egyezményt e rendelettel kihirdeti.
2. § Az egyezmény magyar nyelvű szövege a következő:
„Egyezmény a Magyar Népköztársaság5 Kormánya és a Spanyol Állam6 Kormánya között a növényvédelmi együttműködésről
A Magyar Népköztársaság7 Kormánya és a Spanyol Állam8 Kormánya (a továbbiakban: Szerződő Felek) attól az óhajtól vezetve, hogy az állati kártevők, betegségek és gyomok (a továbbiakban: károsítók) elterjedésének és behurcolásának megakadályozása céljából a növényvédelem és a növényvédelmi karantén terén szoros együttműködést fejtsenek ki, és hogy ezáltal biztosítsák területük megvédését a károsítók behurcolásától és elterjedésétől, az alábbi egyezmény megkötését határozták el.
A károsítók egyik Szerződő Fél területéről a másik Szerződő Fél területére való behurcolásának és elterjedésének megakadályozása céljából mindkét Szerződő Fél kötelezi magát arra, hogy
a) a saját területén végrehajtja az Egyezmény mellékletét képező jegyzékben feltüntetett károsítók ellen a szükséges védekezéseket;
b) megtesz minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy meggátolja mind az Egyezmény mellékletében feltüntetett, mind pedig az importáló fél külön kikötéseiben felsorolt károsítóknak a növényi eredetű exportküldeményekkel (a továbbiakban: küldemény) vagy más módon a másik Szerződő Fél területére való behatolását;
c) megtartja a küldemények exportjánál vagy tranzitforgalmánál a másik Fél növényvédelmi karantén előírásait;
d) a másik Szerződő Fél területére szállítandó minden küldeményhez növény-egészségügyi bizonyítványt csatol, amelyet a magyar Növényvédelmi Szolgálat, illetve a spanyol Károsítók Elleni Védelmi és Növénykórtani Felügyeleti Szolgálat (a továbbiakban: illetékes szerv) a FAO nemzetközi növényvédelmi egyezményhez mellékelt minta szerint állít ki, s amely igazolja, hogy a küldemény nem fertőzött az Egyezmény mellékletét képező jegyzékben felsorolt károsítókkal, valamint, hogy a küldemény megfelel az importáló fél illetékes szerve egyéb előírásainak.
Harmadik országból származó károsítók behurcolásának és elterjedésének megakadályozása érdekében mindkét Szerződő Fél az Egyezmény 1. Cikkében lefektetett előírásokat alkalmazza azokra a küldeményekre is, amelyek a másik Szerződő Fél országán keresztül tranzitforgalomban vesznek részt.
A Szerződő Felek a növényi küldeményeknek az egyik Szerződő Fél területéről a másik Szerződő Fél területére irányuló exportjánál elkerülik a csomagolóanyagként szalma, széna és más mezőgazdasági növényi hulladékok alkalmazását; erre a célra fűrészport, faforgácsot és egyéb olyan anyagot alkalmaznak, amely a legkisebb mértékre csökkenti a károsítók behurcolásának lehetőségét.
A küldeményeknek a másik Szerződő Fél területére történő szállításához felhasznált szállítóeszközöket a növény-egészségügyi követelményeknek megfelelően meg kell tisztítani, szükség esetén pedig fertőtleníteni kell.
A küldemények behozatala, kivitele és tranzitforgalma csak a Szerződő Felek illetékes szervei által meghatározott határállomásokon kerül lebonyolításra.
Az illetékes szervek növény-egészségügyi ellenőrzésének vetik alá azokat a küldeményeket, amelyek a másik Szerződő Fél területéről érkeznek. Az ellenőrzésre közvetlenül a küldemény megérkezése után kerül sor.
Ha növényvédelmi indokok alapján a küldemény bevitelét vagy tranzitforgalmát nem engedélyezik valamely Szerződő Fél országának területére, illetőleg, ha a szóban forgó küldemény vonatkozásában speciális karantén rendszabályok szükségesek, akkor az importáló fél illetékes szerve azonnal tájékoztatja erről a másik Szerződő Fél illetékes szervét, közölve a megtett intézkedést.
A Szerződő Felek illetékes szervei kötelezik magukat arra, hogy:
a) kölcsönösen tájékoztatják egymást minden év május 1-jéig a károsítók megjelenéséről és elterjedéséről;
b) a megjelenést követő 60 napon belül kölcsönösen tájékoztatják egymást a növényvédelemre és a növényvédelmi karanténra vonatkozó minden olyan jogszabályról és egyéb rendelkezésről, amely a küldemények export-import vagy tranzitforgalmát szabályozza.
Szerződő Felek annak érdekében, hogy elősegítsék a tudományos-műszaki ismeretek cseréjét
a) kölcsönösen lehetővé teszik szakembereik részére a növényvédelmi intézményeik megtekintését;
b) szükség szerint, de legalább háromévenként szakembereik részvételével értekezletet hívnak össze, abból a célból, hogy megvitassák a növényvédelemmel és az illetékes szervek működésével kapcsolatos tudományos és gyakorlati kérdéseket.
A jelen cikkben előirányzott intézkedéseket Szerződő Felek illetékes szervei által kölcsönösen meghatározandó feltételek mellett fogják megvalósítani.
A Szerződő Felek illetékes szervei az Egyezmény által előirányzott intézkedésekkel kapcsolatos gyakorlati kérdések megoldása érdekében egymással közvetlen kapcsolatba léphetnek.
Szerződő Felek illetékes szerveinek jogában áll, hogy a saját országában érvényes és a jelen Egyezményhez mellékelt károsítók jegyzékét egyoldalúan módosítsák. A módosításokat diplomáciai úton kell a másik Szerződő Féllel közölni és azok az értesítés kézhezvételétől számított 60 nap múlva lépnek hatályba.
Jelen Egyezményt a Szerződő Felek alkotmányos előírásai szerint jóvá kell hagyatni és az Egyezmény a megerősítő okiratok diplomáciai úton történő kicserélésének napjától számított 60. napon lép hatályba.
Az Egyezmény a hatálybalépés napjától számított 5 évig marad érvényben.
Amennyiben az Egyezményt hatályának lejárta előtt 6 hónappal egyik Szerződő Fél sem mondja fel, az Egyezmény hatálya változatlan feltételek mellett további 5-5 évre meghosszabbodik.
Készült Budapesten, 1976. augusztus 24-én, két példányban, magyar és spanyol nyelven. Mindkét példány szövege egyaránt hiteles.
3. § (1) E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1977. évi április hó 4. napjától kell alkalmazni.
(2)9 E rendelet végrehajtásáról az élelmiszerlánc-felügyeletért felelős miniszter gondoskodik.